SPIS TREŚCI
W czasach, gdy degradacja środowiska spowodowana syntetycznymi materiałami opakowaniowymi osiągnęła krytyczny poziom, coraz więcej z nas kwestionuje stosowanie „tradycyjnych” opakowań. Jednak, czy istnieje naprawdę przyjazne dla środowiska opakowanie? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, ale możemy wybrać takie pudełka dla naszych przesyłek, które mają mniejszy, negatywny wplyw na środowisko.
Ponad połowa konsumentów uważa, że możliwość recyklingu, trwałość i biodegradowalność opakowań są ważnymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Ta świadomość popycha marki do wprowadzania nowych ekologicznych strategii pakowania. Jednak co właściwie oznacza termin “opakowanie przyjazne środowisku”? Wyjaśniamy.
Ekologiczne opakowanie wysyłkowe
Opakowanie wysyłkowe umożliwia ułatwia wysyłkę produktu. Przykładami opakowań wysyłkowych są pudełka, a także folia bąbelkowa, koperty wysyłkowe, materiały pomocnicze do pakowania, styropian i materiały wypełniające. Opakowania przyjazne środowisku można rozpoznać po tym, że w naturze całkowicie się rozkładają, są poddawane recyklingowi i wykonane z surowców odnawialnych.
Zrównoważone opakowanie – co to znaczy
Co to znaczy, że opakowanie jest zrównoważone? Nawet wśród ekspertów od opakowań opinie są bardzo zróżnicowane. Zwykle zależy to od punktu widzenia i perspektywy danej branży. Czy opakowania nadające się do recyklingu i wielokrotnego użytku są bardziej zrównoważone niż produkt wykonany z surowców odnawialnych? Gdzie zaczyna się zrównoważony rozwój?
To, czy materiał opakowaniowy jest rzeczywiście zrównoważony, zależy od wielu czynników, które należy ze sobą zestawić, na przykład charakter surowca, wpływ wydobycia surowców i procesu produkcyjnego na środowisko, możliwe nagromadzenie krytycznych substancji podczas produkcji, wysiłek zaangażowany w utylizację lub możliwość ponownego wykorzystania. Przyjmuje się, że dla zrównoważonego opakowania ważne są następujące kryteria:
- Opakowanie wykonane z surowca odnawialnego
- Całkowity recykling
- Możliwość ponownego wykorzystania
- Najkrótszy możliwy łańcuch dostaw
- Odchudzony proces produkcji
- Jak najmniejszy ślad CO2
Zrównoważone opakowanie według konsumentów
Dla konsumentów natomiast, najważniejszymi cechami zrównoważonego opakowania jest biodegradowalność i użyty materiał. Papier czy tektura są ogólnie uważane za przyjazne dla środowiska. Dla konsumentów tworzywa sztuczne, takie jak folia bąbelkowa, są nadal akceptowane, chociaż większość wybrała rozwiązania papierowe. Generalnie konsumenci nie lubią tworzyw sztucznych. Obawy o odpady z tworzyw sztucznych w naszej naturze są zbyt wielkie. Opakowanie musi być łatwe do recyklingu. W idealnym przypadku konsumenci chcą opakowań z jednego materiału, które można łatwo zwrócić do cyklu za pośrednictwem kosza na papier.
Jakie są cechy ekologicznego opakowania wysyłkowego?
Pudełka kartonowe uważane są za materiał opakowaniowy przyjazny dla środowiska . Powodem tego jest fakt, że drewno jest surowcem odnawialnym, a opakowanie można łatwo poddać recyklingowi po użyciu. Ale opakowania z tworzyw sztucznych mogą być również przyjazne dla środowiska. Na przykład w dziedzinie folii opakowaniowych istnieje wiele innowacji, które w znaczący sposób przyczyniają się do zachowania zasobów i zachowania surowców w cyklu materiałowym. Do działań, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko folii są:
- produkcja folii z biotworzyw zamiast ropy naftowej,
- wykorzystanie recyklatów ze zużytych folii
- oraz 100% recykling surowca.
Jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie, jakie są cechy ekologicznego opakowania wysyłkowego, to wśród głównych należy wymienić to, że opakowanie nadaje się do recyklingu lub ponownego wykorzystania i powstało z biodegradowalnych surowców.
Symbole ekologicznych opakowań
Na rynku istnieje wiele oznakowań ekologicznych, z których wiele nie zostało zweryfikowanych przez certyfikowany organ, a powstało z kreatywnych przemyśleń. Chociaż kreatywne symbole podkreślają znaczenie oznakowania, nie gwarantują one żadnych właściwości materiałowych ani recyklingowych pudełka. Najważniejsze i uznane etykiety środowiskowe to:
- Znak ekologiczny FSC – gwarantuje, że użyte do produkcji drewno zostało pozyskane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz nie obniżyło potencjału ekonomicznego gospodarki leśnej.
- ECOLABEL – ta etykieta oznacza, że opakowanie spełniania najostrzejsze normy środowiskowe. Ecolabel to symbol, który przyznaje się w 24 kategoriach, do których należą między innymi AGD, detergenty, tekstylia oraz papier.
- Zielony punkt – to jedno z najczęściej występujących oznaczeń ekologicznych, które informuje konsumenta, że za opakowanie została już wniesiona opłata recyklingowa, kierowana do krajowej organizacji odzysku opakowań.
- Opakowanie nadające się do recyklingu – to symbol, który oznacza, że opakowanie może być ponownie przetworzone i wyprodukowane z odzyskanych surowców innego lub podobnego produktu.
Jeżeli chcesz, aby Twoje opakowanie było zrównoważone i przyjazne środowisku szukaj odpowiednich oznaczeń.
Przeczytaj także: Innowacyjne materiały ekologiczne w e-commerce
Zrównoważone opakowania wysyłkowe, czyli jakie?
Istnieje wiele różnych materiałów opakowaniowych i wypełniaczy do bezpiecznego pakowania. Zrównoważone opakowania wysyłkowe zużywają jak najmniej zasobów i są łatwe w recyklingu. Oznacza to, że im mniej materiału potrzebnego do pakowania, tym lepiej. Jeśli masz wybór pomiędzy różnymi rozmiarami opakowań, zawsze wybieraj najmniejsze z możliwych. Ponadto pudełka nie powinny być grubsze niż to konieczne. Alternatywne rozwiązania dla tradycyjnych kartonów są coraz częściej i z dużym powodzeniem stosowane przez przemysł tekstylny. Odzież odporna na wstrząsy coraz częściej trafia do klientów i konsumentów w kopertach bąbelkowych lub kartonowych.
Czy materiały wypełniające są niezbędne w opakowaniach wysyłkowych?
Im mniejsze opakowanie, tym mniej materiału wypełniającego. Produkty wrażliwe na uderzenia można również skutecznie i trwale chronić dzięki innowacyjnym koncepcjom opakowań, które minimalizują zużycie folii bąbelkowej i podobnych materiałów ochronnych. Materiały wypełniające, takie jak wiórki opakowaniowe, powinny być stosowane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne do ochrony produktu. To samo dotyczy worków chroniących produkt przed wodą lub opakowań chroniących produkt przed naładowaniem elektrostatycznym.
Przeczytaj także: Gospodarka Obiegu Zamkniętego w opakowaniach