Opakowania materiałem dydaktycznym

Opakowania jest to dziedzina produktów tak szeroka, że nawet starając się wymienić jej poszczególne podgrupy nie unikniemy kłopotu, polegającego na tym, że wręcz niemożliwe będzie wymienienie wszystkich tych opakowań co do jednego. Jakkolwiek praktyka udowadnia, że każdy z tych produktów znajduje dla siebie zastosowanie, każdy jest ważny dla przygotowania innego rodzaju paczek i każdy spełnia znakomicie swoją rolę na każdym etapie przyrządzania pakunku. Oprócz swoich klasycznych zastosowań opakowania pełnią także wiele innych funkcji. Jedną z takich ról jest edukacja najmłodszych.
Opakowania-materiaem-dydaktycznym

Szeroka rola edukacyjna opakowań

Tak naprawdę możemy mówić o całym przekroju, jeżeli chodzi o opakowania w zastosowaniu dydaktycznym. Możemy ich używać na różnym etapie rozwoju dziecka – w przedszkolu, podstawówce, a także w szkołach średnich. Opakowania albo ich części znakomicie sprawdzają się wtedy, kiedy dzieci wykonują zadania indywidualne, jak wówczas, kiedy pracują w grupie. Opakowania można wykorzystywać w realizacji małych, średnich i dużych projektów edukacyjnych.
 

Opakowania w dydaktyce – przykłady

Na początku wspomnieliśmy o tym, że opakowań różnego rodzaju jest bardzo wiele – tak dużo, że nie sposób naraz wszystkich wymienić. W związku z tym również rola opakowań w edukacji jest zagadnieniem na tyle obszernym, że zwyczajnie nie starczy nam ani czasu, ani miejsca, by wszystko to dokładnie opisać w jednym artykule. Dlatego też postanowiliśmy skupić się na konkretnych przykładach.
Opakowania-materiaem-dydaktycznym-1

 

Kartony tekturowe – podstawowa rola w edukacji

Kartony to bodaj najpopularniejszy rodzaj opakowania, ale także produkt, który bardzo często i chętnie wykorzystywany jest w edukacji. Kartony w całości służą do wykonywania różnego rodzaju konstrukcji. Przykładowo można zbudować z nich tunel, do którego dzieci będą wchodzić, ale będą musiały też odczytać ukryte w środku wskazówki, aby móc odnaleźć wyjście. Z kolei poszczególne części kartonu mogą służyć w przygotowywaniu prac plastycznych. Całe ścianki kartonu posłużą np. jako podstawa do stworzenia drucianej konstrukcji, bądź też jako płótno do malowania.
 

Woreczki strunowe pomagają uczyć chemii i fizyki

Kiedy uczeń poznaje podstawy nauk przyrodniczych, to znacznie lepiej od suchej teorii przyswaja sobie to, co można zaobserwować w praktyce. I tak możemy wykorzystać woreczek strunowy na lekcjach chemii i fizyki. Woreczek nie przepuszcza wody do środka, można więc dzięki prostemu eksperymentowi wytłumaczyć dziecku, na czym polegają podstawowe właściwości tworzyw sztucznych. Jest to też dobry punkt wyjścia do objaśnienia, dlaczego cząsteczki wody nie są w stanie przeniknąć przez foliową strukturę woreczka.
Opakowania-materiaem-dydaktycznym-2

 

Tworzenie własnych zabawek przy pomocy taśmy klejącej

Możemy także zachęcić dzieci na różnym etapie rozwoju do skonstruowania swojej własnej zabawki. W tym celu można użyć różnych części opakowań, a nawet niektórych z nich w całości. Sęk tkwi w tym, aby móc połączyć ze sobą poszczególne elementy zabawki – robota, lalki, kartonowego zwierzaka, itd. Niezawodna w tym zadaniu będzie z całą pewnością taśma klejąca solvent. Pozwoli nam ona na skuteczne połączenie ze sobą torsu zabawki, jej kończyn, a także ustabilizuje całą konstrukcję. Sprawdzi się to także w przypadku szkolnych prac konkursowych.
Opakowania-materiaem-dydaktycznym-3

 

Folia bąbelkowa – narzędzie sensoryczne

Każdy profesjonalny pedagog wie, że w kształceniu dziecka liczy się nie tylko stawianie nowych zadań do wykonania, ale też ważny jest odpoczynek i relaks. Warto, aby w przerwach dziecko zaznało odpoczynku, który będzie aktywował te rejonu mózgu, które niekoniecznie były angażowane we wcześniej nauce tudzież zabawie. I tu sprawdzi się doskonale folia bąbelkowa. Dzieci uwielbiają wyciskać pęcherzyki powietrza, daje im to radość, a przy okazji pozwala się odstresować.
 

Czego dzieci mogą się nauczyć w zabawie z opakowaniami?

Oprócz takiego użytku, o jakim sobie zdążyliśmy powiedzieć, nauczyciel czy też opiekun może opowiadać dziecku, jak dokładnie działa dany rodzaj opakowania i objaśniać, dlaczego produkt został wykonany w taki, a nie inny sposób. Dzięki temu dzieci nie tylko rozwijają swoją wyobraźnię i kreatywność, ale też uczą się prawdy o świecie – prawdy bardzo praktycznej, bo przecież kiedyś i one będą wysyłały paczki.
 

Gdzie kupić najlepsze opakowania?

Opakowania, które idealnie sprawdzą się w przygotowywaniu przesyłki, ale które też można używać jako materiałów dydaktycznych kupisz już dziś w sklepie Neopak. Na naszej stronie internetowej znajdziesz konkretne produkty wraz z wyczerpującym opisem. Zakupów dokonasz wygodnie przez internet, a towar zostanie dostarczony pod wskazany przez Ciebie adres. Warto dodać, że w naszym sklepie Neopak znajdują się produkty bardzo atrakcyjne cenowo. Nawet jeśli kupisz ich większą ilość, to nie będzie to stanowiło obciążenia dla Twojego budżetu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie zastosowanie w domu – również przy zabawie z dziećmi – mają opakowania na żywność, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *