Czynny żal – jak wysłać przez Internet?

Obawiasz się konsekwencji z powodu niezapłaconych podatków lub niezłożenia w terminie deklaracji podatkowej? Na szczęście możesz uniknąć dotkliwej kary. Wystarczy złożyć tzw. “czynny żal”. W dodatku możesz to zrobić bez wychodzenia z domu! Oczywiście procedura złożenia czynnego żalu nie zwalnia z dopełnienia obowiązków wobec naczelnika Urzędu Skarbowego, jednak może uchronić przed uszczupleniem budżetu w wyniku nałożonej kary. Jak złożyć czynny żal przez Internet? Sprawdź także, kiedy możesz skorzystać z tej możliwości.
 

Co to jest czynny żal?

Czynny żal to dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorca lub osoba indywidualna może się odwołać od decyzji Urzędu Skarbowego o nałożeniu kary za zaniedbanie obowiązku podatkowego. Dotyczy to złożenia deklaracji podatkowej po odgórnie wyznaczonym terminie, jak i niepoprawnie wypełnionego formularza.
 

Jak wysłać czynny żal online?

Nie wiesz, jak wysłać czynny żal przez Internet? Z naszymi wskazówkami na pewno Ci się to uda. 
  • zaloguj się na portalu Urzędu Skarbowego;
  • kliknij ‘e-Urząd Skarbowy – zaloguj się’, a następnie wybierz sposób logowania – przez profil zaufany, e-dowód lub lub przez bankowość elektroniczną;
  • na swoim koncie wybierz opcję ‘Złóż dokument’;
  • przejdź do pola ‘Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (czynny żal)’.
Czynny-al--jak-wysa-przez-Internet

Złożenie czynnego żalu – co warto wiedzieć?

Czynny żal można złożyć w dowolnym momencie. Aby jednak uniknąć kary, musi on zostać uznany za skuteczny przez Urząd Skarbowy. 

Wysyłka czynnego żalu online to niesłychana wygoda dla podatnika. Nie musisz bowiem kupować koperty, ani udawać się na pocztę. Teraz wystarczy tylko dostęp do sieci i kilka minut wolnego czasu. 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą zakładką blog NEOPAK. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji i ciekawostek dotyczących branży opakowań, wysyłki dokumentów i nie tylko. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na koperty papierowe, pudełka tekturowe, a także rozmaite akcesoria biurowe. Naszym klientom gwarantujemy błyskawiczną wysyłkę oraz atrakcyjne ceny. 
 

Kiedy nie można złożyć czynnego żalu?

Nie w każdej sytuacji można zgłosić czynny żal. Jest już na to za późno w następujących przypadkach:
  • organy podatkowe są już w posiadaniu udokumentowanego faktu popełnienia wykroczenia podatkowego bądź innego przestępstwa skarbowego;
  • odpowiednie organy rozpoczęły już czynności służbowe dotyczące Twojej sprawy;
  • otrzymałeś już wezwanie w związku z popełnionym wykroczeniem lub przestępstwem skarbowym;
  • istnieją dowody na to, że nakłaniałeś inną osobę do popełnienia wykroczenia;
  • jesteś organizatorem grupy mającej na celu popełnienie przestępstwa skarbowego.
Czynny-al--jak-wysa-przez-Internet-1

Zdjęcie autorstwa Karoliny Grabowskiej z Pexels
 

Co się stanie, gdy złożysz czynny żal?

Jeśli dobrowolnie zawiadomisz organy podatkowe o popełnieniu czynu zabronionego oraz dopełnisz wszelkich obowiązków, które nadal na Tobie ciążą, naczelnik Urzędu Skarbowego może (ale nie musi) odstąpić od nałożenia kary. 

PAMIĘTAJ! Należy bardzo dokładnie opisać o jaki czyn zabroniony chodzi, a także podać wszelkie istotne szczegóły, które dotyczą okoliczności towarzyszących popełnionego czynu. Szczególnie istotne jest, aby dokonać wpłaty należności, jeżeli z jakimiś zalegasz.

Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Koperty

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *