SPIS TREŚCI
Worki na gruz to nieodłączny element każdej budowy czy remontu. Są one niezbędne do wyrzucania odpadów budowlanych, lecz aby spełniły swoją rolę, muszą być odpowiednio mocne. Klasyczny worek na śmieci nie poradzi sobie z dużą ilością gruzu.
Worki na gruz – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jeśli nie chcesz, by Twój worek pęknął przy pierwszym zejściu do kontenera, to musisz zadbać o to, by był wykonany z dobrej jakości materiałów.
Na rynku masz dwa rodzaje worków do odpadów budowlanych:
-
wykonane z polipropylenu,
-
foliowe.
Foliowe worki na gruz – hit czy kit?
Najtańszą opcją są oczywiście worki foliowe, jednak najczęściej – pomimo zapewnień producentów – taki worek nie przetrwa nawet niewielkiego remontu. Folia jest bardzo podatna na rozerwanie. Wystarczy, że wrzucisz do niej parę, a czasem nawet jeden kawałek o ostrej krawędzi, i materiał ulega rozerwaniu.
Taka wizja raczej nie napawa optymizmem. Wyobraź sobie tylko, jak wynosisz wór zalegającego gruzu, a ten rozrywa się tuż przy kontenerach na odpady. Czas, który poświęcisz na posprzątanie tego bałaganu jest nieproporcjonalny do pieniędzy, które zaoszczędzisz kupując worki foliowe.
Worki Big Bag – wady i zalety
Naszym zdaniem jednym słusznym rozwiązaniem są worki Big Bag. Wykonane są z wytrzymałego polipropylenu, który znosi obciążenie nawet do 500 kg! Ilość odpadów, którą możesz pomieścić w tym worku, jest niewspółmierna do marnych ilości odpadów budowlanych, które możesz dać do foliowego worka.
Najczęściej worki Big Bag sprzedawane są z dwoma uchwytami, które ułatwiają przenoszenie odpadów. Wywóz gruzu z ich pomocą jest o niebo prostszy, co sprawia, że czas wykonania usługi jest znacznie krótszy.
Co więcej, worki Big Bag nie pochłaniają wilgoci. Będą więc one idealnym rozwiązaniem, gdy czasem gruz będzie lekko mokry. Worek nie straci swoich właściwości, a Ty będziesz mógł bez obaw wynosić wszelakie śmieci budowalne do kontenera.
Niekwestionowaną zaletą jest także to, że worki Big Bag są wielorazowe. Dzięki temu, że materiały wyrzucane w workach Big Bag nie wpływają na ich strukturę czy odporność, to bez problemu możesz ich użyć wielokrotnie do wynoszenia odpadów budowlanych.
Choć są to droższe produkty, to szczególnie w przypadku firm budowlanych czy remontowych, worki Big Bag wydają się być jednym słusznym rozwiązaniem.
Pojemność worków Big Bag
Na rynku znajdziesz różne pojemności worków Big Bag, co umożliwi Ci ich dopasowanie do Twoich potrzeb. Najczęściej worki Big Bag występują w wariantach 50-250 litrowych. Te mniejsze dobrze sprawdzą się na niewielki remont, natomiast większe będą potrzebne jeśli ilość odpadów budowlanych jest większa.
Ciekawostką jest, że wśród worków Big Bag znajdziemy tzw. superworki, które wytrzymują obciążenie nawet do 1 tony, czyli 1000 kg. Takie rozwiązanie zdecydowanie nie przyda się przy domowym remoncie, jednak na placu budowy może być zbawienne.
Uchwyty w workach Big Bag
Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziesz worki na gruz wyposażone w jeden, dwa lub cztery uchwyty.
W workach Big Bag z jednym uchem najczęściej przenosi się materiały sypkie. takie jak piasek czy ziemia. Zazwyczaj na górze można wór zawiązać, co ogranicza np. pylenie.
W workach Big Bag z dwoma uchami przewozi się granulat.
Zaś worki Big Bag z czterema uchwytami najczęściej wykorzystuje się przy przenoszeniu gruzu trwałego.