SPIS TREŚCI
Zabezpieczenie przedmiotów o nietypowych kształtach może okazać się zadaniem skomplikowanym. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy trzeba zapakować wydruki wielkoformatowe czy materiały promocyjne. Firmy, prowadzące sprzedaż wysyłkową, często oferują produkty, które mogą nie pasować do tradycyjnych opakowań. Dlatego też branża opakowaniowa udostępnia dla swoich klientów tuby papierowe i kartonowe, spełniające niestandardowe specyfikacje i nietypowe potrzeby. Aby chronić wysyłaną zawartość, opakowania powinny odpowiadać rozmiarom transportowanych produktów. wówczas możliwe jest uniknięcie przemieszczania się zawartości wewnątrz opakowania podczas ich podróży.
Czym jest i jak wygląda tuba papierowa?
Tuby kartonowe lub tuby papierowe to opakowania produkowane z różnych odmian tektury. Są wykorzystywane do różnych celów, w różnych branżach gospodarki. Tuby papierowe to opakowania produkowane z tektury najwyższej jakości. Ich podłużny kształt sprawia, że najczęściej wykorzystywane są do pakowania oraz przechowywania rysunków i plakatów. Tuby kartonowe zostały zaprojektowane z myślą o długich przedmiotach lub produktach sprzedawanych w nawoju na rolkę. Pomieszczą w sobie również przedmioty o cylindrycznym kształcie. Opakowania w kształcie tuby są dostępne w sprzedaży w szerokiej gamie rozmiarów, co zapewnia kompleksową ofertę niestandardowych opakowań, które zaspokoją wszystkie potrzeby klientów.
Krótka historia tub kartonowych
Historia tuby kartonowej jest powiązana z historią papieru i tektury. Tuby papierowe, jakie znamy dzisiaj, narodziły się po połowie XIX wieku, po wynalezieniu szlifierki do drewna. Wynaleziona w 1843 roku w Niemczech maszyna umożliwiła producentom mielenie drewna na miazgę, która mogła być użyta do produkcji papieru. Najpierw tą metodą produkowano kartony, a następnie tuby z tektury. Około 1903 roku fabryki w Londynie rozpoczęły produkcję opakowań papierowych w kształcie tuby. Wykorzystano do tego celu najnowsze technologie. Tuby kartonowe były używane do przechowywania oraz jako tuleje, wokół których owijano tkaniny i papier. Dziś produkcja tub papierowych jest powszechna. Dzisiejsze opakowania w kształcie tuby nadają się do recyklingu i ponownego użycia, więc są całkowicie przyjazne dla naszej planety.
Jak powstają tuby kartonowe?
Tuby papierowe produkowane są najczęściej z trzywarstwowej tektury o odpowiedniej gramaturze i sztywności. Mogą zostać wytworzone także z innego typu tego surowca o różnych poziomach wytrzymałości strukturalnej i grubości, w zależności od wymaganego poziomu ochrony. Opakowania o kształcie prostopadłościanu powstają ze specjalnego szablonu. Następnie tektura jest formowana i bigowana. Produkcja tub owalnych opiera się na zwijaniu tektury w spiralę i wzmacnianiu jej dodatkami klejącymi. Najpierw duże arkusze tektury tnie się na cienkie fragmenty, które następnie pokrywa się klejem i owija pod kątem, zgodnie z pożądanym kształtem. Podczas formowania tuby można wykorzystywać wiele warstw tektury, w zależności od pożądanej sztywności i wytrzymałości tuby. Wszystkie papierowe tuby są mierzone i definiowane przez ich wymiary wewnętrzne, a nie zewnętrzne. Tuby kartonowe wykonywane są tak, aby pasowały do szerokiej gamy produktów. Są w stanie wytrzymać nacisk i naprężenie występujące podczas transportu, ponieważ są wykonane z wytrzymałego i odpornego na zniszczenie materiału. Tuby kartonowe są zaprojektowane tak, aby były wystarczająco mocne i zabezpieczały zawartość przed wgnieceniami, uderzeniami i złamaniem podczas transportu.
Rodzaje tub kartonowych
Opakowania w kształcie tuby występują w sprzedaży w dwóch formach – jako prostopadłościan lub opakowanie o okrągłym przekroju. Istotną kwestia przy wyborze odpowiedniej tuby kartonowej jest jej idealne dopasowanie do zawartości. Należy upewnić się, że przedmioty wewnątrz opakowania będą stabilne i nie przemieszczają się.
Tuby papierowe o przekroju kwadratowym
Tego typu opakowania mają formę prostopadłościanu i dostarczane są w postaci rozłożonej. Dzięki temu są łatwe w przechowywaniu i nie zajmują cennej przestrzeni. Ich konstrukcja opiera się na wąskiej podstawie i długich bokach. Proces ich składania przebiega podobnie, jak w przypadku tradycyjnych kartonów klapowych lub kartonów wykrojnikowych. Do złożenia prostokątnych tub kartonowych niezbędne jest użycie taśmy klejącej. Tuby kartonowe są sztywne i nie odkształcają się. Ten rodzaj tub papierowych polecany jest w głównej mierze do wysyłki i magazynowania przedmiotów, które powinny być unieruchomione w opakowaniu.
Tuby tekturowe o okrągłym przekroju
Owalne tuby tekturowe najczęściej wyposażone są w plastikowe zatyczki, choć można je po prostu zakleić taśmą klejącą i owinąć folią stretch. Jedną z zatyczek można zdjąć, aby umieścić wewnątrz zawartość. Plastikowe zatyczki do tub są całkowicie szczelne, dzięki czemu zawartość jest zabezpieczona przed wypadnięciem podczas transportu. Dzięki plastikowemu lub metalowemu denku tuba jest odpowiednio wzmocniona, odporna na wilgoć, substancje chemiczne i warunki atmosferyczne. Zaślepki zapobiegają wysuwaniu się lub uszkodzeniu zawartości wewnątrz tub. Taki mechanizm umożliwia ponadto wielokrotne otwieranie i zamykanie opakowań. Tuby tekturowe o okrągłym przekroju mogą występować również w formie pudełek tubowych z przykrywką.
Tuby teleskopowe
Tuby teleskopowe to specyficzny typ opakowań o kształcie prostopadłościanu. Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie przedmiotów o takim samym przekroju, ale o różnych długościach. Tuby teleskopowe wyposażone są w specjalną przedłużkę, która umożliwia ich regulację nawet na długości kilkudziesięciu centymetrów. Tuby teleskopowe na tle pozostałych rodzajów opakowań wyróżniają się tym, że wysuwana część jest nieco bardziej delikatna i należy ją odpowiednio zabezpieczyć.
Zastosowanie tub kartonowych
Tuby papierowe to opakowania o uniwersalnym charakterze, więc mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Różnorodność rozmiarów tub kartonowych, w tym ich średnicy i długości, powoduje, że sprawdzą się one świetnie przy pakowaniu oraz magazynowaniu plakatów, rysunków i innego rodzaju wydruków. Najczęściej tuby papierowe przeznaczone są do wysyłki i magazynowania dokumentów, plakatów, rysunków i dzieł sztuki, które można zwinąć w cylindryczny kształt. Dzięki wykorzystaniu opakowań w kształcie tuby możemy mieć pewność, że przechowywana i transportowana zawartość będzie odpowiednio zabezpieczona przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników atmosferycznych. Tuby kartonowe polecane są jako opakowania na wielkoformatowe wydruki i prace, dlatego też są powszechnie stosowane w poligrafii, biurach projektowych, szkołach artystycznych i pracowniach malarskich.
Zalety tub papierowych
Tuby i tuleje tekturowe są prostymi w obsłudze, a jednocześnie niezwykle funkcjonalnymi opakowaniami transportowymi. Ich główną zaletą jest lekkość, a ponadto łatwo się je przenosi. Lekkość opakowań gwarantuje, że koszty przesyłki nie wzrosną. Tuby kartonowe są zazwyczaj dopasowane do pakowanych przedmiotów, co nie zmienia faktu, że bez przeszkód można je docinać do żądanej długości. Opakowania kartonowe w kształcie tub są często produkowane z papieru pochodzącego z recyklingu, a te, wykonane z bardziej wytrzymałej tektury, mogą być wielokrotnie używane. To czyni je opłacalną alternatywą dla opakowań metalowych, plastikowych, szklanych i drewnianych. Tuby kartonowe, podobnie jak innego rodzaju opakowania z tektury, są łatwe w utylizacji. Opakowania kartonowe w kształcie tub mają również przewagę nad tubami plastikowymi i metalowymi pod względem stosunku wytrzymałości do wagi. Dzięki temu są idealnym rozwiązaniem do wysyłki, przechowywania i dystrybucji produktów. Wytrzymałe tuby tekturowe są trudne do wgniecenia i złamania, dlatego są w stanie zapewnić doskonałą ochronę. Należy zauważyć, że tuby i tuleje tekturowe wytwarzane są z wysokiej jakości surowców biodegradowalnych, co tym samym czynie je opakowaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Najważniejsze zalety tub kartonowych zostały wymienione poniżej:
- bezpieczne w transporcie morskim i lądowym – tuby tekturowe zapewniają wysoki poziom amortyzacji i bezpieczeństwo ładunku, a dzięki temu towary w nie pakowane z łatwością wytrzymują długa podróż;
- ekonomiczne i lekkie – klienci, którym zależy na niskobudżetowym zabezpieczaniu przedmiotów, wybierają tuby kartonowe. Opakowania są produkowane z lekkich komponentów;
- przyjazne dla środowiska – tuby tekturowe są produktami ekologicznymi, ponieważ są biodegradowalne i ulegają rozpadowi w niedługim czasie. Osoby, które korzystają z tub kartonowych, wspierają środowisko i zmniejszają ślad węglowy;
- trwałe i stabilne – dzięki wykorzystaniu tub kartonowych produkty mieszczące się wewnątrz dotrą do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie;
- wielokrotnie wykorzystywane – trwałość i wytrzymałość tub, nawet przy intensywnym użytkowaniu, sprawia, że mogą one zostać użyte wielokrotnie, a dzięki temu możliwe są oszczędności.
Jak wybrać dostawcę opakowań w kształcie tuby? – oferta sklepu Neopak
Oferta tuba kartonowych na rynku jest dosyć szeroka, dlatego też wybór odpowiedniego dostawcy nie jest łatwym zadaniem. Idealny dostawca opakowań powinien proponować wysokogatunkowe produkty, oferować konkurencyjne ceny i realizować zamówienia w terminie. Ponadto musi wychodzić naprzeciw potrzebom swoich klientów i spełniać oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających. Takim dostawcą jest właśnie firma Neopak. Asortyment sklepu internetowego obejmuje szeroką gamę tub kartonowych. Do wyboru są tuby kartonowe produkowane z tektury o różnej gramaturze i w różnych formatach – od A0 do B2. Długość tub kartonowych, sprzedawanych przez Neopak, waha się pomiędzy 300 a 2000 mm. Klienci mogą wybierać spośród opakowania o średnicy 50-120 fi. Większość oferowanych przez Neopak produktów występuje w kolorze brązowym, jednak dostępne są w też białe tuby, a na życzenie klienta każdą tubę można spersonalizować. Pracownicy firmy chętnie służą klientom fachową pomocą i wsparciem w doborze odpowiedniego opakowania. Korzystanie z oferty sklepu internetowego Neopak to gwarancja najwyższej jakości produktów w przystępnych cenach.