SPIS TREŚCI
Folia stretch to jeden z najbardziej uniwersalnych i przez to najpopularniejszych produktów opakowaniowych. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, w usługach, jak i w gospodarstwach domowych. Choć duża część folii stretch dostępna na rynku jest poddawana recyklingowi, w dalszym ciągu trwają prace nad wynalezieniem ekologicznej alternatywy dla tego produktu. Sprawdźmy, co już udało się osiągnąć.
Ekologiczna folia stretch – czyli jaka?
Czynniki środowiskowe mają olbrzymie znaczenie w prowadzeniu każdego biznesu. Konsumenci coraz częściej kwestionują możliwość recyklingu materiałów opakowaniowych, dlatego w tym przypadku kluczowy jest zrównoważony rozwój. Zmierzając w kierunku lepszej przyszłości dla naszej planety, trzeba ponownie przemyśleć kwestie związane z pakowaniem.
Jakie cechy decydują o tym, czy folia stretch jest ekologiczna?
-
biodegradowalność,
-
surowiec pochodzący z odnawialnych źródeł,
-
możliwość recyklingu w 100%,
-
wysoka elastyczność,
-
wytrzymałość.
Źródło: kitepackaging.co.uk
Folia stretch z trzciny cukrowej
Na rynku dostępna jest już ekologiczna alternatywę
folii stretch stworzona na bazie trzciny cukrowej. Innowacyjny materiał zabezpiecza i stabilizuje nawet ciężkie ładunki na paletach, a jednocześnie jest w 100% biodegradowalny.
Źródło: pexels.com
W procesie produkcji biofilmu z trzciny cukrowej, dwutlenek węgla jest usuwany z atmosfery, podczas gdy standardowy polietylen uwalnia CO2 do atmosfery. Tym samym proces wytwórczy takiej folii jest całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. To wszystko w połączeniu z możliwością recyklingu ekologicznej folii stanowi złoty standard gospodarki w obiegu zamkniętym.
Źródło: kitepackaging.co.uk
Folia stretch z kompostowalnej żywicy
Eco Wrap to z kolei pierwsza na świecie, nadająca się do kompostowania
folia stretch
, o wytrzymałości przemysłowej. Jej formuła wykorzystuje certyfikowaną żywicę oraz dodatek zwiększający lepkość. W efekcie Eco Wrap nadaje się do stosowania w większości standardowych zautomatyzowanych urządzeń do owijania. To bez wątpienia wielki przełom w branży opakowań przemysłowych, gdzie konfekcjonowanie towaru następuje w sposób zautomatyzowany.
Papierowy EKO stretch
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, na rynku dostępny jest papierowy odpowiednik standardowej folii stretch w całości wykonany z certyfikowanych surowców odnawialnych, które pozyskuje się ze źródeł prowadzących zrównoważoną gospodarkę leśną.
Papierowa EKO folia stretch
jest rozciągliwa, elastyczna, odporna na rozdarcia, a jednocześnie bardzo cienka i lekka. Nie wpływa na ogólną wagę towaru oraz sprawdza się do pakowania zarówno małych paczek, jak ciężkich ładunków paletowych.
EKO folia stretch świetny zamiennik dla swojego foliowego pierwowzoru pod względem funkcjonalności. Jednocześnie jest materiałem biodegradowalnym i recyklingowalnym.
Pasuje do standardowych odwijaczy i dyspenserów ręcznych, a także stołowych ucinarek do folii stretch.
Ekologiczne alternatywy dla folii stretch – podsumowanie
Najważniejsze trendy opakowaniowe ostatnich lat to zero waste oraz oszczędzanie naturalnych surowców.
W oba doskonale wpisują się
biodegradowalne folie oraz papierowy EKO stretch, które stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznego odpowiednika z polietylenu. Światowe koncerny, wyznaczające trendy w branży opakowań, coraz bardziej odczuwają ciężar odpowiedzialności za środowisko. Tym chętniej wprowadzają do swojej oferty różne ekologiczne rozwiązania. Z pewnością już wkrótce możemy spodziewać się kolejnych innowacji.