Co to jest czynny żal

Jeśli zapomniałeś o zapłaceniu podatku czy złożeniu deklaracji w terminie, możesz ponieść konsekwencje. Jednak jeśli odpowiednio szybko zareagujesz i poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, możliwe, że uda Ci się rozwiązać problem bez większych szkód dla siebie. Jeśli uregulujesz wszystkie swoje zobowiązania możesz uniknąć kary. Do tego właśnie celu stworzono. Czynny  żal. Sprawdź, kiedy i jak możesz z niego skorzystać.
 

Czynny żal  — co to jest

Czynny żal opiera się ona na założeniu, że jeśli osoba popełniająca wykroczenie lub przestępstwo skarbowe zawiadomi o tym odpowiedni organ powołany, to nie poniesie za to odpowiedzialności karnej. Informacja o czynnym żalu zawarta jest  w art. 16 kodeksu karnego skarbowego.
 

Czynny żal — kto i jak może skorzystać

Istnieją sytuację, w których urząd skarbowy może odejść od ukarania sprawcy, który nie dopełnił swoich obowiązków. Jednak żeby to było możliwe, należy:

  • złożyć czynny żal, czyli zawiadomić o popełnieniu czynu zabronionego, w którym dobrowolnie informujemy naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego, o tym jakich obowiązków nie dopełniliśmy
  • wypełnić obowiązek — złożyć wymagane dokument i/lub opacić należności

Z czynnego żalu może skorzystać każda osoba, która dopuściła się nieprawidłowości w stosunku do urzędu skarbowego.

Przeczytaj także: Umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Co jest lepsze

Jakich sytuacji dotyczy czynny żal

 

Co-to-jest-czynny-al-Czynny żal przede wszystkim dotyczy wykroczeń skarbowych, więc możemy go złożyć jeśli:

  • nie złożyliśmy zeznania podatkowego w terminie
  • prowadziliśmy nierzetelnie nasze księgi rachunkowe
  • błędnie wystawiliśmy faktury
  • nie zapłaciliśmy podatku dochodowego (PIT lub CIT) lub podatku VAT (albo zapłaciliśmy za mało)
  • stosowaliśmy obniżone stawki VAT, mimo że nam nie przysługiwały
  • zatailiśmy prawdziwe rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej
  • wyłudziliśmy zwrot należności celnej lub pozwolenie celne. 

Czynny żal  — co zrobić, aby był skuteczny?

Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, aby czynny żal został uznany, to przyznać się do popełnionych czynów zanim urząd skarbowy lub urząd celny sam udokumentuje ten fakt i zanim organy ścigania rozpoczną czynności zmierzające do wykrycia tego przestępstwa lub wykroczenia. Są sytuacje, w których możesz złożyć czynny żal po rozpoczęciu działalności organu ścigania, jeśli nie dostarczono jeszcze podstaw do wszczęcia postępowania.
 

W jakich sytuacjach nie można skorzystać z czynnego żalu

Są sytuacje, w których nie będziemy mogli skorzystać z czynnego żalu. Prawo to nie przysługuje, jeśli zostaliśmy już wezwani w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe zebrały już dowody na popełnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Jeśli jesteśmy już w trakcie postępowania kontrolnego, nie działaliśmy sami tylko zorganizowaliśmy grupę albo związek lub nakłanialiśmy inną osobę do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego również nie będziemy mogli złożyć czynnego żalu.
 

Czy czynny żal zawsze jest skuteczny?

Niestety, ale samo złożenie czynnego żalu nie gwarantuje nam ochrony przed karą. Czynny żal nie jest skuteczny, jeżeli wszczęto już postępowanie w naszej sprawie. Co więcej, aby czynny żal został uznany za skuteczny, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty razem z odsetkami. Czynny żal chroni przed sankcjami, ale nie zwalnia nas z obowiązku uregulowania zaległości i odsetek .W przypadku, kiedy urząd skarbowy nie uzna naszego czynnego żalu, możemy odwołać się od wydanej decyzji.

Przeczytaj także: Weksel— definicja, funkcje, rodzaje i zalety

Czynny żal — jak złożyć 

Co-to-jest-czynny-al--1Czynny żal musimy złożyć w formie pisemnej za pomocą jednego z 3 sposobów —  za pośrednictwem poczty, osobiście w urzędzie skarbowym lub elektronicznie. Jeśli zdecydujemy się na elektroniczną wersję, musimy to zrobić za pomocą skrzynki ePUAP lub za pośrednictwem portalu podatkowego pamiętając o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jeśli chcemy złożyć czynny żal musimy wykorzystać wzór pisma ogólnego. W naszym piśmie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • osoba składająca czynny żal,
  • adresat, czyli naczelnik właściwego urzędu skarbowego
  • opis popełnionego czynu,
  • okoliczności,
  • osoby współpracujące, które miały związek z popełnionym czynem;
  • informacja czy popełniony czyn został przez podatnika naprawiony lub informacja o tym, w jaki sposób i w jakim terminie zapłacimy zaległe płatności wraz z naliczonymi odsetkami czy złożymy właściwe dokumenty (m.in. deklaracji podatkowych).

Jeżeli zdarzenie miało charakter incydentalny, warto przypomnieć o tym organowi skarbowemu.
 

Czynny żal — jaki jest termin złożenia

Co-to-jest-czynny-al--2Nie istnieje data złożenia czynnego żalu, oznacza to, że możemy to zrobić w każdej chwili. Ważne jednak, aby złożyć go zanim odpowiednie organy udokumentują nam popełnienie wykroczenia. Czynny żal to inaczej przyznanie się do winny, dlatego jeżeli postępowanie zostało już wszczęte czynny żalu nie będzie skuteczny.

Innymi słowy, musimy wyrazić naszą skruchę zanim organy ścigania będą w posiadaniu „wyraźnie udokumentowanej wiadomości o tym, że popełniliśmy wykroczenie skarbowe” albo zanim rozpoczną się czynności kontrolne. Czynny żal musi zostać złożony w urzędzie zanim ten sam zacznie nas kontrolować. Warto wiedzieć, że opóźnienie w płatności podatku jest wykroczeniem, więc jeśli nam się zdarzy, musimy jak najszybciej złożyć czynny żal, aby uniknąć kłopotów.Ważne jest, aby również od razu uregulować wszelkie należności, które wcześniej nie zostały zapłacone, ponieważ złożenie czynnego żalu bez dokonania płatności nie odniesie właściwego skutku, a urząd i tak może nałożyć na nas karę.
 

Czynny żal – powód

Jak możemy uzasadnić czynny żal? Powodem wykroczenia może być nieświadomość popełnienia czynu zabronionego, zapominalstwo lub trudna sytuacja firmy. Urząd skarbowy jest bardziej skłonny do uznania czynnego żalu, jeżeli jest to pierwsza taka sytuacja w naszym życiu. Pewnego rodzaju nieświadomość czy zapominalstwo może się zdarzyć każdemu, więc urząd skarbowy łatwiej podejmie decyzje na naszą korzyść. Jeśli jednak sytuacja się powtarza, trudniej jest ją wyjaśnić niewiedzą. Jednym z najczęstszych powodów składania czynnego żalu przez podatników jest nieumyślne popełnienie błędów w zeznaniu podatkowym.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Biuro

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *