SPIS TREŚCI
Taśmy malarskie – niezbędne podczas malowania
Każdorazowe przygotowanie się do malowania wiąże się ze skompletowaniem listy niezbędnych do tego artykułów, a także czynności, które musimy wykonać. Przede wszystkim niezbędne jest oczywiście wyposażenie się w farbę i zestaw narzędzi do malowania – pędzle, wałki, kuwety, itp. Jeśli na tym zakończyliśmy nasze przygotowania, samo malowanie ciągnęłoby się niemal w nieskończoność i mogłoby wiązać się ze sporymi stratami.
Dlaczego tak jest? Każdy, kto choć raz malował ścianę, pokój, lub całe mieszkanie lub dom, wie jak ważne jest przygotowanie do malowania. Ruchome przedmioty warto wynieść z malowanego pomieszczenia, a co najmniej odsunąć je od ściany. Warto zdemontować elementy wyposażenia, których nie chcemy budzić lub porządnie je zabezpieczyć. To właśnie zabezpieczenie powierzchni, wyposażenia i wszystkich miejsc, których nie chcemy pomalować, jest jednym z kluczowych etapów całego malowania.
Jakich przedmiotów i artykułów należy użyć podczas zabezpieczania malowanego obszaru? Jest ich kilka, ale w tym artykule skupimy się głównie na taśmie malarskiej. Taśmy malarskie występują w kilku odmianach. Nie każdy o tym wie, ale są przeznaczone do różnych zastosowań. Postaramy się opisać w tym tekście, czym różnią się poszczególne z nich. Wyjaśniamy też, dlaczego warto zaopatrzyć się przed malowaniem w kilka różnych taśm malarskich i przedstawimy korzyści wynikające z dokładnego zabezpieczenia mieszkania.
Taśmy malarskie – kiedy ich używamy?
Podczas każdego malowania bardzo istotnym etapem jest przygotowanie wnętrza (lub powierzchni na zewnątrz, jeśli malujemy poza budynkiem). W tym celu najlepiej wybrać dobrze znane i wielokrotnie przetestowane przez profesjonalistów rozwiązania. Większe rzeczy – na przykład meble w zabudowie lub takie, których nie będziemy w stanie wynieść z pomieszczenia), a także podłogę warto zabezpieczyć przy użyciu folii malarskiej. Jej arkusze mają kilka metrów szerokości, dzięki temu jedną folią zabezpieczymy sporo rzeczy. Do zamocowania folii, aby nie przesunęła się przy mocniejszym podmuchu wiatru lub nieuważnym kontakcie, stosujemy taśmę malarską.
Taśma malarska przydaje się także do zabezpieczenia mniejszych rzeczy. Najlepiej okleić nią wszystko, co ma bezpośredni kontakt z pomalowaną ścianą lub miejscem. W ten sposób postępujmy więc zabezpieczając taśmą malarską:
- krawędź mebla, która przylega do ściany
- listwy przypodłogowe
- parametry, ramy okna
- drzwi, framugi
- kontakty, wtyczki, włączniki światła (chyba, że łatwiej będzie je po prostu zdemontować – w tym przypadku warto zabezpieczyć zawartość, aby farba nie miała kontaktu z prądem)
- miejsca, gdzie kończy się dany kolor farby (jeśli malujemy na kilka kolorów), odcięcia przy suficie, sam sufit (jeśli ma inny kolor)
- wszystkie inne miejsca, które mogłyby ulec zabrudzeniu przez farbę
Taśma malarska, sprawdź naszą ofertę:
Malowanie ścian i całych pomieszczeń- kiedy warto to zrobić?
Przede wszystkim malowania nie unikniemy przy większych remontach, oczywiście także podczas samej budowy budynku. Warto jednak regularnie (co kilka lat) odświeżyć swoje mieszkanie, kładąc warstwę farby.
Dla wielu osób malowanie jest sposobem na odmienienie wnętrza. Warto w tym wypadku dobrze zabezpieczyć miejsca, których nie chcemy malować. Wiele osób odkłada decyzję o malowaniu, ponieważ wiąże się to ze sporą ilością pracy, wydatków, a także ewentualnymi zabrudzeniami. Warto dobrze zabezpieczyć wnętrze przed malowaniem, wtedy sama praca przebiega szybko i sprawnie, a także z dużym prawdopodobieństwem nic nie zniszczymy.
Etapy malowania
Każde malowanie możemy podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, co malujemy i na jakie kolory. Dzięki temu dowiemy się, ile potrzebujemy farby i innych produktów. W tym momencie trzeba się też zastanowić, co chcemy osłonić przed malowaniem – jakie meble, elementy wyposażenia, jaka jest długość listew, itp. Z taką wiedzą możemy przejść do kolejnego etapu.
Drugim, równie ważnym etapem przygotowania do malowania, jest zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne artykuły. Poza farbą, pędzlami i sprzętem do malowania potrzebować będą Państwo również folii malarskiej i taśmy malarskiej. Taśma malarska dostępna jest w kilku wariantach, które opiszemy w dalszej części artykułu. Warto wybrać odpowiednią ilość każdego z nich. Nie kupujmy artykułów do zabezpieczenia na czas malowania “na styk”. Zwykle malarze zużywają nieco większą liczbę. Jeśli niewielka ilość tych produktów zostanie po malowaniu, z pewnością przyda się w przyszłości lub można ją oddać.
Mając przygotowany wstępny plan malowania i wszystkie niezbędne przedmioty, przechodzimy do kolejnego etapu. Przygotowanie do malowania polega na wyniesieniu z malowanego pomieszczenia mniejszych rzeczy i mebli – wtedy z pewnością się nie zabrudzą i nie zniszczą podczas pracy. Następnie warto umyć (lub przetrzeć) zakurzone miejsca, aby pył nie przyklejał się do świeżej warstwy farby. Do tak przygotowanej powierzchni lepiej przyklei się także taśma malarska. To właśnie jej użyjemy do zabezpieczenia wielu miejsc, które mogłyby mieć styczność z farbą – naszym pędzlem lub wałkiem. Dobre zabezpieczenie pozwoli więc na nieco mniej staranne malowanie, a wyposażenie i elementy wnętrza i tak pozostaną w należytym stanie.
Przedostatnią częścią całego procesu jest samo malowanie. Jest nie lada przyjemnością, gdy wnętrze zostało wcześniej dobrze zabezpieczone. Po nałożeniu warstwy farby należy nieco odczekać, aż wyschnie. W zależności od potrzeb warto pomalować dwie warstwy lub więcej.
Ostatnim etapem malowania jest uprzątnięcie zabezpieczeń i samego wnętrza. Meble wracają na miejsce, a Państwo mogą cieszyć się pomalowanym, świeżo wyglądającym mieszkaniem lub domem.
Jakich produktów używamy do zabezpieczenia przed malowaniem?
Zabezpieczenie wnętrza na czas malowania jest bardzo ważne, według specjalistów wręcz kluczowe podczas malowania. Do zabezpieczenia większych powierzchni i przedmiotów używamy folii malarskiej. Jeżeli potrzebujemy dodatkowo ochronić podłogę, po której będziemy chodzić – warto użyć nieco grubszej folii, na przykład folii remontowej. Mniejsze elementy stykające się ze ścianą zabezpieczamy przy użyciu taśmy malarskiej.
Zabezpieczenie wyposażenia i elementów wnętrza – taśma malarska, która może uchronić przed kosztownymi stratami
Taśma malarska służy zarówno do ochrony miejsc narażonych na styczność z farbą, jak i do zamocowania folii malarskiej, gazet i innych rzeczy służących za zabezpieczenie większych powierzchni. Warto wybrać odpowiedni rodzaj taśmy malarskiej do konkretnego zastosowania. Jeżeli planujemy dłuższy remont i malowanie wielu warstw, a także gdy naklejamy taśmę dłuższy czas (dzień lub kilka dni) przed samym malowaniem, warto wybrać jej mocniejszy wariant.
Rodzaje taśmy malarskiej
Istnieją trzy podstawowe rodzaje taśmy malarskiej:
- żółta taśma (zwykła)
- niebieska taśma malarska (mocniejsza)
- taśma malarska PVC
Każdy z tych wariantów ma swoje zastosowanie, choć często są używane w dość losowy, nieprzemyślany sposób. Najzwyklejsza i zarazem najtańsza jest taśma żółta, choć bywa też białą lub beżowa. Ta papierowa taśma świetnie chroni przed farbą, jednak nie ma zbyt mocnego kleju. Jest to celowy zabieg producenta – mocniejsza taśma mogłaby odrywać się od ściany wraz z tynkiem lub płatami poprzedniej warstwy farby. Z tego względu warto używać jej w przemyślany sposób.
Mocniejszą taśmą (mocniejszy klej, trudniejsza do rozerwania) jest taśma oznaczona niebieskim kolorem. Niebieska taśma do malowania jest bardziej trwała od wcześniej wspomnianej żółtej taśmy malarskiej. Warto więc użyć jej w miejscach, które przez dłuższy czas mają zostać zabezpieczone, a także tych bardziej cennych dla nas. Niebieska taśma malarska nie nadaje się zbyt dobrze do naklejania jej bezpośrednio na ścianę, szczególnie z nie do końca wyschniętą poprzednią warstwą farby. Mocny klej mógłby narobić tu sporo zniszczeń.
Taśma PVC została zaprojektowana z myślą o ochronie stolarki okiennej i drzwiowej. Jest nieprzemakalna, doskonale chroni więc oklejoną nią powierzchnię. Jednocześnie ten rodzaj farby jest najdroższym z trzech najbardziej popularnych (niebieska taśma malarska, żółta taśma, taśma PCV).
Żółta taśma malarska
To najbardziej podstawowy rodzaj produktu. Sprzedawana w rolkach żółta taśma malarska może mieć różną szerokość:
- żółta taśma malarska o szerokości 19 milimetrów
- żółta taśma malarska o szerokości 38 milimetrów
- żółta taśma malarska o szerokości 48 milimetrów
- żółta taśma malarska o szerokości 50 milimetrów
Im szersza taśma, tym większą powierzchnię możemy osłonić jednorazowo. Cienkie fragmenty (np. obrzeża mebli) warto natomiast osłaniać z wykorzystaniem wąskiej taśmy malarskiej. W zależności od potrzeb taśma nadaje się też świetnie do tworzenia odcięć przy suficie lub między dwoma kolorami. W celu szybkiego stworzenia odcięcia w górnej części ściany należy najpierw pomalować sufit i kilkucentymetrowy pasek na szczycie ściany, poczekać aż wyschnie i okleić. Jeśli przykleimy wzdół krawędzi z sufitem pasek żółtej taśmy malarskiej o danej szerokości – taką szerokość będzie miało nasze odcięcie. Niższą część ściany (poza oklejonym paskiem) pomalujemy na inny kolor, tworząc bardzo ciekawy efekt.
Dlaczego warto czasem zrobić odcięcie przy suficie? Pomaga zamaskować ewentualne nierówności ścian, samego sufitu i doskonałą powierzchnię płaską.
Niebieska taśma malarska
Bardzo niedocenianą, ale bardzo przydatną w trakcie malowania taśmą jest ta w niebieskim kolorze. Ma podobne rozmiary i formę (w rolce) do swojej standardowej odmiany. Pozwala natomiast na stworzenie dużo mocniejszego połączenia. Posiada mocny klej, dzięki czemu sprawdza się doskonale gdy potrzeba przez dłuższy czas zachować naklejoną taśmę – na przykład jeśli malowanie rozciągnięte jest na kilka dni.
Niebieska taśma dostępna jest w Neopaku w kilku rodzajach:
- niebieska taśma malarska 30 mm
- niebieska taśma malarska 38 mm
- niebieska taśma malarska 48 mm
Warto zastosować tę odmianę taśmy malarskiej, by oddalić od siebie wizję odklejonych taśm na następny dzień od zabezpieczania mieszkania przez wiele godzin.
Taśma malarska PVC
Do czego służy taśma malarska PVC? To rodzaj podgumowanej, sztywniejszej od innych taśm do malowania. Zabezpieczając nią różne powierzchnie możemy mieć pewność, że taśma spełni doskonale swoją rolę ę. Nie przemaka i doskonale chroni okna, parapety, grzejniki, czy rury. Jest odporna na działanie światła UV (promienie słoneczne), wilgoci, wysokich i niskich temperatur. Ma mocny klej, który dobrze przywiera do płaskich (najlepiej plastikowych, szklanych lub metalowych) powierzchni.
Taśmy malarskie PVC są polecane przez zawodowców. Świetnie sprawdzą się do ochrony różnych krawędzi i innych miejsc. Szczególnie tam, gdzie ciężko byłoby zmyć farbę warto użyć właśnie tej wysokiej klasy taśmy zabezpieczającej.
Szerokość taśmy malarskiej – czy ma znaczenie?
Jakie znaczenie ma szerokość taśmy malarskiej? W niektórych zastosowaniach właściwie nie ma znaczenia, jak szeroką taśmę malarską nakleimy. Często odpowiedniej szerokości taśma malarska pozwoli natomiast na stworzenie równych odcięć lub zabezpieczenie odpowiednich powierzchni. Podczas planowania malowania warto zmierzyć więc kilka kluczowych miejsc i zastanowić się, którą taśmę malarską wybrać.
Dostępne w Neopaku taśmy mają różne szerokości – od kilkunastu milimetrów (np. żółta taśma malarska 19 milimetrów) do kilkudziesięciu. Taśmy malarskie o szerokości kilku centymetrów dobrze nadają się do osłaniania miejsc, które moglibyśmy zabrudzić farbą.
Ile taśmy malarskiej kupić przed malowaniem?
Podczas zabezpieczania powierzchni i wyposażenia na czas malowania nie warto oszczędzać taśmy malarskiej. To dość tani produkt a jednocześnie pozwoli uniknąć dużych strat. Wiele osób decyduje się więc na osłanianie znacznie większej powierzchni, niż wymagałoby tego niezbędne minimum. W ten sposób stracimy kilka, może kilkanaście złotych, ale może zyskamy sporo czasu przy usuwaniu ewentualnych zachlapań. Wiele zależy jednak od rodzaju pomieszczenia i stosowanej farby. Jeżeli na podłodze znajdują się bowiem kafle, a używana farba jest łatwa do usunięcia, nawet gdy zaschnie, często lepiej będzie po prostu zmyć ewentualne zachlapania, niż zużyć wiele farby i stracić czas na dodatkowe oklejenie.
Najwięcej taśmy malarskiej zużyjemy podczas oklejania listew przypodłogowych, framug drzwi i okiennic. Także krawędź dużych mebli (zabudowa kuchenna, duże szafy) mogą pochłonąć sporo taśmy. Możemy więc oszacować, ile taśmy zużyjemy na malowanie. WArto natomiast zabezpieczyć się w nieco większy zapas, aby nie zostać bez tego cennego produktu podczas malowania, gdy wszystko w miejscu pracy jest “rozgrzebane”.
Taśmy malarskie i folia ochronna – zgrany duet dla ochrony Twojego wyposażenia
Z powyższego artykułu jasno wynika więc, że taśma malarska jest niemal tak istotna przy malowaniu, jak sama farba. To dzięki taśmie malarskiej różnego rodzaju zdołamy pomalować pomieszczenie bez zbędnych strat, zniszczeń i zabrudzeń. Warto stosować ją w każdej sytuacji, gdy malujemy, lakierujemy, czy wykonujemy inne prace z użyciem chemii. Stosowanie taśmy malarskiej oraz folii malarskiej jest dobrą praktyką podczas takich prac. Poświęcenie dodatkowemu osłanianiu powierzchni, których nie chcemy malować zajmie trochę czasu, który jednak warto na to przeznaczyć.
Gdzie kupić taśmę malarską?
Taśmę malarską, a także pozostałe produkty służące do ochrony na czas malowania, remontu i budowy znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym. W Neopaku mamy także cały szereg produktów pomocnych podczas pakowania przesyłek, przechowywania różnych produktów i ochrony ich. Podczas malowania mogą się więc przydać także:
- pudła przeprowadzkowe
- folia stretch
- kartony
- srebrna taśma duct tape
- folia budowlana
- grube worki na śmieci (worki na gruz)
Kupując w Neopaku cały zestaw przydatnych produktów mają Państwo pewność, że są doskonale przygotowani do rpac. Wybierając nasz sklep mogą Państwo liczyć nie tylko na fachową pomoc i szybką wysyłkę jakościowych artykułów. Zaopatrując się tu otrzymają Państwo tylko jedną paczkę z całością zamówienia. To nie tylko ekonomiczne, ale i przyjazne środowisku rozwiązanie.