Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu?

Podczas porządków często okazuje się, że wielu z posiadanych rzeczy nie używamy, bądź nie chcemy ich już dalej mieć w domu. Takie porządki kilka razy w roku pomagają w utrzymaniu mieszkania, czy domu w ryzach, powodując, że utrzymanie porządków nie jest aż tak trudne do zrobienia. Jest to również bardziej pro-ekologiczne rozwiązanie – ograniczające tworzenie się sterty śmieci. 

Pomijając już sam aspekt ekologii – gromadzenie rzeczy powoli zaczyna przeradzać się w chaos, co negatywnie wpływa na negatywne samopoczucie. Bałagan sprawia, że jesteśmy bardziej nerwowi i coraz więcej czasu pochłania nam znalezienie przedmiotów, które są nam potrzebne. Uporządkowanie rzeczy może mieć zatem podwójny wymiar. Po pierwsze uwolnimy miejsce w mieszkaniu, po drugie uwolnimy też miejsce w głowie, bo nie będziemy musieli myśleć 

Co można zrobić, by pozbyć się rzeczy? Można je sprzedać, oddać, wymienić się z kimś, przerobić lub w ostateczności – wyrzucić. Poniżej omówimy sposoby i platformy, które pomogą w porządkach.  
 

Sprzedaj je!

Sprzedaż nieużywanych już przedmiotów w dobrym stanie to chyba jedna z najlepszych opcji. Nie dość, że pozwoli to na uwolnienie przestrzeni w mieszkaniu na nowe rzeczy to jeszcze pozwoli na zasilenie portfela o kilka złotych. Obecnie istnieje ogromna ilość dedykowanych platform do sprzedaży przedmiotów – istnieją miejsca, w których sprzedamy zarówno ubrania, książki, jak i części do samochodów, ale i takie, które działają w niszy sprzedażowej, jakie to miejsca i gdzie sprzedawać niepotrzebne rzeczy? 

jak pozbyć się rzeczy z domu, sprzedaż ubrań. minimalizm

Najpopularniejsze platformy sprzedażowe w Polsce to bez wątpienia Allegro, które od kilku lat oferuje również wersję dla nieprofesjonalnych sprzedawców, w którym łatwiej znaleźć chętnych na kupno używanych przedmiotów – czyli Allegro Lokalnie. Na obu wersjach portalu będziemy w stanie sprzedać większość naszych niepotrzebnych przedmiotów, pod warunkiem, że będą one zgodne z regulaminem. Podobnie ma się sprawa z portalem ogłoszeniowym OLX, gdzie znajdziemy oferty sprzedaży, wymiany lub oddania przedmiotów niemal z każdej kategorii. 

Z pewnością do zalet obu z nich można zaliczyć fakt, że są to popularne strony z milionami użytkowników i setkami transakcji dziennie. Wystawienie oferty w tych miejscach jest banalnie proste, niestety jednak przy ilości ogłoszeń, które pojawiają się tam każdego dnia łatwo o zagubienie się naszego ogłoszenia nawet jeśli zdjęcie i opis będą przykuwać oko. O wiele łatwiej można znaleźć potencjalnych kupców w aplikacjach stworzonych w celu sprzedaży konkretnego rodzaju produktu – np. książek, czy ubrań.
 

Gdzie sprzedać książki? 

Książki można sprzedać przy użyciu wspomnianych portali – Allegro i OLX, ale ponadto warto spróbować ogłaszać się na dedykowanych grupach na Facebooku. Poza tym Skupshop skupuje też książki, których wycena odbywa się już podczas wypełniania formularza, a ostatecznie jest potwierdzana po dostarczeniu książek do ich siedziby. 

Gdzie sprzedać ubrania?

Najbardziej popularną platformą do sprzedaży jest chyba Vinted, która pozwala na sprzedaż ubrań osobom indywidualnym. W ogłoszeniach znajdziemy zarówno nowe ubrania z metkami, jak i te w nieco gorszym stanie. Podobna aplikacja umożliwiająca sprzedaż ubrań to LESS_, która niedawno debiutowała na polskim rynku. 

Poza tym istnieje również Zalando pre-owned, które działa jednak w nieco inny sposób. To Zalando wycenia daną rzecz i płaci nam środkami do użycia na zakupy w Zalando. Rzeczy powinny być zatem w dobrym stanie. 

Jest jeszcze inicjatywa H&M, która umożliwia przyniesienie ubrań i tekstyliów w generalnie każdym stanie do sklepu stacjonarnego – w zamian dostaniemy kupon zniżkowy do wykorzystania w sklepie. 

Gdzie sprzedać sprzęt elektroniczny? 

Sprzęt elektroniczny można sprzedać na wspomnianych wyżej portalach sprzedażowych, czyli Allegro i Allegro Lokalnie. W tym celu sprawdzi się również portal ogłoszeniowy OLX na którym takich ogłoszeń nie brakuje. Są również sklepy, które odkupują pewne rodzaje sprzętu elektronicznego – np. laptopy, czy telefony. Są one ponownie wykorzystywane w całości lub wykorzystuje się ich części do naprawy sprzętów.
 

Wymień się!

Wymiana to świetny sposób radzenie sobie z małą ilością rzeczy. Można przecież wymienić się z przyjaciółkom sukienkami, zorganizować wymianę książek wśród znajomych, albo pożyczać urządzenia kuchenne od rodziny, gdy są nam potrzebne. 

Ale istnieją również większe akcje zorganizowane, by umożliwić wymianę ubrań, czy książek. W większych miastach co jakiś czas organizowane są Swapy ubraniowe, na które można przynieść swoje ubrania i wymienić je na inne. W ten sposób, bez wydawania fortuny na nową garderobę, możemy ją odświeżyć i wymienić ubrania, które nam się znudziły na zupełnie nowe.

jak pozbyć się rzeczy z domu, sprzedaż ubrań. minimalizm, organizacja domu, sprzątanie, porządki

W wielu miejscach (nie tylko w bibliotekach) działa akcja bookcrossingowa polegająca na tym, że w określonych miejscach rozstawiona jest mniejsza lub większa biblioteczka powstała z przyniesionych dobrowolnie książek. Każdy, kto ma ochotę może sobie książkę ze stosiku zabrać i ją przeczytać. Można w zamian zostawić własną książkę, ale nie jest to wymagane. 
 

Oddaj

Kolejnym sposobem na pozbycie się przedmiotów z domu jest ich oddanie. Może w rodzinie urodziło się dziecko, które chętnie pobawiłoby się zabawkami z których wyrosło już nasze dziecko. Albo koleżanka kompletuje wyprawkę dla swojego dziecka, a na półkach nadal piętrzą się ciuszki, w które nasze dzieci już nie wejdą. Takie rzeczy mogą wędrować do różnych członków rodziny i przyjaciół, pod warunkiem oczywiście, że sobie tego życzą – przed wyładowaniem bagażnika darami najlepiej zapytać czy możemy je przywieźć. 

Można też przemyśleć oddanie przedmiotów w dobrym stanie na różnego rodzaju akcje charytatywne, które organizowane są w różnych organizacjach. Zbierane przedmioty są uzależnione od celu zbiórki. Na przykład często przed zbliżającą się zimą schroniska przyjmują koce, którymi wyścielą kojce dla zwierząt. Domy samotnej matki w zależności od potrzeb chętnie przyjmą kosmetyki (nieużywane, zamknięte), ubrania, czy zabawki dla dzieci. A ośrodki pomocy społecznej mogą być zainteresowane pościelą, kocami, ubraniami i zabawkami w dobrym stanie. Ważne by przed oddaniem zapytać i sprawdzić, czy dany ośrodek potrzebuje w danej chwili tych przedmiotów i co chyba jest oczywiste – by przedmioty przekazywane były w dobrym stanie i przede wszystkim czyste!
 

Zmień ich przeznaczenie

Niektóre przedmioty można ponownie wykorzystać zmieniając ich pierwotne przeznaczenie – na przykład słoiki można wykorzystać do przechowywania nie tylko żywności, ale i materiałów plastycznych, śrubek i różnych innych szpargałów. 

jak pozbyć się rzeczy z domu. minimalizm, organizacja, recykling

Podarte prześcieradło, pocięte na kawałki może posłużyć jako ściereczki do sprzątania. Skarpety bez pary, które zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach, można przerobić na pacynki do dziecięcego teatru, a jedwabne chusty, czy bluzy mogą być wykorzystane do uszycia poszewek chroniących włosy i skórę twarzy. 
 

Wyrzuć

Ostatnią ale i też ostateczną decyzją pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów z domu jest ich wyrzucenie. Oczywiście trzeba mieć na względzie wrzucenie ich do odpowiednich pojemników, tak by ich przetworzenie było jak najmniej szkodliwe dla środowiska.
 

Zalety posiadania mniejszej ilości rzeczy:

W świecie nastawionym na posiadanie, duża ilość rzeczy wcale nie wydaje się problematyczna, a z minimalizmem wielu nie po drodze. Jednak zmniejszenie ilości rzeczy, którymi się otaczamy ma swoje zalety: 

  • Przede wszystkim zaoszczędzamy czas poświęcany na sprzątanie – mniejsza ilość rzeczy bezpośrednio przekłada się na mniejszą ilość godzin spędzonych na ich porządkowaniu, czyszczeniu i odkładaniu na miejsce.
  • Większa szansa na zachowanie porządku we wnętrzu – dzięki mniejszej ilości przedmiotów, rzeczy które posiadamy mogą mieć swoje dedykowane miejsce na półkach i w szafach, dzięki czemu łatwiej trafią na swoje miejsce, a wnętrze będzie wyglądało na bardziej zadbane.  
  • Mniejszy problem z wyborami – przykładowo mniejsza ilość ubrań przekłada się na mniejszy problem w dopasowywaniu do siebie części garderoby, a tym samym zmniejsza dylematy przy wyborze ubrań. Mniejsza ilość ubrań pomaga również wyeksponować poszczególne elementy garderoby. 
  • Oszczędność pieniędzy – mniej rzeczy = mniejsze wydatki. Zmniejszenie ilości zakupów widocznie wpływa na ilość pieniędzy w naszym portfelu. Słowem klucz będzie „świadomy zakup”, który nie oznacza kompletnego zakazu kupowania nowych rzeczy, a jedynie kupowanie tych, które są nam naprawdę potrzebne.

 

Co zrobić, by ponownie nie zacząć gromadzić rzeczy?

Mieszkanie posprzątane, rzeczy znalazły nowych właścicieli – to stan idealny, który nie trwa zbyt długo, bo w mieszkaniu nowe rzeczy pojawiają się znikąd? Co zrobić by nie gromadzić rzeczy i by utrzymać porządek? 

jak pozbyć się rzeczy z domu, sprzedaż ubrań. minimalizm, dobra organizacja

  • Przywożenie praktycznych pamiątek z podróży – które użyjemy lub wykorzystamy zamiast takich, które będą tylko zbierały kurz na półkach. Jeśli lubimy bibeloty lepiej przywieźć sobie miskę, czy kubek zamiast setnej figurki, a jeśli lubimy po prostu coś sobie przywieźć z wyjazdów, tak by dłużej pamiętać o wakacjach dobrą opcją będzie przywiezienie kawy, herbaty, czy lokalnych przysmaków.
  • Regularne przeglądanie zabawek dzieci – przegląd warto robić regularnie, bo zabawek w dziecięcym pokoju przybywa w zastraszającym tempie. Najlepiej zaangażować w to dziecko, tak by mogło oddać zabawki, którymi się nie bawi lub których nie lubi. Będzie też w stanie zidentyfikować zabawki niedziałające lub zepsute. 
  • Kupowanie kosmetyków wtedy, gdy poprzednie zostaną zużyte – kupowanie ich na zapas powoduje bałagan, podwójne zakupy (bo zapomnieliśmy, że już coś mamy na półce), a czasem i stratę pieniędzy, bo pudełeczko z kosmetykiem zdąży stracić ważność przed użyciem. 
  • Odkładanie rzeczy na miejsce – ułożenie tych samych przedmiotów w jednym miejscu uzmysłowi nam ile rzeczy posiadamy i że kupienie kolejnej takiej samej (lub podobnej) nie ma sensu. Ograniczy to impuls kupienia czegoś, bo łatwiej będzie zracjonalizować sobie decyzje o zaniechaniu zakupów. Nie kupimy też przypadkowo czegoś, bo nie potrafiliśmy czegoś znaleźć. Ważne by wypracować sobie system, który będzie działał w naszym mieszkaniu – może być to 5-15 minut każdego dnia, 30 minut na każde pomieszczenie co sobotę, czy comiesięczne porządki. Cokolwiek, co sprawi, że zapanujemy nad rzeczami. 
  • Ograniczanie impulsów zakupowych – najlepiej przed każdym zakupem zadać sobie pytanie, czy dana rzecz naprawdę jest nam potrzebna i czy jest warta spędzania czasu na jej sprzątaniu. W sumie każda motywacja (np. cel finansowy, czy kwota którą chcemy oszczędzić) może być dobra by ograniczyć pierwszy zryw zakupowy. 

 

Jak zrobić lepsze zdjęcie produktu do sprzedaży internetowej? 

Najlepiej fotografować produkty na jednolitym tle, co pozwoli wyeksponować sprzedawany produkt, nie jego otoczenie. Bardzo pomoże dobre oświetlenie – najlepiej naturalne światło dzienne. Światło powinno padać na produkt tak, by wyeksponować dobre cechy sprzedawanego produktu. Należy pamiętać o zbliżeniach. Zdjęcia, na których dokładnie widać rysy, czy uszkodzenia będą bardzo pomocne dla kupujących. Podobnie będzie miała się sprawa z ciekawymi elementami – na przykład ozdobnymi guzikami, czy ciekawym haftem. Zdjęcia używane do sprzedaży powinny być ostre – tak, by produkt które uwieczniają był dobrze widoczny. 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Pudełka do przechowywania

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *