Czego nie można przesyłać kurierem

Wysyłka niektórych przedmiotów jest trudna lub wręcz niemożliwa, a większość firm logistycznych posiada listę produktów, których wysyłka jest ograniczona lub zabroniona. Alkohol, tytoń czy broń to tylko niektóre z towarów objętych zakazem wysyłki. Poznaj wszystkie towary, których nie można przesyłać kurierem.

Wysyłając paczkę, powinieneś wiedzieć, że niektóre materiały i substancje oraz niektóre przedmioty są zabronione. Istnieją jednak pewne towary, do przewozu których nie jesteśmy upoważnieni ze względów prawnych, zdrowotnych lub bezpieczeństwa. Oto lista towarów, których nie wolno wysyłać kurierem.
 

Alkohol

Czego-nie-mona-przesya-kurieremW zależności od kraju odbioru i dostawy mogą obowiązywać inne zasady. Ogólnie rzecz biorąc, wysyłanie napojów alkoholowych, takich jak wino, piwo jako ładunek pocztą lub kurierem, jest całkowicie legalne, a przesyłki te są nawet objęte ubezpieczeniem CMR. Aby zarezerwować przesyłki frachtowe zawierające wyższą zawartość alkoholu (np. whisky lub wódka), firmy powinny uzgodnić warunki wyłącznie z autoryzowanymi przewoźnikami.  Podsumowując, lekkie napoje alkoholowe mogą być wysyłane przez autoryzowane sklepy internetowe jako przesyłka kurierska, natomiast ciężkie napoje alkoholowe mogą być wysyłane tylko za pośrednictwem autoryzowanych dostawców usług logistycznych.

Osoby prywatne

Odbieranie napojów alkoholowych pocztą lub kurierem ze sklepów internetowych jest całkowicie legalne. Jednak jeśli chodzi o osoby prywatne, które chcą wysłać alkohol pocztą na terenie UE lub na całym świecie, większość firm kurierskich umieszcza napoje alkoholowe na liście przesyłek zabronionych. Mimo to wiele osób decyduje się na wysyłkę alkoholu. Jeżeli Ty również planujesz przesłać alkohol, musisz wiedzieć, że robisz to na własną odpowiedzialność a Twoja przesyłka może nie dotrzeć. 

Pakowanie alkoholu

Jeżeli zdecydujesz się na wysyłkę alkoholu, konieczne jest jego prawidłowe zapakowanie.

  1. Każdą butelkę owiń papierem pakowym i włóż do pudełka na butelki. Jeśli chcesz, możesz dodać warstwę folii bąbelkowej lub piankowej do każdego pudełka, aby uzyskać dodatkową amortyzację.
  2. Jeśli wysyłasz butelki z innymi towarami w paczce, wypełnij puste przestrzenie między butelkami innymi rzeczami, aby zapewnić dodatkową ochronę.
  3. Zamknij karton i zaklej taśmą wszystkie klapki i krawędzie.

Tytoń, papierosy i cygara

Czego-nie-mona-przesya-kurierem-1Ważne jest, aby odróżnić wysyłkę papierosów od podróżowania z papierosami. Chociaż można zabrać ze sobą papierosy na własny użytek, wysyłka papierosów między osobami prywatnymi jest zabroniona w UE. Przesyłka papierosów w tym przypadku odbywa się na własne ryzyko. Obywatele UE mogą kupować papierosy przez internet w innym państwie członkowskim, o ile sprzedawca internetowy ma umowę z autoryzowaną firmą kurierską. Innymi słowy, firmy produkujące lub dystrybuujące wyroby tytoniowe mogą je wysyłać za pośrednictwem autoryzowanych dostawców usług logistycznych. Muszą pamiętać, że podatek akcyzowy i VAT nadal muszą być opłacone.

Pakowanie tytoniu

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na wysyłkę, paczki papierosów włóż do plastikowej torebki, aby uniknąć kontaktu z wodą. Jeśli wysyłasz papierosy z innymi przedmiotami, możesz ich użyć jako wyściółki. W przeciwnym razie użyj kilku warstw folii piankowej lub bąbelkowej. Owinięte paczki papierosów włóż do większego pudełka. Wypełnij je materiałami wyściełającymi, a następnie włóż do pudełka inne przedmioty i zapieczętuj pudełko.
 

Broń i amunicja i inne przedmioty niebezpieczne

Czego-nie-mona-przesya-kurierem-2Transport broni i amunicji jest ściśle regulowany, dlatego tylko autoryzowane firmy mogą wysyłać broń i amunicję za pośrednictwem licencjonowanych i wyspecjalizowanych dostawców usług logistycznych. Innymi słowy, wysyłanie broni jest surowo zabronione. Co więcej, nie wolno również wysyłać innych przedmiotów niebezpiecznych lub niezgodnych z prawem, takich jak:

  • Elementy broni i amunicji, podrabiana broń, noże, miecze, sztylety i inne ostre lub tnące przedmioty;
  • Narkotyki, środki znieczulające i psychotropowe;
  • Przedmioty, pisma lub substancje, których wwóz, wywóz, produkcja, obrót, dystrybucja, używanie, posiadanie, sprzedaż lub transport jest ogólnie zabroniony przez prawo;
  • Przedmioty z napisami naruszającymi porządek publiczny lub dobre obyczaje;
  • Przesyłki, których przeznaczenie lub zawartość jest zabroniona przez prawo handlowe;
  • Przesyłki zawierające towary podrabiane

 

Płyny

Niektóre kraje i niektórzy kurierzy mogą zezwalać na wysyłkę niewielkich ilości płynów przez osoby fizyczne. W innych krajach wysyłka płynów będzie surowo zabroniona. Natomiast firmy produkujące lub sprzedające płyny mogą wysyłać je pocztą lub kurierem na podstawie specjalnych umów lub za pośrednictwem upoważnionych podmiotów.
 

Przedmioty toksyczne, łatwopalne lub niebezpieczne

Przesyłka przedmiotów zawierających substancje toksyczne, łatwopalne lub niebezpieczne jest zabroniona. Jedynie firmy produkujące lub dystrybuujące produkty zawierające toksyczne, łatwopalne lub niebezpieczne składniki mogą je wysyłać za pośrednictwem autoryzowanych dostawców usług logistycznych. Produkty takie muszą być specjalnie oznakowane, a firma musi posiadać wszystkie stosowne dokumenty.
 

Baterie litowe

Czego-nie-mona-przesya-kurierem-3Zarówno osoby fizyczne, jak i firmy mogą wysyłać przesyłki z bateriami pocztą lub kurierem. Jednak nie wszystkie rodzaje baterii litowych są dozwolone do wysyłki. Zaleca się również pozostawienie baterii w urządzeniach bez pełnego naładowania. Dozwolone jest wysłanie urządzenia elektronicznego kurierem lub pocztą, zarówno dla osób prywatnych, jak i autoryzowanych sprzedawców, jeśli przedmioty z niewymiennymi bateriami litowo-jonowymi, takie jak najnowsze modele laptopów i telefonów komórkowych, spełniają parametry określone w Podręczniku badań i kryteriów ONZ:

  • Baterie jednoogniwowe: nie więcej niż 2 ogniwa, ≤ 20 Wh
  • Baterie wieloogniwowe: nie więcej niż 4 ogniwa, ≤ 100 Wh

Jeśli chcesz wysłać sprzęt elektryczny, którego akumulatory litowo-jonowe przekraczają powyższe specyfikacje, taki sprzęt elektryczny nie powinien być wysyłany drogą lotniczą. Ograniczenia te nie dotyczą starszych urządzeń korzystających z akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCad) i niklowo-metalowo-hybrydowych (NiMH). Podczas transportu urządzeń elektronicznych drogą lotniczą zaleca się, aby nie ładować baterii więcej niż 30%. Wszelkiego rodzaju baterie należy zawsze przesyłać w urządzeniu elektronicznym. Wszystkie inne istotne zalecenia transportowe dla każdego modelu urządzenia można znaleźć w karcie informacyjnej produktu producenta.

Jak przygotować elektronikę do wysyłki w paczce?

Przed zapakowaniem urządzenia elektrycznego upewnij się, że jest ono wyłączone i że wszystkie ruchome części nie zostaną przypadkowo odłączone podczas transportu.
Owiń urządzenie i oddzielone elementy folią bąbelkową i umieść je, wraz z wszystkimi elementami, w oryginalnym pudełku. Następnie włóż sprzęt do drugiego, nieco większego, kartonu. Wolne luki uzupełnij materiałem wypełniającym np. poduszkami powietrznymi. Zaklej pudełko taśmą. Ważne jest, aby szczelnie zamknąć wszystkie wystające klapki kartonu. Pamiętaj, że jeżeli nie posiadasz orginalnego pudełka, możesz zakupić specjalne pudełko do wysyłki laptopów lub karton do wysyłki komputerów.

Towary łatwo psujące się

Czego-nie-mona-przesya-kurierem-4Wysyłka artykułów spożywczych stale rośnie. Łatwo psujące się produkty spożywcze, dobrze zapakowane i niewrażliwe na wilgoć, można stosunkowo łatwo wysłać prywatną pocztą lub kurierem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku produktów spożywczych, które wymagają wysyłki w warunkach chłodniczych. Wiele rodzajów żywności podlega ścisłym ograniczeniom w transporcie, nie tylko przez firmy kurierskie, ale także przez organy celne każdego kraju. Na przykład niektóre dodatki do żywności, takie jak BVO (bromowany olej roślinny), mogą być legalne w USA, ale nielegalne w UE i odwrotnie. 

Licencjonowane firmy działające w sektorze spożywczym mogą wysyłać wszystkie rodzaje żywności za granicę pocztą lub kurierem, o ile przestrzegają przepisów dotyczących bezpieczeństwa, pakowania, etykietowania i importu kraju docelowego. Muszą również posiadać wszystkie wymagane certyfikaty i odpowiednio zapakować żywność do wysyłki. Zgodność z łańcuchem chłodniczym jest szczególnie ważna dla wszystkich firm z sektora gastronomicznego. Podsumowując, firmy, które produkują i sprzedają łatwo psujące się towary, mogą je wysyłać pod pewnymi warunkami i muszą spełniać niezbędne wymagania. Usługi spedycyjne w kontrolowanej temperaturze są zwykle wykorzystywane do transportu towarów łatwo psujących się.

Jeśli jesteś osobą prywatna, to zanim wyślesz artykuły spożywcze, powinieneś najpierw sprawdzić przepisy celne dotyczące artykułów spożywczych w kraju docelowym. Ważne jest, aby wiedzieć, czy rodzaj produktu, który chcesz wysłać, może być legalnie eksportowane do innego kraju. Jednak zawsze pamiętaj, że świeże artykuły spożywcze i inne łatwo psujące się towary nie mogą być wysyłane przez osoby fizyczne ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia ich i innych otaczających opakowań. Wysyłając towary łatwo psujące się, robisz to na własne ryzyko.

Jak pakować jedzenie?

Jeżeli zdecydowałeś się na wysyłkę produktów łatwo psujących się to najpierw zawiń każdy artykuł spożywczy w folię, a następnie umieść żywność w plastikowym pojemniku lub izolowanym pojemniku na żywność. Upewnij się, że opakowania, których używasz, nie przeciekają i są dobrze zamocowane, aby nie uszkodzić pudełka podczas transportu żywności. Owiń pojemnik na żywność zwykłą lub termiczną folią bąbelkową, a nastęnie umieść pojemnik we większym pudełku i wypełnij puste przestrzenie materiałem amortyzującym. Dokładnie zaklej pudełko taśmą klejącą. Możesz również dodać naklejkę ostrzegawcza „Delikatne” lub „Obchodź się ostrożnie”.
 

Delikatne przedmioty

Delikatne przedmioty, które łatwo ulegają uszkodzeniu w transporcie, nie powinny być wysyłane przez osoby fizyczne. Decydując się na wysyłkę delikatnych przedmiotów, robisz to na własne ryzyko. Firmy natomiast, wysyłające delikatne przedmioty, zwykle mają wcześniej uzgodnione warunki z firmami kurierskimi i dlatego mogą je wysyłać. 
Oto cała lista przedmiotów, których nie można wysyłać kurierem. Wysyłka niektórych z tych przedmiotów jest surowo zakazana i może grozić konsekwencjami prawnymi. Inne można wysłać, jednak ryzykuje się utratę przedmiotów, gdyż taka paczka może nigdy nie dotrzeć do odbiorcy. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz jakiś przedmiot nadać kurierem, najlepiej skontaktuj się z wybraną firmą przewozową.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *