Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas remontu

Planując prace remontowe, trzeba przygotować się na prawdziwy plac budowy. Będzie dużo się działo, a wszystkim czynnością będzie towarzyszył kurz i pył. Warto więc zastanowić się, jak ograniczyć uszkodzenia podczas prac remontowych i jak zabezpieczyć nieremontowane pomieszczenia czy powierzchnie. Oto kilka wskazówek, jak chronić swoje mieszkanie podczas remontu.

Przygotowując się do remontu przede wszystkim musisz spakować i wynieść wszystkie rzeczy. Im lepiej uda Ci się opróżnić mieszkanie tym mniej zniszczeń i sprzątania będziesz mieć po zakończeniu prac. Jeśli możesz to zrobić, idealnie byłoby przenieść wszystkie meble do garażu lub innego pomieszczenia w domu. Celem jest zachowanie jak największej odległości między meblami a miejscem pracy. Jeśli pierwsze rozwiązanie nie jest dla Ciebie wykonalne, musisz zakrywać meble i inne sprzęty podczas wszystkich prac.


 

Jak zabezpieczyć meble podczas remontu

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest przykrycie mebli materiałem, ale nie zapewnia on optymalnej ochrony. Wiele zależy od pracy, którą wykonujesz, ale jeśli tylko malujesz, to wystarczy przykryć cenne meble wodoodporną plandeką. Jeśli trzeba zburzyć ścianę, lepiej zabezpieczyć meble grubą folią bąbelkową, drewnianymi deskami lub grubymi kocami. Jednak w przypadku dużych prac remontowych najlepiej jest używać plandek ochronnych. Są duże i chronią podłogi, ściany i meble. Niektóre modele doskonale nadają się również do amortyzacji wstrząsów. 

Na rynku dostępne są plandeki, które są cienkie i pozwalają chronić meble np. podczas prac malarskich oraz grube plandeki, idealnie nadające się do ochrony ścian, podłóg i mebli przed uderzeniami i spadającym gruzem. Są one jednak cięższe w transporcie i obsłudze. W przypadku mebli drewnianych należy pamiętać, że będą one lepiej chronione na dłuższą metę za pomocą prześcieradła lub koca, ponieważ folia z tworzywa sztucznego wytwarza wilgoć i może uszkodzić drewno. Jednak folia bąbelkowa najlepiej sprawdzi się do ochrony sprzętów AGD takich jak pralka, kuchenka czy lodówka.

Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas malowania

Jak-zabezpieczy-mieszkanie-podczas-remontuOdpowiednie zabezpieczenie mieszkania jest kluczowe, aby pomalowane zostało tylko to co powinno. Aby uniknąć plam, zacznij od jak największego opróżnienia pokoju, jeśli to możliwe, to nawet całkowitego. Wskazane jest usunięcie dywanów, zasłon i mebli, które można łatwo przenieść i przechowywać w innym pomieszczeniu. Inną możliwością jest zgrupowanie mebli na środku pokoju. W drugim etapie należy porządnie zabezpieczyć pozostałe meble i podłogi. Istnieją różne modele materiałów ochronnych, z których każdy ma określony cel: meble, podłogi czy okna. Do dywanu, podczas malowania ścian i sufitu, warto zastosować filc malarski, który skutecznie chroni przed plamami z farby, natomiast podłogi warto zabezpieczyć rolką z tektury falistej przymocowanej do podłoża taśmą dwustronną. W przypadku parkietu jest bardziej odpowiednia niż filc. Niezbędne jest również zabezpieczenie listew przypodłogowych taśmą maskującą, a także obramowań okien i ościeżnic. Gniazda i przełączniki elektryczne należy również zabezpieczyć taśmą malarską.

 

Jak chronić podłogę podczas prac remontowych

Jak-zabezpieczy-mieszkanie-podczas-remontu-1Ponieważ lepiej mieć za dużo niż za mało, zacznij od podkładu z tkaniny ochronnej. Do tego należy dodać plandekę, ponieważ tkanina nie jest wodoodporna. Dobrym sposobem na zabezpieczenie podłogi jest również tektura.Tektura w rolce, przymocowana do podłoża taśmą dwustronną, świetnie zabezpiecza panele, kafle czy podłogi drewniane. Możesz również rozłożyć na całą podłągę folię malarską lub inną folię ochronną. Pamiętaj tylko aby dobrze przymocować ją taśmą, żeby nie zsuwałą się podczas chodzenia. 
 

Jak zabezpieczyć okna i drzwi podczas prac remontowych?

Jak-zabezpieczy-mieszkanie-podczas-remontu-2Jeśli podczas prac wykończeniowych wewnątrz budynku nasze drzwi i okna są już zamontowane, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o ich odpowiednim zabezpieczeniu, jeśli chcemy cieszyć się ich funkcjonalnością przez długie lata. Do zabezpieczenia drzwi i okien podczas prac renowacyjnych wystarczy zwykła folia chroniąca lub folia stretch i taśma maskująca. Naszym zadaniem jest staranne nałożenie folii ochronnej na okna, w tym szyby i profile. Dobrze nałożona folia na okna w połączeniu z taśmą samoprzylepną skutecznie ochroni przed typowymi zabrudzeniami. Zabezpieczając okna nie zapominaj o elementach ruchomych takich jak zawiasy, rolki, w które łatwo wnika brud i którego bardzo trudno jest się pozbyć. W szczególności jeżeli nasze prace remontowe wykraczają poza malowanie i na przykład planujemy jeszcze tynkować czy kłaść cement.

Tynk i cement o zasadowym pH w połączeniu z wilgocią mogą uszkodzić powłokę powłokę cynkową ruchomych elementów okna, co może powodować tzw. „białą rdzę”. Korozja elementów okucia może być również spowodowana piaskowaniem, co skutkuje osadzaniem się kurzu na ich elementach. W połączeniu z wilgocią może spowodować trwałe uszkodzenie okucia, a nawet doprowadzić do przedwczesnego zużycia. Właściwe i dokładne zabezpieczenie drzwi, okien i okuć folią i taśmą ochronną to najtańszy, skuteczny i najdokładniejszy sposób (oczywiście jeśli zrobimy to starannie). Jeśli jednak mimo zabezpieczenia okna lub drzwi ubrudzą się, nie zapomnij o ich natychmiastowym umyciu wodą i łagodnym detergentem.

Remont częściowy – 4 kroki do ograniczenia uszkodzeń

Idealna sytuacja to tak, kiedy mieszkanie remontowe jest puste, nie ma w nim żadnych mebli i nikt w nim nie mieszka. Jednak często remonty przeprowadzane są już w zamieszkałych mieszkaniach czy domach. Odświeżamy kuchnię, zmieniamy wystrój salonu, przygotowujemy pokój dziecięcy czy unowocześniamy łazienkę. Do takiego częściowego remontu warto przygotować się zawczasu. Oto 4 kroki, które musisz podjąć, zanim przystąpisz do prac remontowych:

Jak-zabezpieczy-mieszkanie-podczas-remontu-3

1. Opróżnij tak dużo, jak to możliwe. Wprawdzie nie jest to łatwe, gdy jesteś remontujesz zamieszkałe mieszkanie, ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie musisz usuwać wszystkich swoich rzeczy, ale wynieś wszystko, co jest możliwe.

2. Chroń swoje ubrania i pościel. Zbierz pościel i włóż ją do pudełek. Jeśli to możliwe, owiń je folią ochronną lub włóż w duże worki na śmieci, aby były szczelne. To jedyny sposób, aby mieć 100% pewność, że kurz nie przejdzie.

3. Wietrz pomieszczenia. W zależności od wykonywanej pracy, przenoszony pył jest nieunikniony i staje się Twoim wrogiem numer 1. Co więcej, będzie nadal opadał pomimo zakończenia remontu. Pamiętaj więc o regularnym wietrzeniu i czyszczeniu za pomocą odkurzacza w celu jak największego usunięcia kurzu i zapachów farby, kleju lub lakieru, które dodatkowo mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ponadto działanie to ma tę zaletę, że zmniejsza wilgotność, na przykład podczas operacji szlifowania lub tynkowania. 

4. Wyizoluj pokoje do remontu. We współczesnych wnętrzach otwarte przestrzenie są idealne do życia rodzinnego, ale niezbyt wygodne, gdy remont dotyczy tylko części mieszkania. W takim przypadku konieczna jest ochrona od podłogi do sufitu, krzyżując plandeki lub folie w całym pomieszczeniu. Jeżeli jednak masz taką możliwość to pozamykaj szczelnie nieremontowane pomieszczenia, tak aby ograniczyć napływ kurzu i brudu.

5. Dostosuj formę ochrony do zakresu prac. Pamiętaj, że potrzebny sprzęt zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Na przykład zdejmowanie lub zakrywanie wszystkiego jest mało potrzebne, jeśli tylko naprawiasz lub lakierujesz stół lub krzesło. Dostosuj ochronę do wykonywanej pracy, placu budowy lub remontu. Niemniej jednak w każdych okolicznościach należy mieć przynajmniej dwa elementy: folia malarska i ścierka, do natychmiastowego usunięcia zabrudzeń.

Zestawienie materiałów ochronnych – ułatwiamy Ci wybór

Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najlepszych materiałów ochronnych oraz ich porównanie.

Filc – to włóknina, która zatrzymuje ciepło, a jednocześnie jest miękka i wytrzymała. Filcu można używać do projektów krawieckich i meblarskich lub do tworzenia akcesoriów i hobby kreatywnych. Materiał wykorzystywany jest na wiele sposobów, w tym do ochrony podczas prac remontowych.Specjalne wykładziny filcowe doskonale sprawdzają się tam, gdzie zwykłe folie malarskie byłyby nieskuteczne. Filc skutecznie przeciwdziała uszkodzeniom mechanicznym takim jak rysy czy zadrapania oraz świetnie chroni przed zabrudzeniami. Spód takiej filcowej wykładziny wzbogacony jest antypoślizgową folią, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przesuwania jej.

Folia ochronna – jest to materiał bardzo odporny na ścieranie i rozdarcie. Bardzo elastyczna, wzmocniona folia może być używana do owijania przedmiotów, zwłaszcza podczas prac remontowych. Jeżeli w planach mamy realizację jedynie uzupełniania ubytków i malowania ścian, zwykła folia malarska w zupełności wystarczy. Tam, gdzie istnieje ryzyko upadku ciężkich przedmiotów na podłogę, dużo lepszym rozwiązaniem są płachty. Zrobione są z dużo grubszego i wytrzymalszego materiału niż klasyczne folie malarskie. Warto skorzystać również z dedykowanych pokrowców na materace czy też kanapy. Mogą one zaoszczędzić nam sporo czasu i pracy. Do zabezpieczenia dywanów wykładzin warto zastosować specjalną folię zabezpieczającą. Z jednej strony posiada ona delikatną warstwę klejącą, dzięki czemu dobrze przylega do chronionej powierzchni.

Pianka polietylenowa – materiał ten świetnie chroni przed uszkodzeniami powierzchni. Idealnie nadaje się do delikatnych powierzchni: skóra, szkło, drewno, porcelana, elementy lakierowane czy sprzęt AGD. Arkusze folii piankowej są bardzo praktyczne do owijania mebli czy innych sprzętów podczas remontu. Dodatkową jej zaletą jest wodoodporność, dzięki czemu zapobiega powstawaniu pleśni.


Tektury do remontu – wykonana z biodegradowalnej tektury falistej, rolka tektury f dopasowuje się do kształtu przedmiotów, dzięki czemu jest uniwersalna i można nią zabezpieczyć wiele powierzchni podczas remontu. Wytrzymała, odporna na przebicia i rozdarcia świetnie sprawdzi się do zabezpieczania podłóg, drzwi czy okien. Rolka z tektury falistej skutecznie amortyzuje również wstrząsy dzięki tłumiącemu działaniu tekturowych rowków.

Jak więc widzisz, wybór materiału ochronnego zależy od zakresu prac remontowych. Dobry materiał ochronny musi być dostosowany do przedmiotu, który ma ochraniać.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Remont

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *