Jakie są zalety opakowań biodegradowalnych?

Zalety opakowań biodegradowalnych

Opakowanie biodegradowalne to jedne z nowych rozwiązań. Wszystko dzięki temu, że coraz większą wagę przywiązujemy do tego, aby dbać o nasze środowisko. Dzięki przemysłowi tworzyw sztucznych, mamy do czynienia z globalną tendencją zrównoważonego rozwoju.

Jakie-s-zalety-opakowa-biodegradowalnych
fot. Google Grafika
 

Czym dokładnie są opakowania biodegradowalne?

Opakowania biodegradowalne można określić jako opakowania do wielokrotnego użytku, opakowania, które zostały wykonane z recyklingowych materiałów, opakowania, które zostały wyprodukowane z materiałów ze źródeł odnawialnych. Będą to również te opakowania, w których optymalizacja pod kątem środowiska przechodzi na poziomie produkcyjnym. 

 

Na czym polega biodegradacja?

Biodegradacja to proces, który polega na rozpadzie związków organicznych na proste, nieorganiczne. Warto podkreślić, że w procesie biodegradacji biorą udział organizmy żywe przykładowo pierwotniaki, glony, grzyby, bakterie. Najlepiej jest, aby biodegradacja przebiegała bardzo szybko. To, o czym warto szczególnie wspomnieć to to, że związki nieorganicznie nie powodują zanieczyszczenia powietrza. Wynika to z tego, że są po prostu lepiej przyswajalne przez środowisko. 
 

Zapoznaj się z artykułem: Opakowania biodegradowalne – 8 ważnych korzyści!

Jakie są zalety opakowań biodegradowalnych?

Opakowania biodegradowalne mają szereg zalet. A jedne z nich są takie, że oszczędzają one produkcję CO2, chronią środowisko i oczywiście eliminują odpady. W dzisiejszych czasach szczególną uwagę przykłada się do tego, aby odpowiedzialnie stosować tworzywa sztuczne. Bardzo istotna jest także redukcja emisji gazów cieplarnianych. Jeśli mowa o zaletach opakowań biodegradowalnych, to możemy wyróżnić takie:

  • opakowania biodegradowalne nie wytwarzają odpadów. Dlatego też podczas rozkładu nie uwalniają do atmosfery – pierwiastków chemicznych, gazów. Co za tym idzie, zmniejszą ślad węglowy,
  • są one także poddawane recyklingowi lub też po prostu szybko znikają,
  • dzięki nim cykl życia jest w ciągłym obiegu. Jak to się dzieje? Mogą być one spożywane przez mikroorganizmu, ponieważ złożone są z naturalnych materiałów.

Największe zalety biodegradowalnych opakowań

Największą zaletą biodegradowalnych opakowań, z całą pewnością jest to, że dzięki nim, środowisko nie ulegnie zanieczyszczeniu. Nie dojdzie również do żadnych negatywnych przemian. Można by rzec, że opakowania są dla środowiska – neutralne. Przykładowo tworzywa sztuczne nie nadają się do recyklingu, więc przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Sytuacja odwrotna natomiast jest z opakowaniami biodegradowalnymi. Kolejna zaleta tych opakowań jest taka, że nie są one drogie w produkcji. I warto zaznaczyć, co jest bardzo pozytywne, że popularność tego typu rozwiązań rośnie. 
 

Design i funkcjonalność opakowań

Jakie-s-zalety-opakowa-biodegradowalnych-1Fot. Google Grafika

Bardzo dobrą alternatywą dla plastiku, jest karton. Coraz częściej produkuje się pudełka kartonowe. Chodzi przecież o zredukowanie wpływu opakowań na środowisko. Dlatego też materiał jest bardzo istotny. Opakowania kartonowe nadają się wysyłki nie tylko delikatnych przedmiotów, ale również ciężkich produktów. Są doskonałym zabezpieczeniem towaru, który się w nich znajduje, a do tego również niektóre opakowania kartonowe prezentują się wprost wyśmienicie. Spełniają więc dodatkowo funkcję estetyczną. 
 

Z czego produkowany jest karton jako materiał?

Karton produkowany jest z pulpy drzewnej. A ona zaś, co warto zaznaczyć, produkowana jest z recyklingu. Pudełka kartonowe do wysyłki produktów są z trzech fal. Bo właśnie z takiej pulpy wprasowuje się arkusze tektury. W następnej kolejności, są one sklejane, aby tworzyć tzw. fale. W ofercie naszego sklepu jest bardzo wiele do wyboru pudełek kartonowych, są one w bardzo korzystnych cenach. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że coraz więcej osób chce dbać o środowisko. 
 

Inwestowania w opakowania biodegradowalne 

Klienci wymagają materiałów biodegradowalnych. Opakowania biodegradowalnego teraz, to nie jest już tylko moda. Mają one wiadomy wpływ na otoczenie, ale nie tylko. Ponadto są także czynnikiem, który buduje wizerunek marki. 

 

Z czego wykonywane są opakowania biodegradowalne?

Opakowania biodegradowalne produkowane są odnawialnych i naturalnych surowców. Może być to przykładowa skrobia, celuloza. Warto tu zaznaczyć, że ulegają one całkowitemu rozkładowi do CO2, biomasy i wody. Dzieje się to w procesie kompostowania. W ten oto sposób właśnie, są one bardzo dobre dla środowiska, a i również zatrzymują właściwości plastikowych odpowiedników. Poza tym opakowania biodegradowalne mają szereg zalet. Stanowią doskonałą ochronę i barierę. Zresztą są one też bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia, czynniki chemiczne, temperaturę. Dlatego też, jeśli kierujesz się dbałością o naturę, warto kupić opakowanie biodegradowalne. 
 

Chcesz się dowiedzieć więcej? Innowacje i trendy – opakowania e-commerce

 

Co to jest opakowanie degradowalne, czyli inaczej oksydegradowalne?

Opakowanie oksydegradowalne jest zwyczajnym plastikiem. W jego składzie znajduje się TDPA. Są to dodatki, które mają na celu przyspieszyć rozkład. Problem tkwi w tym, że w procesie rozkładu takich opakowań, powstaje mikroplastik. Są to cząsteczki plastiku, które są bardzo małe. Jednak zostają one w środowisku, do tego czasu, gdy nie ulegną całkowitemu rozkładowi. Jak sam możesz się domyślić, tworzywa oksydegradowalne nie sprzyjają środowisku. Dlatego też każdy powinien się starać, aby ich użycie ograniczyć. Należy również dodać, że zwykłe wysypisko śmieci, nie wystarczy do rozkładu tego typu opakowań. Tutaj już jest potrzebna konkretna ilość temperatury, ultrafioletu, tlenu. 

 

Opakowania biodegradowalne i opakowania kompostowalne. Czy to, to samo?

Opakowania biodegradowalne i opakowania kompostowalne, to nie jest to samo. Jednak musisz wiedzieć, że wszystkie opakowania kompostowalne, są biodegradowalne. Nie wszystkie opakowania biodegradowalne są kompostowalne.
 

Czym są biotworzywa?

Biotworzywa są to materiały, które mają różnorodne właściwości i zastosowania. Wszystkie tworzywa sztuczne, można zastąpić materiałami, które są przyjazne dla środowiska. Biotworzywa są wyśmienitą alternatywą dla plastiku. 
 

Czy biopochodny to, to samo, co biodegradowalny?

Biochopochodny materiał to materiał, który częściowo pochodzi z biomasy, czyli z rośliny. Biopochodny natomiast to nie to samo, co biodegradowalny. 
 

Torby brązowe, czyli opakowania ekologiczne w ofercie naszego sklepu 

Jeśli zależy Ci na tym, aby nasze środowisko było, jak najmniej zanieczyszczone, warto skorzystać z naszej oferty. W asortymencie jest m.in. torba cateringowa ECOBAG. Czym ona się charakteryzuje? Przede wszystkim tym, że jest ona wykonana z naturalnych surowców. Decydując się na jej zakup, nie obciążasz środowiska. Poza tym wygląda ona bardzo estetycznie i jest starannie wykonana. Możesz ją również oznakować indywidualną grafiką firmową. Ma ona bowiem neutralny kolor. Warto podkreślić, że są różne rozmiary takich toreb. 

Papierowe, ekologiczne opakowanie dla produktów sypkich i półpłynnych i oleistych

W naszym asortymencie są również papierowe, ekologiczne opakowania. Doypack papierowy to bardzo wygodne w użyciu opakowanie. Umożliwia właściwe przechowywanie produktów sypkich. Woreczki doypack są wyposażone w strunę. Dzięki temu, produkty wewnątrz zachowują świeżość.
 

Koperty wykonane z biodegradowalnego polimeru

W ofercie naszego sklepu, są także koperty kurierskie biodegradowalne. Koperty są wielozadaniowe i, co szczególnie należy tutaj podkreślić – są wykonane z biodegradowalnego polimeru. Jeśli chodzi o właściwości i parametry, to niczym taka koperta foliowa bio, nie różni się od zwyczajnej. Zapewnia ona ochronę przed brudem i wilgocią. Warto podkreślić, że posiada ona pasek klejący, które nie przepuszcza wilgoci. Możesz w tej kopercie wysyłać – dokumenty firmowe, oferty handlowe, druki i czasopisma. Są również różne rozmiary tych kopert. Są i również w ofercie, koperty kurierskie dl ekopapier, które całkowicie wykonane są z papieru. Góra tego produktu wykonana jest z przezroczystego papieru. A ten zaś wykonany jest z naturalnych włókien makroskopowych. Papier wykonany jest z bezchlorowej bielonej pulpy. Tak samo również koperty bąbelkowe są ekologiczne, wytwarzane z papieru z certyfikatem FSC® oraz folii bąbelkowej w 100% z recyklingu. Możesz także u nas dostać koperty wyściełane brązowe. Wykonane są one z materiału takiego jak 2-warstwowy wytrzymały papier pakowy z płatkami z papieru z recyklingu. Możesz także zdecydować się na opakowania e-green, które wykonane są z 100% mocnego papieru typu kraft. W pełni one nadają się do ponownego przetworzenia. W wariancie ekologicznym, mamy również koperty kurierskie ekofolia. Wyprodukowane są one z folii pochodzącej w ponad 80% z recyklingu i papieru z certyfikatem FSC®.

Inne ekologiczne produkty

Możesz również dostać papier bąbelkowy, który w pełni jest ekologiczny. Wykonany jest z makulatury. Jeśli Twoja firma ma ekologiczny charakter oraz produkty, w bardzo estetyczny sposób – taki papier bąbelkowy, podkreśli ten charakter. Papier pakowy, który także znajdziesz w asortymencie naszego sklepu, jest łatwy w użyciu, ale co najważniejsze, jest ekologiczny i w całości biodegradowalny. Zastosowany został w nim klej naturalny. Właśnie dzięki niemu, powierzchnie klejące, łączą się ze sobą, nie przywierając do pakowanego przedmiotu. Jeśli potrzebujesz wypełniacze, również możesz je u nas kupić. To, co je charakteryzuje to to, że są wykonane z materiałów naturalnych i odnawialnych. Materiały, co szczególnie należy podkreślić, są biodegradowalne i nadają się do powtórnego przetworzenia w procesach recyklingowych. Wypełniacze są przede wszystkim przyjazne środowisku. Wiadome jest, że recykling papieru jest łatwiejszy. Dlatego też oddziaływanie na środowisko, jest znacznie mniejsze niż w przypadku syntetycznych wypełniaczy. Ciekawym produktem, jest także dekoracyjna wełna drzewna. Wiolina zaś wykonana jest z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Największą zaletą wioliny, jest jej ekologiczny materiał. Produkt oczywiście jest 100% biodegradowalny. Są również wypełniacze z papieru makulaturalnego, całkowicie biodegradowalne. Dlatego też nadają się do ponownego przetworzenia. 

Coraz więcej produktów, takich jak EKO opakowania 

Jak ograniczyć korzystanie z tworzyw sztucznych? Oczywiście, zacząć korzystać z opakowań biodegradowalnych. Opakowania biodegradowalne bardzo korzystnie, jak wiadomo, wpływają na stan środowiska naturalnego oraz zdrowie ludzi. Zresztą, coraz więcej produktów eko można spotkać na półkach sklepowych. Przeogromną zaletą opakowań biodegradowalnych jest to, że nie wprowadzają do środowiska szkodliwych związków. Warto podkreślić, że do ich produkcji, wykorzystywane są substancje organiczne. Dzięki temu właśnie do gleby, wody, powietrza, nie przedostają się mikrocząsteczki plastiku. Ekosystem więc nie jest narażony na szkodliwe działanie. Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć, jest to, że opakowania biodegradowalne, nie wpływają na ich właściwości. Nie wchodzą również w reakcje przykładowo z produktami kosmetycznymi. Poza tym ekotrendy, to coś, na co klienci zwracają uwagę. Dlatego też produkty biodegradowalne, są coraz chętniej wybierane. 
 

Czy opakowania biodegradowalne wyglądają estetycznie? 

Opakowania biodegradowalne wcale nie są przykładowo szarymi, jednolitymi pudełkami, które nie wyglądają ciekawie. Prezentują się one bardzo estetycznie. Warto także podkreślić, że często w ich produkcji, wykorzystywane są naturalne pigmenty. Nie tylko, więc są praktyczne i bezpieczne dla środowiska, ale także wyglądają bardzo ładnie. 

Zobacz ten artykuł! Opakowania dla e-commerce

Gdzie opakowania biodegradowalne, znajdą zastosowanie? 

Opakowania biodegradowalne mogą być idealne dla dużych firm, restauracji, ale okazuje się, że nie tylko. Opakowania biodegradowalne znajdą również zastosowanie podczas grilli, czy przyjęć dla przyjaciół, znajomych, rodziny. Pamiętaj, że wybierając takie opakowania, nie szkodzisz środowisku. A pamiętaj, że wszystko zaczyna się od jednostki. 

 

Opakowania biodegradowalne dla gastronomii

Jak wiadomo restauracje i inne lokale gastronomiczne, zawsze mają jednorazowe opakowania. A i również można zauważyć, że coraz bardziej popularne, stają się również opakowania biodegradowalne. Dlaczego tak się dzieje? Opakowania, które są używane w gastronomii, muszą koniecznie być wykonane z materiałów, które są bezpieczne. Takie materiały nie mogą mieć więc, rzecz jasna, żadnych właściwości toksycznych. Należy zwrócić więc uwagę na kilka kwestii. Szczególnie na to, czy produkt jest hipoalergiczny, bo taki właśnie powinien być. Ponadto także należy sprawdzić, czy dany produkt, ma atesty i certyfikaty. Dlatego właśnie idealną opcją dla gastronomii, są opakowania biodegradowalne. One właśnie powstają tylko z naturalnych surowców. Poza tym wybierając opakowania biodegradowalne, wiesz, że nie zaśmiecasz środowiska. Produkty biodegradowalne nie rozkładają się dłużej niż 90 dni. Najważniejsze to, że ogromna liczba osób posiada już świadomość, jaka jest obecna sytuacja ekologiczna. Ludzie zdaje sobie sprawę, że opakowania biodegradowalne nie wydzielają toksycznych substancji podczas rozkładu. Są one również bardzo wysokiej jakości. A ceny ich wcale nie są wysokie. Dlatego też wybór opakowania biodegradowalnego może być przeogromnie korzystny. W działalności gastronomicznej, na 100% się sprawdza. 
 

Czy jest jakaś różnica między opakowaniem ekologicznym a biodegradowalnym?

Jakie-s-zalety-opakowa-biodegradowalnych-2Fot. Google Grafika

Nie można postawić znaku równości, między opakowaniem ekologicznym, a biodegradowalnym. Każde opakowanie biodegradowalne, jest opakowaniem ekologicznym. Natomiast nie każde opakowania ekologiczne, jest opakowaniem biodegradowalnym. 

Wybór opakowań ekologicznych. Jak bardzo, jest ważny?

Decydowanie na kupno opakowań ekologicznych, jest niezwykle istotna. Ty, jako jednostka, kupując opakowanie ekologiczne, przyczyniasz się do zmiany środowiska na lepsze. A właściciel firmy przykładowo, pokazuje swoim klientom, że dbanie o środowiska nie jest mu rzeczą obojętną. W ten sposób daje pewien wzór swoim konsumentom. Oni zaś również mogą podjąć jakieś działania w tym kierunku. Zresztą wybór opakowań ekologicznych, daje też marce dobry wizerunek, który jest istotny, jeśli chodzi o prowadzenie firmy. 

Podsumowanie. Czy opakowania ekologiczne – są funkcjonalne?

Jakie-s-zalety-opakowa-biodegradowalnych-3
Fot. Google Grafika

Ekologiczne opakowanie musi nadawać się do ponownego użytku. Najważniejszą rzeczą jest to, aby opakowanie biodegradowalne spełniałą swoje funkcje, czyli aby zabezpieczało produkty. Przykładowo karton ma zapewnić ochronę przed zniszczeniem w trakcie transportu oraz też w czasie przechowywania danego produktu. Oczywiście też wiadomo, że jeśli taki karton już się wyrzuci, nie będzie on stanowił żadnego zagrożenia dla środowiska. Nie każdemu jednak wygląd opakowań biodegradowalnych będzie odpowiadać. Jest na to jednak sposób. Możesz wykazać się kreatywnością i przykładowo obkleić opakowanie papierem, czy też – obszyć tkaniną. Naprawdę warto decydować się na opakowania biodegradowalne. W ten sposób zmniejszysz ilość odpadów. To, co cechuje te opakowania to:

  • wszechstronność,
  • poręczność, 
  • estetyka.

Nie tylko dbasz o środowisko, decydują się na zakup opakowania biodegradowalnego, ale też dbasz o własne zdrowie. Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna!
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Zastosowanie

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *