Jak dobrze zabezpieczyć i wysłać ciężką paczkę?

To czy dana paczka jest ciężka to kwestia względna. Dla jednych ciężka paczka to 20 kilogramów, dla innych jedynie 3, a dla jeszcze innych 100 lub więcej. Przyjmijmy jednak na potrzeby niniejszego artykułu, że chodzi o paczkę, którą można wysłać samodzielnie, za pomocą adresowanych do konsumentów i sprzedawców detalicznych usług paczkomatowych i kurierskich. Nie będziemy analizowali zatem dostaw ciężkiego sprzętu AGD przed sprzedawców własnym transportem albo dostaw przesyłek wielkogabarytowych lub paletowych. Przyjrzyjmy się za to kilku dostawcom usług przewozu paczek.

 jak dobrze zabezpieczyć i wysłać ciężką paczkę, ciężki, ciężka, ciężkie, karton, paczka, paczki, odważniki

Maksymalne ciężary paczek u wybranych usługodawców

Zacznijmy od popularnego InPost-u. W przypadku oferty dla klientów detalicznych w paczkomacie oraz przez kuriera, nadać można standardowo paczkę o maksymalnej wadze 25 kilogramów. W przypadku oferty dla biznesu i e-commerce przez kuriera można nadać standardowo paczkę o wadze do 50 kg. Oczywiście od tych wartości istnieją pewne odstępstwa, pod pewnymi warunkami i za dodatkową opłatą.

Jeśli chodzi o usługi firm kurierskich przyjmijmy za przykład firmę DHL. Zgodnie z cennikiem przesyłek krajowych i międzynarodowych dla klientów indywidualnych z lipca 2021 r., dla największych paczek XL oraz XXL przewidywano wagę odpowiednio do 31,5 i do 50 kilogramów. Przesyłki o większej wadze wymagały już wysyłki na palecie.

Nie możemy pominąć naszego narodowego operatora pocztowego, czyli Poczty Polskiej. Standardowa paczka pocztowa jest ograniczona do 10 kilogramów, jednak w ramach usług Pocztexu limit ten rośnie do 30 kilogramów, w przypadku doręczenia pod adres. 

Na podstawie powyższych przykładów można przyjąć, że mówiąc o ciężkiej paczce, mamy na myśli taką o wadze pomiędzy 25 a 50 kilogramów.

jak dobrze zabezpieczyć i wysłać ciężką paczkę, ciężki, ciężka, ciężkie, karton, paczka, paczki, waga, równowaga

Zabezpieczenie ciężkiej paczki

W przypadku ciężkiej przesyłki odpowiednie zabezpieczenie paczki jest koniecznością. Pakując ciężką paczkę, należy kierować się kilkoma zasadami:

  • opakowania zewnętrzne powinno być na tyle wytrzymałe aby nie rozpadło się w trakcie przenoszenia i transportowania;
  • należy dobrze zabezpieczyć wewnątrz opakowania zwłaszcza wystające i delikatne fragmenty przesyłanych przedmiotów, gdyż w ich przypadku większe jest prawdopodobieństwo poobijania lub połamania pod wpływem własnego ciężaru;
  • należy starać się równomiernie rozłożyć ciężar wewnątrz opakowania, co ułatwi jego przenoszenie kurierowi, a ponadto zminimalizuje ryzyko zniekształcenia się opakowania z którejś strony lub jego rozerwania w nadmiernie przeciążonym miejscu;
  • w przypadku transportu przedmiotów, których rozmiar w pionie jest większy niż w poziomie, istotne jest dobre ustabilizowanie przedmiotu aby nie przewrócić się on wewnątrz;
  • przesyłany przedmiot należy solidnie unieruchomić wewnątrz paczki aby nie ulegał on przesuwaniu ani przetaczaniu;
  • warto oznaczyć odpowiednią etykietą paczki w zakresie charakteru przesyłki – zwłaszcza takiej, która jest delikatna lub musi być transportowana w odpowiedniej orientacji w przestrzeni – np. nie może być przechylana.

Jeśli chodzi o opakowanie zewnętrzne dobrym rozwiązaniem do zabezpieczania ciężkich paczek będzie wybór kartonu z tektury falistej o wysokiej gramaturze – rzędu 650 g/m2 lub wyższej. Takie opakowania dostępne są zarówno wśród kartonów klapowych jak i fasonowych. Polecamy jednak zwrócić uwagę również na pudła dedykowane dla poszczególnych zastosowań, w szczególności na kartony przeprowadzkowe. Te ostatnie są często wykonane ze wzmocnionej tektury, a także wyposażone w uchwyty ułatwiające przenoszenie.

Do złożenia kartonów klapowych niezbędna jest taśma pakowa. W przypadku ciężkich paczek warto z niej jednak korzystać bez względu na rodzaj wybranego kartonu. Owinięcie paczki kilkukrotnie taśmą pakową zmniejszy ryzyko jej rozpadnięcia się od spodu. Innym rozwiązaniem może być kilkukrotne oplecenie paczki sznurkiem. Dużo pewniejsze jest natomiast zbandowanie paczki. Bandowanie to proces oplatania za pomocą specjalistycznych taśm, które następnie spinane są za pomocą spinek czy klamry. Bandowanie wymaga zaopatrzenia się w materiały i akcesoria, dlatego może być bardziej opłacalne dla podmiotów, które regularnie wysyłają ciężkie paczki niż dla gospodarstw domowych do doraźnego użytku. Zwartość i wytrzymałość paczki można również zwiększyć owijając ją kilkukrotnie folią stretch. Folia taka pomoże również zabezpieczyć paczkę przed zamoczeniem i zabrudzeniem.

Zabezpieczenie przedmiotu wewnątrz opakowania można dokonać przy wykorzystaniu popularnej i znanej folii bąbelkowej, lub jej ekologicznych odpowiedników – papieru bąbelkowego lub nacinanego. Wypełnienie tymi materiałami paczki pomoże ponadto ustabilizować i unieruchomić przesyłkę wewnątrz opakowania. Podobny efekt da zastosowanie jednego z wielu dostępnych na rynku wypełniaczy do paczek.

Równomierne rozłożenie ciężaru wewnątrz opakowania może być trudne w przypadku przedmiotów o nierównomiernym rozkładzie wagi. O ile jest to możliwe ze względu na rodzaj przesyłki należy starać się: umieścić przedmiot cięższą stroną lub jego stroną o największej powierzchni skierowaną w dół. Jeśli jednak przedmiot ma nieforemny kształt lub dużo wystających elementów – na przykład nóżki od spodu, można nieco poprawić rozłożenie masy, poprzez umieszczenie na dnie opakowania twardej, sztywnej podkładki, przykładowo kawałka sklejki. Pomoże to równomiernie przenieść ciężar na spód opakowania.

Jeśli chodzi o oznaczanie paczek odpowiednimi etykietami ostrzegawczymi, należy pamietać, że niektóre firmy logistyczne, za traktowanie przesyłki w szczególny sposób, ze względu na zawartość lub warunki przewożenia, pobierają dodatkową opłatę. Samo naklejenie etykiety nie musi od razu zobowiązywać osoby doręczającej do niczego szczególnego, jeśli nie wynika to z wykupienia odpowiedniej usługi. 

 jak dobrze zabezpieczyć i wysłać ciężką paczkę, ciężki, ciężka, ciężkie, karton, paczka, paczki, podnoszenie, dźwiganie, plecy, bezpieczeństwo

Wysłanie ciężkiej paczki

Wysłanie ciężkiej paczki zasadniczo nie różni się od nadania jakiejkolwiek innej paczki. W zależności od firmy logistycznej, z której usług chcemy skorzystać, istnieje możliwość dostarczenia paczki do punktu nadania, zamówienia kuriera do domu lub nadania w paczkomacie. Większość firm logistycznych udostępnia możliwość utworzenia etykiety nadawczej i zapłacenia za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Coraz popularniejsze są również aplikacje na urządzenia mobilne, które mogą przykładowo umożliwić nadanie paczki z paczkomatu bez konieczności generowania i naklejania etykiety nadawczej. W przypadku nadawania w punkcie, w wielu przypadkach istnieje możliwość wypełnienia odręcznie formularza nadawczego na miejscu. Aby dowiedzieć się w jaki sposób nadać paczkę, najlepiej odwiedzić stronę internetową interesującej nas firmy logistycznej i zapoznać się z dostępnymi opcjami.

To czemu chcielibyśmy poświęcić natomiast jeszcze trochę miejsca, to kilka zasad bezpieczeństwa związanych z obchodzeniem się z już zapakowaną ciężką paczką. Jak wiadomo, dźwiganie ciężarów może grozić różnymi urazami – w szczególności kręgosłupa, karku, kolan i ramion, o przepuklinie nie wspominając. Ryzyko urazu można zmniejszyć stosując kilka zasad:

  • Nie próbujmy podnosić paczek, jeśli czujemy, że ich waga jest zbyt duża na nasze siły – w takim przypadku lepiej zamówić kuriera do odbioru paczki z domu. Kurierzy mają odpowiednią tężyznę fizyczną, doświadczenie lub wyposażenie ułatwiające transport ciężkich przedmiotów.
  • Jeśli już podnosimy paczkę sami, pamiętajmy aby nadmiernie nie wyginać przy tym kręgosłupa. Należy starać się podnosić ciężkie przedmioty „nogami”, to znaczy zamiast pochylać plecy, zrobić przysiad i podnieść się dzięki mięśniom nóg. Może nam to ułatwić również wybór opakowania z bocznymi uchwytami.
  • Jeśli często wysyłamy ciężkie paczki, w szczególności w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, warto zaopatrzyć się w wózek platformowy do transportu paczek do windy i do samochodu lub w wózek schodowy, jeśli nie mamy dostępu do windy.
  • O ile troska o środowisko naturalne jest ważna, to mając do nadania ciężką paczkę, lepiej zawieść ją do miejsca nadania samochodem niż iść pieszo, nawet jeśli punkt firmy logistycznej jest w zasięgu spaceru.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Duże kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *