Worki raszlowe i polipropylenowe w agrobiznesie

Co to są worki raszlowe i worki PP? Dlaczego są tak potrzebne w agrobiznesie? Jeżeli kiedykolwiek zajmowałeś się rolnictwem, to pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że powinieneś mieć właściwe opakowania dla swoich plonów. Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem, czy może tylko dystrybutorem. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że worki raszlowe i polipropylenowe są podstawowymi materiałami potrzebnymi Ci do transportowania owoców, warzyw, a nawet produktów sypkich. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej na ich temat, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Zaczynamy.

Worki raszlowe

Co to jest worek raszlowy? Jakie są jego zastosowania?

Jeżeli chodzi o samą budowę worka raszlowego, to powinieneś koniecznie wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest to, że są one produkowane z tworzywa sztucznego. Na pewno bardzo dobrze kojarzysz tego rodzaju worek. Najczęściej jest on zrobiony z pomarańczowej siatki i przewozi się w nim ziemniaki albo inne warzywa. Drugim parametrem jest to, że worek raszlowy ma jak najlepszy i ażurowy splot włókien. Gwarantuje on nie tylko bardzo wysoką trwałość opakowania, ale również odpowiednią wentylację dla znajdujących się w nim produktów. Przechodzimy już szybko do ostatniego parametru. Jest nim ściągacz. Pozwala on po prostu na szybkie i bezpieczne zamknięcie worka raszlowego. Skoro jego budowę mamy już omówioną, to pora teraz na inne związane z nim tematy.

worek
 

Dlaczego do produkowania worków raszlowych wykorzystuje się tworzywa sztuczne?

W tym przypadku pytanie jest o wiele bardziej skomplikowane niż sama odpowiedź. To naprawdę bardzo proste. Chodzi o to, że wszystkie organiczne materiały, które były stosowane do produkcji worków są biodegradowalne. W praktyce oznacza to tyle, że wraz z upływem czasu i użytkowaniem ich wytrzymałość znacznie by się zmniejszyła.

Właśnie z tego względu worki raszlowe są odpowiednim wyborem przede wszystkim do pakowania plonów, które w czasie składowania potrzebują nieustającej cyrkulacji powietrza. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim: ziemniaki, cebule, jabłka, paprykę, buraki, marchewkę, pietruszkę. W sklepie internetowym Neopak znajdziesz worki raszlowe w dwóch rozmiarach. Pierwsze mają 15 kilogramów, a drugie 30 kilogramów.

Czy worki raszlowe są najlepszym wyborem w agrobiznesie?

Wygląda na to, że tak. Nasze przekonanie bierze się przede wszystkim stąd, że doświadczeni rolnicy zawsze mówią o tym, że worki raszlowe są o wiele lepsze od worków foliowych lub drewnianych skrzyń. Bierze się to stąd, że worki foliowe i drewniane skrzynie nie spełniają swojej powinności w czasie wydłużonego składowania produktów spożywczych.

Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że szczelnie zamknięta folia nie daje możliwości wentylacji. W takim opakowaniu cyrkulacja powietrza po prostu nie zachodzi. To natomiast powoduje, że przy różnicy wilgotności oraz temperatur od wewnętrznej strony worka foliowego będziesz mógł pewnie zobaczyć skraplającą się wodę. Na pewno nie jest to pozytywne zjawisko, w szczególności, jeżeli chcesz, aby plony zostały z Tobą na dłużej. W worku z tworzywa sztucznego, one zwyczajnie bardzo szybko zaczną gnić i pleśnieć.

Natomiast, jeżeli wymarzysz sobie długotrwałe przechowywanie warzyw i owoców w skrzyniach wykonanych z drewna, to cyrkulacja powietrza może być minimalnie lepsza. Jednak musimy tutaj jeszcze podkreślić, że brak światła słonecznego w środku skrzyni może doprowadzić do przyspieszonego rozwoju bakterii i grzybów. Możemy to bardzo prosto podsumować. Tak źle i tak niedobrze. Co w związku z zaistniałą sytuacją możesz zrobić?

Postawić na worki raszlowe. Głównie z tego względu, że spełniają one zdecydowaną większość kryteriów dla opakowania na plony. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że tego rodzaju worki gwarantują bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Dają owocom i warzywom optymalny dostęp do światła słonecznego. Musimy tutaj dodać jeszcze, że nie magazynują one wilgoci i są wytrzymałe. Nie będziesz miał również żadnego problemu z przetransportowaniem ich w dowolne miejsce.
 

Jak możesz wykorzystać worki raszlowe poza agrobiznesem lub rolnictwem?

Może zacznijmy od tego, że z pewnością znajdą one zastosowanie między innymi w składach drewna kominkowego. Mają abażurowy splot. Sprawia on, że worek gwarantuje naprawdę bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Drewno może oddawać, a nie gromadzić w sobie wilgoć. Kto miał już do czynienia z drewnem, to bardzo dobrze wie o tym, że jest to niezwykle ważna właściwość.
 

A jak sprawdzą się worki polipropylenowe w agrobiznesie?

Worki polipropylenowe (PP) produkuje się ze sztucznego materiału, a dokładniej mówiąc z włókien polipropylenowych. Te worki wyróżniają się bardzo gęstym splotem. To właśnie on powoduje, że nie jego sypka zawartość nie wysypuje się na zewnątrz. Worki PP idealnie nadają się między innymi do przechowywania w nich: zbóż, nasion, mąki oraz pozostałych sypkich produktów. Oba rodzaje worków (PP i raszlowe) są tak samo przydatne w rolnictwie.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Worki

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *