SPIS TREŚCI
Przesyłka konduktorska czym jest i co można nadać?
Czy wiesz, że sposobów na dostarczenie przesyłki jest naprawdę wiele? Możesz skorzystać z poczty, firmy kurierskiej, przewoźnika świadczącego usługi transportowe, a nawet znaleźć prywatną firmę. Jest jeszcze inne rozwiązanie, o którym coraz rzadziej się wspomina, choć kilkanaście lat temu było niezwykle popularne. Mowa tutaj o przesyłce tzw. konduktorskiej. Jest to określenie pakunku, który przewożony jest przy pomocy pociągów pasażerskich. Za sprawne przyjmowanie i wydawanie odpowiedzialny jest kierownik maszyny. Jak wygląda usługa doręczenia paczki konduktorskiej? Czym ona tak dokładnie jest?
Czym jest przesyłka konduktorska?
Przesyłki konduktorskie trochę przypominają wysyłanie paczek przy pomocy punktów pickup, choć w tym wypadku miejscem odbioru, jak i nadania paczki jest stacja kolejowa PKP. Brzmi ciekawie? Przesyłki konduktorskie odbierane są przez kierownika pociągu (na co wskazywać może już sama nazwa). Jest on odpowiedzialny za ich przewóz i późniejsze dostarczenie do właściwego miejsca, które zostało wskazane przez nadawcę. Oczywiście pociąg nie zmieni trasy, aby dostarczyć paczkę do zupełnie innego miasta.
Przesyłki odbierane i wydawane są w momencie, w którym pociąg stoi na stacji. Cały proces odbywa się w przedziale służbowym, bo tam bez problemu znajdzie się osobę odpowiedzialną za wydanie.
Jakie są zalety przesyłki konduktorskiej?
Zastanawiasz się pewnie, dlaczego miałbyś skorzystać z takiego rozwiązania. Przecież obecnie jest tyle możliwości. Kurierzy chętnie odbierają przesyłki spod Twoich drzwi, a Ty nie musisz martwić się o zdążenie na pociąg, czy znalezienie właściwego peronu. Musisz jednak pamiętać, że kurier nie dostarczy paczki tego samego dnia i to jeszcze w kilka godzin. Korzystając z firmy kurierskiej, pewnie wiesz, że paczka przechodzi przez kilka sortowni i dopiero po 2 dniach dociera do odbiorcy. Ogromną zaletą przesyłek konduktorskich jest to, że trafiają one do celu w naprawdę krótkim czasie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko dostarczyć dany przedmiot do drugiej osoby. Miej jednak na uwadze fakt, że przesyłki konduktorskie nie mogą mieć przesiadek, dlatego musisz wybrać pociąg, który jedzie z Twojego miasta prosto do lokalizacji odbiorcy.
W jaki sposób nadać przesyłkę konduktorską?
Zaciekawiła Cię przesyłka konduktorska? Myślisz, że jest to świetne rozwiązanie właśnie dla Ciebie? W takim razie powinieneś wiedzieć, w jaki sposób nadać ją, aby trafiła do celu jeszcze tego samego dnia! Na początek sprawdź rozkład pociągów – zobacz, czy jest bezpośrednie połączenie od Ciebie do adresata. Przesyłka konduktorska oferowana jest przez IEC, Intercity i TLK. Można nadać ją na większości stacji kolejowych – szczególnie tych największych i głównych, dobrym przykładem będzie Warszawa Centralna. Znajdź kierownika pociągu i poproś go o skorzystanie z usługi, a następnie zapłać za dostarczenie – możesz to zrobić tylko i wyłącznie gotówką. Jeśli nie chcesz chodzić po peronach i szukać kierownika pociągu masz jeszcze drugą możliwość; za dodatkową opłatą nadasz przesyłkę w stacjonarnym punkcie przesyłek kartą. Nie znajdują się one jednak na każdej stacji.
Jak zaadresować przesyłkę konduktorską?
Adresowanie przesyłki konduktorskiej nie jest niczym trudnym. Nie potrzebujesz do tego celu specjalnych listów przewozowych, QR kodów czy innych nowości. Wystarczy, że napiszesz imię i nazwisko, adres oraz numer kontaktowy nadawcy i adresata, oraz stację odbioru. Możesz zrobić to przy pomocy długopisu, ale dobrze, aby litery były czytelnie napisane – ułatwi to odbiór. Paczka konduktorska ma jednak narzucone wymiary i wagę. Nie może ona przekroczyć 10kg, a jej maksymalne rozmiary to 20x40x50cm. Unikaj wysyłania kosztowności i pieniędzy.
Ile kosztuje wysłanie przesyłki konduktorskiej?
Firmy kurierskie wyceniają przesyłkę, patrząc na jej wielkość, często dystans i wagę. Nie ma jednej stałej ceny – z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ale z drugiej nigdy nie wiesz, ile dokładnie zapłacisz. Jeśli chodzi o przesyłki konduktorskie z góry wiesz, ile będzie kosztować usługa – cena jest zawsze taka sama i wynosi 30 złotych. W przypadku przesyłek ponadgabarytowych cena ta wynosi 60 złotych. Nie zmieni się ona, kiedy wybierzesz dłuższą trasę. Oczywiście istnieją dopłaty, które mogą Cię zainteresować lub nie, na przykład nadanie w punkcie przejęcia przesyłek konduktorskich kosztuje 11 złotych – jest to wygodne, bo nie musisz czekać, aż Twój pociąg najedzie. Dodatkowo płatne jest również zlecenie odebrania przesyłki z pociągu przez pracownika stacjonarnego punktu obsługi przesyłek konduktorskich – usługa ta również kosztuje 11 złotych.