Sztuka z kartonu

Twierdzisz, że kartonowe pudła nie są ważne – może poza przeprowadzką? Wiedz, że wyraźnie się mylisz. Z samej tektury można zrobić wszystko – od uroczych dekoracji, przez makietę mieszkania, po obudowę aparatu czy komputera. Podczas gdy niektóre pomysły są obecnie tylko koncepcjami lub osobistymi projektami artystów, inne można kupić. Zainspiruj się i stwórz coś własnego.

Zwykle patrzymy na materiały opakowaniowe z czysto praktycznego punktu widzenia. Interesuje nas jak wytrzymała jest tektura, jak taśma się klei lub jak folia zapobiega zawilgoceniu. Ale są ludzie, którzy tworzą niesamowite dzieła sztuki ze zwykłych materiałów opakowaniowych.

Kartonowa sztuka i jej początki

Kartonowa sztuka narodziła się w 1848 r.. Właśnie wtedy Anne Brontë w The Tenant of Wildfell Hall wspomniała o niej po raz pierwszy. Karton o dużej wytrzymałości przybiera różne formy, jego zastosowanie jest przez to niesamowicie szerokie. 

Nie ulega wątpliwości, że styl, estetyka, a nawet forma sztuki nie są objęte żadną definicją, dlatego artyści znajdują wszechstronne możliwości wyrażania siebie poprzez trójwymiarowe rzeźby z kartonu. 

Ważnym elementem definiującym sztukę kartonową, choć niekoniecznie w tradycyjnych kategoriach, jest współczesna moda na bycie eko. Społeczeństwa na całym świecie dążą do tego, aby prowadzić życie bardziej spójne z naturą. Tutaj na scenę artystyczną wkracza tektura, będąca materiałem jak najbardziej przyjaznym dla środowiska.

Ze względu na rodzaj surowca, z którego produkowany jest karton, rzeźby z tego materiału nadają się do recyklingu, co z kolei odpowiada powszechnej potrzebie korzystania ze źródeł odnawialnych w każdej dziedzinie życia. Z tego też powodu tekturowe rzeźby są często postrzegane jako zielona i ekologiczna. 

Techniki wykonywania rzeźby z kartonu

Istnieje wiele kreatywnych technik wykonywania trójwymiarowych rzeźb z kartonu. Jeśli interesują Cię szczegóły, zapoznaj się z materiałem filmowym, który znajdziesz poniżej. 


Źródlo: youtube.com/bethanythiele

Trójwymiarowe kartonowe rzeźby 

Nowy lub pochodzący z recyklingu karton to atrakcyjny cenowo i łatwy w obróbce materiał będący idealnym materiałem dla rzeźbiarzy. 

Dzięki umiejętnościom artystów pracujących z tekturą, ten powszechnie dostępny materiał, który w naszych domach występuje zazwyczaj pod postacią pudełek w różnych rozmiarach, zamienia się w piękne i misterne dzieła sztuki, pokazując swoją wszechstronność i nieskończone wiele możliwości wykorzystania. Wśród artystów rzeźbiarzy, którzy pracują z tekturą można wymienić takie nazwiska jak:

  • Peeta,
  • Ana Serrano,
  • David Sleeth,
  • Daniel Agdag,
  • Kiel Johnson,
  • James Lake,
  • Tom Sachs,
  • Chris Gilmour,
  • Johnny Morris,
  • Ann Weber i wielu innych.
Trójwymiarowa rzeźba z kartonu

Nowoczesna sztuka kartonowa

W epoce definiowanej przez zaawansowane technologicznie, zdigitalizowane, połączone hiperłączami media wizualne, nie brakuje artystów pracujących w dalszym ciągu analogowo. W tym nowym podejściu do sztuki tektura jest postrzegana jako medium nie tylko estetyczne, ale też bogate koncepcyjnie. 

Z tektury powstają obecnie prawdziwe dzieła sztuki, poczynając od klasycznych zabawek, kostiumów i ubrań, a kończąc na rzeźbach poruszających kwestie tożsamości, kultury popularnej, a nawet polityki. W słynnym na całym świecie projekcie, Dismaland Banksy stworzył wejście bezpieczeństwa – z realistycznymi wykrywaczami metali – w całości z tektury. Była na tyle realistyczna, że wiele osób przez nią przeszła w celu weryfikacji. To chyba najlepszy dowód na to, że kartonowe rzeźby czeka świetlana przyszłość. O ile nie zostaną poddane recyklingowi.

 

Jakie kartony sprawdzą się w sztuce?

Trzeba powiedzieć o tym, że kartony różnią się od siebie zarówno gabarytami jak i wykonaniem. To będzie miało niebagatelne znaczenie w kontekście przygotowania danego produktu pod materiał artystyczny, użycie jego poszczególnych elementów oraz możliwość elastycznego zastosowania. Pamiętajmy przy tym, że wśród produktów kartonowych wyróżniamy nie tylko te, projektowane na podstawie prostopadłościanu, ale też te o niestandardowym kształcie.
Artystyczne-zastosowania-kartonw-1

Artystyczne zastosowanie kartonów klapowych

Kartony klapowe to jednej z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów opakowań. Jest on bardzo popularny i bardzo często wybierany przez klientów. To właśnie taki produkt mamy na myśli, kiedy wyobrażamy sobie paczkę. Takie kartony mogą występować w dość dużych rozmiarach. Dzięki temu zyskujemy możliwości wykorzystania w całości poszczególnych części takiego kartonu – np. jego ścian. Wystarczy, że przetniemy nożyczkami karton w miejscach, w których łączą się jego ścianki. Następnie taka ściana, która może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów długości i szerokości posłuży nam jako płótno do malowania na niej obrazu. Może też być podstawą do umieszczenia na niej instalacji artystycznej.

Produkt, o którym mowa posiada klapy, które są mniejsze niż ściany. Jeśli dodatkowo równo przetniemy te klapy nożyczkami, to uzyskamy prostokąty, które mogą być samodzielnymi elementami pracy plastycznej. Dzieci w szkole podstawowej często wykonują proste projekty, na których często przewijającym się motywem jest dom. Taka przecięta część kartonu może służyć do stworzenia tego domu – wystarczy, że wytniemy z niej prostokąt i trójkąt. Wówczas mamy zarówno sam budynek jak i jego dach. Naklejamy te części kartonowe na kartkę bloku technicznego, a następnie możemy je pokolorować, dodając też takie elementy jak chociażby drzwi, okna czy komin. Na pozostałej przestrzeni kartki możemy nanieść tło, narysować rzekę, łąkę, słońce, itp.

Warto też wspomnieć o tym, że zarówno kartony klapowe w całości, jak też podzielone na mniejsze elementy mogą skutecznie służyć jako części większej instalacji artystycznej. Pomysł na pracę: z elementów drucianych tworzymy podobiznę człowieka w skali 1:1. Przybieramy tę sylwetkę w zniszczoną kurtkę, stary kapelusz, brudne spodnie z dziurami, buty dobrane nie do pary. Następnie w rękę naszego „człowieka” dajemy mu karton. Praca odzwierciedla problem ubóstwa i bezdomności.

Co ciekawe, już od wielu lat niepotrzebne kartony wykorzystywane są w przedszkolu, między innymi po to, aby rozbudzić artystyczną wyobraźnię małych dzieci. Można bowiem wykorzystać kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt takich kartonów, by zachęcić dzieci do wspólnego tworzenia z nich nowych kształtów. Przykładowo przy pomocy nauczycielki dzieci mogą skleić takie kartony w kształt zwierząt – żyrafy, kota, krokodyla, itd.
Artystyczne-zastosowania-kartonw-2

Artystyczne zastosowanie kartonów wykrojnikowych

Kartony wykrojnikowe występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o kształt, ale najogólniej rzecz ujmując można powiedzieć, że produkty te w dużej mierze przypominają ozdobne pudełka. Mając do dyspozycji podstawowy kształt takich opakowań możemy wykorzystywać je w wielu celach. Przykładowo, może być tak, że ktoś z okazji świąt przygotowuje własnoręczne ozdoby. Zauważmy, że taki karton możemy najpierw pomalować w wiosenne motywy czy też nakleić na niego trawę i pisanki, wycięte z kolorowego papieru. Następnie do środka można włożyć lekko zwilżoną watę, wsypać ziarna rzeżuchy i czekać, aż rzeżucha wyrośnie. W ten sposób zyskujemy piękną, ozdobną doniczkę wielkanocną.

Tutaj także możemy mówić o zastosowaniu produktu w kontekście rozwijania wyobraźni i artystycznych umiejętności dziecka. Wystarczy bowiem, że taki karton wykrojnikowy – również po wcześniejszym ozdobieniu jego wewnętrznych ścian – może służyć jako domek dla ludzików wcześniej wykonanych przez dziecko z różnych materiałów. To daje możliwości nie tylko do współpracy grupy maluchów w przedszkolu ale też do stworzenia kreatywnego projektu w szkole podstawowej.
Artystyczne-zastosowania-kartonw-3

Artystyczne zastosowanie tub kartonowych

Kiedy mówimy o tubach kartonowych, to możemy znaleźć dla nich zastosowanie w sztuce biorąc pod uwagę ich oryginalny kształt. Przykładowo kilka takich tub może z powodzeniem imitować włosy w alternatywnej rzeźbie przypominającej człowieka. Takie tuby mogą też zdać egzamin jako elementy broni czy szczeble drabiny – co ma swoje zastosowanie w bardzo szerokim świecie sztuki.

Czy takie tuby też mogą służyć w pracach artystycznych dzieci? Jak najbardziej! Przykładowo takie tuby mogą służyć jako kominy – czy to wtedy, kiedy sklejamy większy, tekturowy domek czy też kominy na statku. Dzięki tubom dziecko może stworzyć nietypowe kształty, a także wykorzystywać je do tworzenia pojazdów. Ale to tylko część z możliwych szerokich zastosowań.

 

Sztuka z materiałów opakowaniowych

Zacznijmy od kartonu. Choć najczęściej maluje się na papierze lub płótnie, to chyba nie dziwi fakt, że tektura jest wykorzystywana przez wielu artystów jako baza do malowania. Produkowane są nawet specjalne kartony „malarskie”, które z jednej strony są pokryte warstwą malarską. Karton nadaje się do malowania pastelami lub węglem, a dzięki swojej grubości i wytrzymałości idealnie nadaje się do produkcji masek lub ogólnie technik, w których wycina się powstały obraz i jakoś go wykorzystuje. 

Rzeźby z kartonu 

praca Marka LanganaOd produkcji masek do wykorzystania tektury w rzeźbie jest już tylko niewielka odległość. Karton jest lekki, łatwo dostępny, wystarczająco twardy i łatwo dopasujesz go do swoich upodobań. Wielu artystów odkryło potencjał kartonu. Jednym z nich jest brytyjski rzeźbiarz James Lake, który skleja ze sobą kawałki tektury i tworzy z nich popiersia, a nawet całe figury. Co więcej, jego rzeźby są często naturalnej wielkości. Tektura to również świetny materiał dla sztuki użytkowej. Artysta Chris Gilmour tworzy realistyczne modele z kartonu, zwykłych rzeczy, w rzeczywistych rozmiarach. Jego rzeźby to modele samochodów i motocykli jak i mniejsze przedmioty takie jak mikroskop czy skrzypce. Wszystko to przy zachowaniu maksymalnej realności i tylko przy użyciu klasycznego brązowego kartonu.

Amerykański artysta Mark Langan tworzy prace rzeźbiarskie z kartonu, do których powstania zainspirowały go krzywizny i faktura tektury. Artysta przenosi skromne tekturowe opakowanie do kategorii sztuki, a w jego pracach widać szacunek dla natury. Wszystkie jego „obrazy” składają się z kartonu zebranego z okolicy, w której mieszka. Co ciekawe, Mark Langan nie używa komputera do wizualizacji swoich prac, tylko szkicuje je na papierze i układa każdy element jak puzzle. Kawałki tektury są cięte, układane w stosy i sklejane nietoksyczną substancją. Jego dzieła można znaleźć w salach konferencyjnych firm w całych Stanach Zjednoczonych. Jeżeli chcesz poznać artystę lepiej, zajrzyj na jego stronę: www.langanart.com

pojazd z kartonu  japońskiej twórczyni Monami OhnoKolejnym artystą, który w oryginalny sposób wykorzystał kartonowe opakowania, jest Berni Valenta. Pochodzący z Monachium grafik stworzył komplet stu kartonowych karykatur zwierząt oraz ludzi. Do swoich prac użył opakowań po płytach. Wszystkie jego prace mają podobny kształt i wielkość. Całą galerię możesz obejrzeć tutaj.

Wymieniając artystów, którzy tworzą sztukę z kartonu, nie można zapomnieć również o japońskiej twórczyni Monami Ohno. Ta artystka potrafi wykonać z kartonu praktycznie każdy przedmiot, a to co w jej sztuce zachwyca najbardziej, to niezwykła szczegółowość. Japonka tworzy bardzo dokładne statki kosmiczne, roboty czy czołgi. Monami Ohno znalazła szerokie uznanie i regularnie pojawia się na łamach magazynów. Więcej jej prac znajdziesz na jej Instagramie.

Kolejny na lnaszej liście jest Kiel Johnson – inżynier papieru i rzeźbiarz tworzący z kartonu. Międzynarodową sławę zapewniła mu praca dla najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, takich jak Disney, Adobe, czy Toshiba. Co jednak sprawiło, że artysta stał się tym, kim jest? Biografia Kiela Johnsona zaczyna się tak, jak biografie wielu innych twórców. Urodził się w artystycznej rodzinie. Jego rodzice mieli otwarte umysły i zwinne ręce. Kiel od dzieciństwa tworzył w każdym materiale, jakim chciał. Potem poszedł na studia artystyczne. I… coś poszło nie tak.

Kiel Johnson w szkole artystycznej zajmował się rzeźbą. Jednak przez cały czas czuł, że coś nie gra. Że istnieje wielka rozbieżność między projektami, które rysował, a gotowymi rzeźbami, które tworzył z metalu i stali. Jak powiedział w wywiadzie udzielonym GSM Magazine, "Czułem się, jakbym pracował w szkole handlowej, a nie w akademii sztuk pięknych. Dopiero gdy skończyłem szkołę i chciałem naprawdę zacząć rzeźbić, zacząłem bawić się tekturą. W zasadzie stało się tak dlatego, że byłem zbyt spłukany, żeby pozwolić sobie na inne materiały. A zawsze było mnóstwo leżącej wokół tektury. Podczas pracy zdałem sobie sprawę, jak szybko i jak wielkie rzeźby jestem w stanie tworzyć z kartonu. I w końcu zsynchronizowałem swój ołówek z nożem do cięcia kartonu. Poczułem, że to naprawdę miało sens!"Odnalezienie życiowej ścieżki było więc dla Kiela Johnsona momentem odkrycia kartonu jako artystycznego tworzywa. I momentem, gdy zaczął inspirować się dziwnymi odkryciami, zbiegami okoliczności i przypadkiem.

Daniel Agdag jest rzeźbiarzem i twórcą filmów animowanych. W swojej pracy używa tylko kartonu , kleju i ostrego nożyka. W ten sposób tworzy szkielety swoich niesamowitych konstrukcji. Sposób ich wykonywania wymyślił sam australijski artysta. Proces tworzenia kartonowych pojazdów i maszyn jest podobno bardzo prosty . Natomiast rezultaty tej prostej pracy są naprawdę szalenie skomplikowane.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o angielskim rzeźbiarzu Chrisie Gilmour, który specjalizuje się w  hiperrealistycznych przedmiotach naturalnej wielkości wykonanych wyłącznie z kartonu i kleju. Chris tworzy swoje rzeźby z prostego, ale znaczącego materiału jakim jest tektura falista. W jego pracach najciekawsza jest przepaść między tanim, wyrzucanym materiałem a wielkością ostatecznej produkcji. Efektem końcowym “recyklingu”  tego materiału, są niezwykłe i realistyczne rzeźby. Więcej prac artysty możesz zobaczyć na stronie artysty: www.chrisgilmour.com

Sztuka z masy papierowej

Makulatura nie musi trafiać do kosza, nawet jeżeli wcześniej służyła jako materiał wypełniający. Można z niej tworzyć niezwykłe rzeczy, nawet jeśli nie jest wysokiej jakości. Wystarczy namoczyć, wymieszać z wodą, skrobią i klejem. Masa ta nazywana jest masą papierową i powstała ponad dwa tysiące lat temu. Wyrabiano z niej hełmy bojowe, maski pośmiertne, a także różne tabakierki i kabury. Dziś ta technika jest używana do wytwarzania małych przedmiotów artystycznych. 

Karton w nowej odsłonie – zainspiruj się

Papier i tektura są tak prawie stare jak sama ludzkość, więc jest mnóstwo artystów i twórców sztuki z papieru. Zaczynając od origami, na wielkich kartonowych rzeźbach kończąc. Karton może być również użyty do tworzenia rzeczy codziennego użytku, mebli czy w reklamie. Ten, wydawałoby się, najzwyklejszy materiał opakowaniowy ma bardzo wiele zastosowań i może być wykorzystywany w najróżniejszy sposób.  Oto kilka inspirujących projektów, które może zachęcą Cię do wykorzystania opakowań kartonowych w ciekawy i niebanalny sposób.

1. Stojak na telefon z tektury
Link do projektu:

Stojaki na telefon z kartonu jest bardzo praktyczny i ekologiczny. Łatwo możesz przetrzymywać na nim telefon, a także ładować go, gdy znajduje się on w stojaku. 

2. Kartonowe biureczko dla dzieci
Sztuka-z-kartonuLink do projektu:

Projektantka wnętrz Lauren McGrady i Pascal Ruelle zgłosili swój udział w globalnym konkursie "Out of the box" zorganizowanym przez firmę Samsung i Dezeen. Zadanie konkursowe polegało na zmianie przeznaczenia pudełka na telewizor firmy Samsung i stworzeniu z niego przedmiotu domowego użytku, przedłużając żywotność opakowania. Konkurs miał na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród klientów firm. Para projektantów stworzyła kartonowe biurko dla dzieci, które ma zachęcać najmłodszych do ćwiczenia zarówno prawej, jak i lewej półkuli mózgu. Umożliwia ono odrabianie lekcji, ale także zachęca dzieci do kreatywności w czasie wolnym, a rodzice nie muszą się martwić o zniszczenie cennych mebli. Konstrukcja została stworzona z wykorzystaniem większości pudełka i składa się z prostych czynności montażowych, które nie wpływają negatywnie na estetykę.

3. Tekturowe biurko stojące Refold 
Sztuka-z-kartonu-1Link do projektu:

Projekt Refold  to elastyczne, składane, przenośne, niedrogie i w 100% nadające się do recyklingu biurko, które zostało zaprojektowane tak, że może słuzyć na kilka sposobów. Wykonane w całości z kartonu biurko może utrzymać ciężar przeciętnej osoby. W 100% nadaje się do recyklingu, waży zaledwie 6,5 kg i w ciągu kilku sekund składa się do postaci samodzielnej walizki, co zapewnia maksymalną mobilność i łatwość przechowywania. Kartonowe biurka Refold nadają nowy wymiar hot deskingowi. Możliwość przenoszenia zapewnia  elastyczność i wspomagają współpracę. Dzięki temu w ciągu kilku minut można stworzyć unikalne miejsce pracy i dostosować je do zmieniających się potrzeb.

4. Biurko i krzesełko 
Sztuka-z-kartonu-2Link do projektu:

Kartonowe biurko i krzesło to niezwykle praktyczny i ekologiczny mebel. Stworzony z kartonu i korka jest niezwykle wytrzymały. Umieszczony w pokoju dziecinnym nie tylko będzie świetnym miejscem do odrabiania lekcji, ale również do zabawy. Każde dziecko może przyozdobić takie biurko samodzielnie i mieć radość z tworzenia.

5. Kartonowy byk
Link do projektu: 

Kartonowy byk to niezwykle oryginalna reklama stworzona  dla firmy Smurfit Kappa,  produkującej opakowania z tektury falistej. Piękna i niezwykle starannie wykonana rzeźba symbolizuje piękno i siłę surowca.

Jakie rodzaje tektury wykorzystuje się w sztuce?

Jako, że na rynku dostępnych jest wiele materiałów, warto wiedzieć z których najlepiej tworzyć swoją sztukę. Niektóre materiały lepiej nadają się do małych rzeczy, z innych możesz tworzyć nawet meble. Oczywiście podstawowym materiałem jest tektura, najlepiej taka pochodząca z recyklingu, która jest wytwarzana z masy papierniczej lub arkuszy papieru. Istnieje kilka rodzajów tektury:

praca Marka LanganaTektura falista – lekka i sztywna tektura falista została po raz pierwszy zastosowana w Stanach Zjednoczonych w 1871 roku. Jej sztywność wynika z faktu, że powstaje z kilku arkuszy papieru falistego wklejonych między arkusze tektury. Różne rodzajów fal można ze sobą łączyć, aby uzyskać tekturę falistą o wybranych cechach. Najpopularniejszym 

kryterium podziału tektury falistej jest ilość warstw. Najczęściej wykorzystywane rodzaje tektury falistej to tektura dwuwarstwowa oraz trzywarstwowa,ale na rynku dostępne są również tektury wielowarstwowe, najczęściej o pięciu lub siedmiu warstwach. Używa się ich do produkcji bardzo wytrzymałych kartonów transportowych i to z tych kartonów możesz tworzyć najbardziej wytrzymałe meble czy inne przedmioty codziennego użytku.Tekturę falistą można znaleźć w arkuszach lub rolkach.

Tektura jednostronna – jest to cienka tektura, która najlepiej sprawdza się do dekoracji. Można z niej tworzyć kolaże, obrazy czy może posłużyć do tworzenia mniejszych, ozdobnych elementów dla większych projektów.
 
Tektura o strukturze plastra miodu – jest to najbardziej solidny i wytrzymały materiał ze wszystkich. Co więcej, jest też bardzo lekki i występuje w kilku grubościach. To z niej wykonywane są klasyczne pudła kartonowe. 

Tuleje spiralne – inaczej są to tekturowe tuby i kątowniki. Ten rodzaj tektury jest bardzo zwarty i bardzo solidna, a przez to trudny lub wręcz niemożliwy do przecięcia nożem.

Jak więc widzisz, wszelkie opakowania, czyli tak zwana makulatura, również może zostać ponownie wykorzystana i przerobiona na coś pięknego. Na świecie istnieje wielu artystów, którzy wykonują niezwykłe dzieła właśnie z kartonów pochodzących z recyklingu, gazet, papieru czy tektury falistej. Ty również możesz spróbować swoich sił i sprawdzić swoje artystyczne zdolności. Wszystko czego potrzebujesz to odrobina chęci i pomysłu, bo materiały na pewno znajdziesz w domu.

Kilka pomysłów na stworzenie czegoś fajnego z kartonu

nowoczesny-budynek-kartonowy
 

Wyroby rękodzielnicze z kartonu

Karton to materiał poddatny, który można dowolnie przycinać i modyfikować. Dzięki takim właściwościom otwiera się nam furtka do stworzenia pomysłowych wyrobów rękodzielniczych, w ramach których nie będziemy musieli spożytkować wielu dodatkowych produktów. Można zatem stwierdzić, że jest to działanie zgodne z zasadami zero-waste, czyli zużywamy to, co w zasadzie nie byłoby w innym kontekście potrzebne. Po co jednak wyrzucać do śmieci przedmiot, który ma tyle wspaniałych zastosowań? Poniżej wyróżniam 4 pomysły na wyroby rękodzielnicze z kartonu.
  • Tajemnicza ścianka do zabaw. To jedna z najbardziej pomysłowych idei, która bazuje na użyciu zwykłego tekturowego fragmentu kartonu. Wystarczy wykonać dwa otwory na dłonie, najlepiej w dolnej części kartonu. Na górze tektury rysujemy duże koło, które będzie imitować buźkę. Zadaniem dziecka będzie przyklejenie wyciętych wcześniej i pomalowanych: oczu, ust i nosa. Mało komu udaje się zrobić to w sposób perfekcyjny! Zniekształcona buźka będzie powodem do dużego zadowolenia oglądających. Zabawa może być przeprowadzona zarówno w warunkach domowych, jak i w przedszkolu.
  • Papierowa gitara, która naprawdę gra. Niezwykle pomysłowym przedmiotem, który może zostać stworzony z kawałka bezużytecznego kartonu jest gitara. Co prawda będzie ona niewielkich rozmiarów, ale to zawsze coś! Wycinamy z kartonu wzór gitary o długości kilkudziesięciu centymetrów. Następnie tworzymy mini-pudło rezonansowe i przytwierdzamy mocno napiętą żyłkę. Papierowa gitara będzie wydawać z siebie prawdziwe dźwięki.
  • Trzymacz do kartek papieru. Jeśli często zdarza Ci się drukować w domu, to kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie organizer do bryzy papierowej. Z kartonu wycinamy podstawę, elementy wzmacniające i odrysowane dłonie. Całość kleimy substancją na gorąco, a między papierowe dłonie wkładamy kartki papieru. Tak przygotowany organizer, a ujmując to ściślej – trzymacz, będzie ekologicznym sposobem na urządzenie swojego biura.

Meble z kartonu

Czy z kartonu da się stworzyć coś, co będzie spełniało rolę mebli? Oczywiście, że tak! Nie jest to wcale takie trudne, o ile nasz pomysł będzie mieścił się w granicach rozsądku. Jednocześnie warto podkreślić, że meble kartonowe są bardzo lekkie, a co za tym idzie, mniej odporne na wstrząsy i uderzenia. Poniżej wyróżniam 3 pomysły na meble tekturowe, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Są to elementy praktyczne rzeczywiście spełniające walory użytkowe.
  • Regał kartonowy. Wystarczy wybrać dosyć mocne kartony, ułożyć jeden na drugim wcześniej klejąc ich boki. Stworzymy miejsce do tymczasowego przechowywania ubrań, dokumentów czy zabawek – niewiele trudząc się przy procesie twórczym. Wiele zależy oczywiście od jakości opakowań kartonowych. Te, które są zbyt miękkie po prostu nie będą się do tego celu nadawać.
  • Kufer z tektury. To pojemny przedmiot, który pomieści w swoim wnętrzu wiele niewielkich przedmiotów, których składowanie jest z różnych powodów nieintuicyjne. Aby zrobić taki kufer, musimy użyć dwóch kartonów. Jeden będzie stanowić podstawę i pojemnik, drugi zaś domknie całość. Kuferek wymaga klejenia i zaginania wieka, tak aby miało ono wypukły kształt. Można całą konstrukcję wzmocnić tasiemkami i zamknięciem rzepowym.
  • Zabawkowy stoliczek. Ostre ranty tradycyjnych mebli mogą być zwyczajne niebezpieczne dla małych dzieci. Jeśli jesteśmy na etapie wyposażania pokoju malucha, to warto stworzyć coś niezwykłego z kartonowego pudełka. Ciekawym pomysłem jest biurko – albo stoliczek – wykonany z tektury. Należy posiadać przynajmniej kilka wytrzymałych egzemplarzy pudełek, aby stworzyć z nich lekki – i bezpieczny dla pociechy – pierwszy w życiu mebel. Możemy być tym samym spokojni, że nasza pociecha nie zrobi sobie krzywdy podczas zabawy. Czas na kupienie właściwych mebli jeszcze przyjdzie!
sztuka-z-kartonu

Sztuka z kartonu

Pomysłów na wykonanie wartościowych tworów z kartonu jest tak wiele, że nie sposób przedstawić je w zwięzłej formie. Postanowiłem zatem wyróżnić kilkanaście z nich w liście poniżej. To propozycje na stworzenie swoistych dzieł sztuki, do wykonania których nie potrzeba specjalnych umiejętności plastycznych. Oto one:
  • statek z kartonu,
  • zamek papierowy,
  • ażurowa ramka na zdjęcie,
  • płaskorzeźba o dowolnym kształcie,
  • maska imitująca antyczną rzeźbę,
  • wazon na kwiatki,
  • pojazd szynowy,
  • greckie kolumny,
  • stojak dekoracyjny,
  • igloo z tulei kartonowej,
  • tekturowe zabawki,
  • papierowy telefon stacjonarny,
  • makietę z budynkami,
  • sowę z rurek kartonowych.

Papieroplastyka

Papieroplastyka to znana od dawna technika tworzenia przedmiotów dekoracyjnych z papieru. Aby wykonać rękodzieło, wystarczy mieć – dosłownie – kawałek zbędnego kartonu. W naszym kraju prekursorem takiej metody tworzenia ozdób jest profesor Jan Kurzątkowski. Jego idea polegała na tym, aby tworzyć ze stosunkowo tanich przedmiotów coś, co będzie użyteczne w życiu codziennym. Początkowo chodziło o to, aby ozdobić salę szkolną pod kątem uroczystości balowych. W krótkim czasie metoda ta zdobyła popularność, a dziś mianem papieroplastyki określa się całą gamę tworów papierowych, niekoniecznie związanych z działalnością profesora.
  • Formy płaskie papieroplastyki z kartonu: wycinanki regionalne, wyklejanki plastyczne, tworzenie wzorów ażurowych w kartonach,
  • Formy przestrzenne papieroplastyki z kartonu: modelarstwo, origami i kirigami, papier-mâché.

Domki z kartonu

Są to wszelkiego rodzaju konstrukcje kartonowe, które służą dzieciom do beztroskiej zabawy. Dzięki projektom internetowym jesteśmy w stanie stworzyć zdumiewającą konstrukcję, która zwyczajnie da sporo frajdy najmłodszym. Z papierowych opakowań można wykonać duży zamek, fortecę albo pomieszczenie dla lalek. Jeśli kartonów mamy wystarczająco dużo, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć pomysłowy labirynt, w którym nasze pociechy będą poszukiwać drogi do wyjścia. Wszystko oczywiście w ramach wesołej zabawy.

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *