Wysyłka listu do Niemiec – jak go adresować?

Wysyłanie listów ogólnie jest coraz mniej popularne. Listy elektroniczne, wiadomości SMS i różnego rodzaju komunikatory online sprawiają, że dużo szybciej i sprawniej możesz się porozumieć również z osobami, które aktualnie przebywają za granicą. Jednak nie da się ukryć, że od czasu do czasu może zdarzyć się okazja, że konieczne jest wysłanie listu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaadresować kopertę wysyłając list na terenie Polski, to zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu pod tytułem „Banalne i proste adresowanie koperty”. Jeśli jednak konieczne jest wysłanie listu np. do Niemiec to chętnie powiemy Ci jak to zrobić poprawnie.

Wrzucanie listu do skrzynki pocztowej
 

Wysyłka listów do jednego z najbliższych zagranicznych sąsiadów, czyli jak adresować list wysyłany do Niemiec?

Listy, zwłaszcza te wysyłane za granicę, wysyłane są przy okazji wszelkiego rodzaju uroczystości, takich jak np. komunie i chrzciny oraz świąt. To w przypadku wysyłek prywatnych. Bardzo często także firmy korzystają z usługi, jaką jest wysyłka listów do Niemiec w ramach współpracy z zagranicznymi firmami. Zastanawiasz się jak zaadresować list do Niemiec? Zapraszamy do dalszej lektury, tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie, nurtujące Cię pytania.
 

Wszystko, co musisz wiedzieć o wysyłce listów do Niemiec

Obawiasz się konieczności zaadresowania koperty do Niemiec? Zapewniamy, że nie jest to tak skomplikowany proces, jak może Ci się wydawać. Jeśli przeczytałeś nasz artykuł dotyczący adresowania listów na terenie naszego kraju, to bez problemu poradzisz sobie również z wysyłką listów zagranicznych. Pierwszą rzeczą, o jakiej musisz pamięć, to uzyskanie bardzo szczegółowych i dokładnych danych odbiorcy. Nazwy ulic, miast, numery domów – pamiętaj, że te dane są podstawą tego, żeby list dotarł w odpowiednie miejsce. Czasami możesz nie być pewien, czy to nazwa ulicy, czy miasta. Możesz też nie być pewien, tego, czy ktoś przypadkiem się nie pomylił.

Adresowanie listu

Uważasz, że żartujemy? Nic bardziej mylnego. Co prawda, przykład, który Ci podamy, nie dotyczy akurat Niemiec, nie mniej jednak zawiera się w kontekście adresowania listów zagranicznych. Czy wiesz ile liter ma najdłuższa istniejąca nazwa miejscowości? Podpowiemy, że znajduje się ona w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Walii. No cóż, jeśli nie wiesz, to spieszymy z odpowiedzią. Nazwa miejscowości położone w północno-zachodniej Walii na wyspie Anglesey ma 58 liter i brzmi Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Jak widzisz warto upewniać się co do danych adresowych odbiorcy listu.
 

Adresowanie koperty do Niemiec – krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy pierwszym krokiem do zyskania pewności, że przesyłka dotrze do odbiorcy, jest uzyskanie odpowiedniego adresu. Kolejnym krokiem jest oczywiście odpowiednie rozmieszczenie danych na kopercie. Jako nadawca, swoje dane powinieneś wpisać w lewym, górnym rogu:

  • pierwsza linijka: imię i nazwisko;
  • druga linijka: miejsce zamieszkania – ulica, numer mieszkania;
  • trzecia linijka: kod pocztowy, miejscowość oraz kraj.

Ostatnim krokiem jest wypisanie danych odbiorcy. Należy je uzupełnić dokładnie tak samo, jak wypisywałeś swoje dane. Z tą różnicą, że po napisaniu nazwy kraju w języku polskim, należy dać ukośnik „/” i nazwę kraju napisać w języku angielskim. A jak wygląda proces adresowania listu poleconego? Musisz trzymać się dokładnie tego samego schematu, który przedstawiliśmy wyżej. Z tą różnicą, że konieczne jest wypełnienie dodatkowego druku potwierdzającego nadanie.

Jak nie adresować koperty
 

Wysyłka listu do Niemiec – nie zapomnij o znaczkach

Wysyłasz list służbowy i korzystasz z kopert papierowych DL? A może wysyłasz zaproszenie na ślub i idealnie pasuje do kopert papierowych C5? Niezależnie od tego, który rodzaj koperty papierowej wybierzesz adresowanie listów, się nie zmienia. Pamiętaj tylko, że samo zaadresowanie koperty nie wystarczy. Musisz jeszcze kupić odpowiednie znaczki. Spokojnie, to też nie będzie trudne zadanie. Wystarczy, że pójdziesz na pocztę i powiesz, że chcesz wysłać list do Niemiec. Wręczając list pracownikowi poczty, Tobie pozostanie jedynie zapłacić, gdyż osoba znajdująca się w okienku doskonale sama będzie wiedziała, jakie znaczki są niezbędne.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Koperty

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *