SPIS TREŚCI
Z czego produkowana jest rafia naturalna? Gdzie kupić rafię?
Ilość ozdobnych elementów do pakowania może przysporzyć zwykłego obywatela o ból głowy, w szczególności tego, który pamięta czasy, w których w sklepach nie było praktycznie żadnego wyboru. Oprócz bibuł, papierów ozdobnych, wypełniaczy typu SizzlePak czy chociażby wełny drzewnej. Popularne również są wstążki ozdobne do prezentów, jednak warto pamiętać o tym, że są one wykonane z materiałów syntetycznych, a więc niekoniecznie ekologicznych.
Dość ciekawym produktem, na który naprawdę warto zwrócić uwagę, w szczególności pod względem ochrony środowiska jest rafia naturalna, która jest w stu procentach produktem wykonanym z naturalnych składników. Czym dokładnie jest rafia naturalna? Jak produkuje się rafię naturalną? Jakie zalety posiada rafia naturalna? Do czego najczęściej wykorzystuje się rafię naturalną? Gdzie i za ile kupić rafię naturalną?
Z racji tego, że \to bardzo ciekawy produkt, postaramy się dokładnie i skrupulatnie odpowiedzieć na każde powyższe pytanie dotyczące właśnie tego produktu. Zapraszamy do dalszej lektury.
Czym jest rafia naturalna? Jak produkuje się rafię naturalną?
Rafia naturalna może śmiało zostać określona jako podstawowy produkt dekoracyjny w branży florystycznej. Jest chętnie wykorzystywana jako swego rodzaju spoiwo do kompozycji kwiatowych. Rafia jest pozyskiwana z włókien palmy iglastej (nazywanej również palmy bambusowej). Palma iglasta to roślina, której gałęzie są wielolistne, a pojedyncza, podłużna gałąź może osiągnąć nawet osiemnaście metrów. Jest to produkt w stu procentach naturalny, biodegradowalny, ekologiczny. W swojej naturalnej formie posiada kolor słomkowy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić jej kolor za pomocą naturalnych barwników.
Jak dokładnie wygląda proces produkcji rafii? Wyżej, dosłownie przed chwilą wspomnieliśmy, że powstaje ona z włókien znajdujących się w liściach palmy iglastej. Z jednego liścia można pozyskać nawet do stu włókien, które są głównym element w późniejszym procesie produkcji. Co najważniejsze, warto wspomnieć o tym, że zbiór liści palmy iglastej odbywa się tylko w okresie od czerwca do października. Dzięki takiemu zabiegowi, palmy mają czas na to, by „odrodzić” się przed kolejnym sezonem zbiorów.
Liście rafii są suszone, a następnie włókna są delikatnie oddzielane od tak zwanej membrany. Warto również powiedzieć, że praktycznie wszystkie procesy są wykonywane ręcznie, w pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego. W większości krajów, gdzie produkuje się rafię, istnieją rygorystyczne przepisy prawne dotyczące tychże procesów.
Do czego najczęściej wykorzystywana jest rafia naturalna? Jakie zalety posiada rafia naturalna?
Rafia z racji swojego naturalnego pochodzenia jest wykorzystywana do wielu różnych produktów. Oczywiście w naszym kraju najczęściej wykorzystywana jest we florystyce jako jeden z najlepszych produktów spajających kompozycje kwiatowe. Jednak w krajach, w których produkt ten jest ogólnodostępny, w naprawdę dużych ilościach, z rafii produkuje się również:
- Różnego rodzaju elementy odzieży, takie jak nakrycia głowy, tekstylia, a nawet proste obuwie wykorzystywane przez lokalną społeczność.
- Rękodzieło w szerokim tego słowa rozumieniu.
- Wypełniacz do paczek, a także prezentów, tam, gdzie estetyka ma duże znaczenie.
- Linki do lekkich zastosowań.
- Elementy dekoracyjne w mieszkaniu takie jak podkładki pod naczynia, wianek na drzwi, a także swego rodzaju rama na lustro.
- Ze względu na aspekty ekologiczne, często wykorzystuje się ją również w ogrodnictwie do różnych zastosowań, takich jak podwiązywanie roślin.
Zastosowań jest naprawdę wiele, a wszystkie pomysły na wykorzystanie naturalnej rafii są ograniczone jedynie naszą wyobraźnią i umiejętnościami manualnymi.
Warto również się przyjrzeć zaletom rafii, ponieważ jest to produkt bardzo popularny w naszym kraju. Stosowane w wielu miejscach, nie tylko kwiaciarniach czy pracowniach florystycznych. Główne zalety rafii naturalnej to:
- Produkt naturalnego pochodzenia, który jest wytwarzany pod rygorem odgórni narzuconych przepisów, niezagrażający naturalnemu środowisku.
- Produkt powszechny, dostępny praktycznie przez cały rok, relatywnie tani w zakupie.
- Wytrzymałość i jakość to główne cechy, które sprawiają, że rafia naturalna ma zastosowanie w wielu różnych branżach.
- Naturalna oraz w stu procentach biodegradowalna, nawet pozostawiona na trawniku przez zupełny przypadek nie wpłynie negatywnie tak jak torebka foliowa.
Gdzie i za ile kupić rafię naturalną?
Skoro już wiemy, że rafia to produkt, który najczęściej jest wykorzystywany w branży florystycznej, a kwiaciarnie to główni nabywcy tego produktu w naszym kraju, to warto się zastanowić, gdzie możemy kupić rafię naturalną, a przede wszystkim w jakiej cenie.
Przykładowo, cena za pięćdziesiąt gramów rafii naturalnej barwionej, musimy obecnie zapłacić niecałe 12 złotych. Z kolei za tak zwany warkocz rafii naturalnej, o wadze jednego kilograma, zapłacimy mniej niż 45 złotych.
W naszych sklepach internetowych z opakowaniami pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl znajdziemy rafię naturalną w bardzo dobrych cenach. Zapraszamy do zakupów!