Folia malarska – rodzaje i zastosowania

Folia malarska rodzaje i zastosowania
 

Zmiany w domu są czymś zupełnie normalnym. Nowy kolor ścian, wymiana starej terakoty na nową, a może glazura nie robi już takiego wrażenia, jak kiedyś? Niezależnie, jaki jest powód zmian domowej przestrzeni, to jedno się nie zmienia. Folia malarska jest niezbędnikiem, który przyda się nie tylko przy małym remoncie, ale również tym wielkim. Folia, jak każdy produkt zaliczany do budowlanych, ma swoje rodzaje oraz zastosowanie. Przed wyborem konkretnego produktu warto poznać je wszystkie i wiedzieć, jak prawidłowo wykorzystać folię w praktyce. 

Folia malarska na podłodze

Na wstępie warto poznać podstawowy powód używania folii. Jest on bardzo prosty i dla wielu oczywisty. Folia malarska jest używana, jako zabezpieczenie mebli, sprzętów oraz elektroniki przed ewentualnymi, negatywnymi skutkami remontu. Właściciel mieszkania, dzięki folii malarskiej, uniknie zachlapań, ciężkich do usunięcia zabrudzeń i zarysowań, o które nie jest trudno podczas remontu. Folie różnią się od siebie przede wszystkim grubością, sposobem pakowania, zastosowaniem oraz… O tym więcej w artykule poniżej. 

Grubość folii malarskiej 

W sklepach budowlanych dostać można kilka rodzajów folii malarskiej. Najpopularniejszą kategoryzacją jest ta, w zależności od grubości. Najczęściej spotkać się można z folią cienką, średnią i grubą. Wszystkie mają zalety, ale również wady. Który rodzaj produkty zostanie wybrany, zależy już tylko od remontującego. 

Najpopularniejszą folią malarską jest folia cienka. Spotkać ją można na każdym placu budowy. Jej cena uważana jest za najniższą i najkorzystniejszą; przecież zużyty produkt i tak pod koniec zostanie wyrzucony do śmieci. Niestety, folia cienka jest jednocześnie mało wytrzymała.  Łatwo ją porwać lub przedziurawić; dlatego remontujący musi uważać, lub zaopatrzyć się w większe ilości tego produktu. Folie o cienkiej grubości sprawdzą się najlepiej w czasie drobnych prac malarskich. Jeśli w planach jest zmiana koloru ściany i proste odświeżenie powierzchni, to będą one najlepszym wyborem. Za ich pomocą ochronić można meble, dekoracje, drobne przedmioty. 

Folia malarska o średniej grubości jest stworzona dla osób, które potrzebują większej ochrony, niż dostaliby od cienkiej wersji tego produktu. Jest ona trochę bardziej wytrzymała, co wpływa na cenę, a często nawet dostępność. Remontujący nie użyje jej drugi raz – chyba że naprawdę dobrze zadba o to, aby nie została ona w żaden sposób uszkodzona. Większa gramatura składników, z których stworzona została folia, sprawia, że zniszczenie folii jest dużo trudniejsze, niż w przypadku klasycznej, cienkiej wersji. Można nią również zabezpieczyć meble, elementy domowej przestrzeni, a nawet podłogę, czy ścianę. W porównaniu do cienkiej folii malarskiej, ta o średniej grubości, nie zostanie przedziurawiona przez nogę drabiny, czy podeszwę butów roboczych. 

Folia malarska gruba, czerwone opakowanie

Ostatnią grubością, z jaką remontujący ma do czynienia jest oczywiście ta największa. Gruba folia malarska sprawdzi się przy naprawdę wielkich zmianach. Jest ona najdroższym rodzajem tego produktu, ale i najbardziej wytrzymałym. Zapewnia komfort pracy, chroni meble, domowy sprzęt, blaty kuchenne i wiele więcej. Dostać ją można również w wersji samoprzylepnej, co pomoże zabezpieczyć podłogi, ramy drzwi i okien, a nawet ściany. Grubą folię malarską używać można kilka razy – sprawia to, że jej cena nie wydaje się aż tak wysoka. Chcąc mieć największy komfort pracy, warto wybrać folię transparentną. Przepuszcza ona światło – jest to bardzo ważne przy dobieraniu koloru ścian. 

W sklepie internetowym Neopak znaleźć można folie malarskie, które zostały dopasowane grubością pod poszczególne elementy remontowanej nieruchomości. Do topowych produktów należą m.in.: 

  • Folie malarskie przeznaczone do ochrony podłóg i wykładzin. Charakteryzuje je grubość większa niż standardowych produktów. Są one niesamowicie odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Osoba przeprowadzająca remont posiada pewność, że wykładzina nie zostanie uszkodzona przez nóżki od drabiny, ściekającą farbę i inne sytuacje tego typu. Ciężki, spadający przedmiot również nie stanowi zagrożenia dla podłogi, która została zabezpieczona za pomocą takowej folii. Gruz, odpryski lakieru, grunt i farby – to wszystko, to potencjalne zagrożenia dla domowej powierzchni. Właściwe zabezpieczenie nie narazi domownika na dodatkowe koszta. 
  • Folie ochronne przeznaczone do zabezpieczania mebli. W każdym domu znaleźć można kanapę, fotel, czy wygodną sofę. Takie meble są szczególnie narażone na negatywne skutki remontu. Ciężko jest wynieść kanapę przed dom, dlatego należy znaleźć inne rozwiązanie – najlepiej mniej wymagające; a za takie uznać można zabezpieczenie mebli specjalną folią ochronną. Jest ona produktem tanim, a więc na każdą kieszeń. Przystępna cena to nie jedyna zaleta. Folia ta, jest wytrzymała, jakościowa, a przede wszystkim dobrze chroniąca. Ulubiona sofa pozostanie w takim samym kolorze, w jakim była zakupiona. Nie ma konieczności zamartwiać się o odpryski farby. Czasem takie drobne rzeczy, wpływają na komfort podczas remontu, a powinien on przebiegać sprawnie i bezstresowo. 

folia na kanapie
 

W rolce, a może w płachcie – jaki produkt wybrać?

Sklep internetowy Neopak robi wszystko, aby klient posiadał duży wybór i produkty, jak najlepiej dopasowane do jego potrzeb. Również w przypadku folii malarskiej możliwości jest wiele – szczególnie patrząc na rodzaj pakowania tego produktu. W Neopak folia malarska dostępna jest w formie dużego arkusza, zwinięta w wygodną rolkę oraz wykrojona tak, aby zabezpieczyć dany produkt np.: kanapę, fotel, łóżko. Wybór zależy już tylko od potrzeb osoby przeprowadzającej remont. Natomiast, aby zakup był satysfakcjonujący, warto poznać różnice pomiędzy tymi trzema możliwościami. Mogą one być kluczowe. 

Folia, pakowana w duże arkusze, sprawdzi się najlepiej przy zabezpieczaniu ścian oraz podłóg. Jest ona łatwa do rozpakowania i użytkowania. Jej ogromną zaletą jest łatwe, szybkie rozłożenie. Osoba przeprowadzająca remont, za pomocą folii malarskiej wyciętej w duże arkusze, zabezpieczy meble – również te wysokie, jak szafa, czy komoda. Produkt ten jest tanim rozwiązaniem, polecanym szczególnie osobom, które mają ochotę odnowić swoją przestrzeń, bez większego wkładu finansowego. 

Folia malarska w rolce stworzona została dla prawdziwych pasjonatów wnętrzarskich rewolucji. Jej łączna długość, mierzona po rozwinięciu, może osiągnąć nawet 75 metrów, co starsza na kilka remontów.  Natomiast jeśli chodzi o szerokość, to istnieje możliwość dopasowania jej do swoich, indywidualnych potrzeb. W sklepie internetowym Neopak dostępne są rolki o szerokości nawet 4 lub 5 metrów. Pozwala to sprawnie zabezpieczyć powierzchnię magazynów, hal lub innych miejsc, gdzie prowadzony jest biznes, a remont konieczny. Duże przedmioty, m.in.: maszyny w fabrykach, nie stanowią żadnego wyzwania dla folii malarskiej w rolce. 

Folia-malarska--rodzaje-i-zastosowania

Ostatnią możliwością jest folia, która wycięta została tak, aby bez trudności, można byłoby ją dopasować do danego przedmiotu. Ich wymiary i kształty pozwalają na łatwe i szybkie zastosowanie. Wystarczy odpakować folię ze specjalnego opakowania, rozłożyć i nałożyć na wybrany mebel. Kanapy, sofy oraz materace nie były jeszcze, aż tak bezpieczne.  Ten rodzaj pakowania folii malarskiej cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które przeprowadzają remont na własną rękę i nie posiadają wielu lat praktyki. 
 

Materiały, z których wykonana jest folia

Nie tylko grubość ma znaczenie, ale również surowce, z których powstała dana folia. Sprawiają one, że produkt może być bardziej, lub mniej wytrzymały, tańszy albo odpowiednio droższy od innego rodzaju, a nawet może posiadać charakterystyczny kolor. Z jakiego materiału tworzone są folie malarskie dostępne na rynku? 

Cienkie folie kategoryzowane są zazwyczaj, jako LDPE, czyli produkty wykonane z  polietylenu o niskiej gęstości. Posiadają one zadowalającą odporność na różnego rodzaju kwasy i zasady. Ich gęstość waha się pomiędzy  0,915, a 0,935 g/cm³. Mogą być one samoprzylepne, jak i nie posiadać takich właściwości. Wszystko zależy od wybranego modelu. 

Folie malarskie oznaczane HDPE są bardziej wytrzymałe niż wyżej wymienione LDPE, ale również droższe. Mają o wiele mniej właściwości elastycznych i niestety ich przejrzystość pozostawia wiele do życzenia. Natomiast są niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo dobrze chronią nie tylko przed ubrudzeniami, ale również spadającymi, ciężkimi przedmiotami. Zawierają one polietylen o wysokiej gęstości wynoszący od 0,94 do 0,96 g/cm³. 

Zostaje jeszcze trzeci rodzaj foli malarskiej, a jest nim MDPE, czyli folia wykonana ze średniej gęstości polietylenu. Jej wartość wynosi około 0,926-0,940 g/cm3. Jej właściwości są pomiędzy pierwszą a drugą wyżej wymienioną folią. Sprawdzi się przy większych, jak i mniejszych remontach. Zazwyczaj można użyć jej kilka razy. 
 

Jak zabezpieczyć powierzchnię folią malarską? 

Aby właściwie zabezpieczyć powierzchnie, należy przede wszystkim odpowiednio dobrać produkt zabezpieczający. Nie każda folia sprawdzi się przy kuciu ścian. Tak samo nie wszystkie folie ochronią podłogę przed upadkiem ciężkiego przedmiotu. Przed zakupem wybranego produktu, dobrze jest zwrócić uwagę na własne potrzeby; czy wygodniej będzie użyć folii samoprzylepnej, a może dokupić dobrą taśmę i samodzielnie zakleić przestrzeń? Istotne jest również to, gdzie przeprowadzany będzie remont. Zabezpieczanie kuchni może być o wiele trudniejsze niż sypialni. Jak prawidłowo używać taśmy, aby remont przebiegł sprawnie? 

Kluczowe będzie dobre wymierzenie przestrzeni, którą chce się zabezpieczyć. Następnie należy wynieść wszelkie przedmioty zbędne, które są na tyle lekkie, że mogą zmienić swoją lokalizację. Oczywiście mowa tutaj o lampkach, obrazach, dekoracjach. Kanapy, fotele, szafy i łóżko zabezpieczyć można w tym miejscu, w którym obecnie się znajduje. Następnie folię odpowiednio się wycina, nakłada na wybrane meble i zakleja tak, aby pod nią nie dostał się pył i kurz. 

W internecie dostępnych jest wiele ciekawych filmów, które pokazują, jak krok po kroku właściwe zabezpieczyć remontowaną nieruchomość, a dokładnie przedmioty znajdujące się w środku. Warto skorzystać z porad ekspertów. Odpowiednie przygotowanie i zdobywanie wiedzy to połowa sukcesu. 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folie malarskie

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *