SPIS TREŚCI
Klej do papieru z mąki ziemniaczanej – jak go zrobić w domu?
Zastanawiałeś się kiedyś, czy przygotowanie w domu kleju z mąki ziemniaczanej jest możliwe? No cóż, odpowiedź jest zaskakująca – oczywiście, że jest to możliwe. Jak się okazuje, może to być bardzo trwałą, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą dla produktów takich jak np. klej do papieru w sztyfcie. Musisz jednak wziąć jedną rzecz pod uwagę. Do przygotowania domowego kleju nie wystarczy wyłącznie mąka ziemniaczana. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na skuteczności. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest dodać do mieszaniny jeszcze mąkę pszenną. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Do czego można wykorzystać przygotowany w domu klej z mąki?
Uważa się, że klej domowej roboty jest doskonałą alternatywą dla kleju biurowego. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie jest on aż tak trwały i wytrzymały jak dostępne np. w naszym sklepie propozycje. Wśród kategorii „Akcesoria biurowe” znajdziesz kleje i spraye, które będą wyróżniać się znacznie lepszą trwałością. Może zdarzyć się jednak sytuacja, że Twoje dziecko przypomni sobie akurat w niedzielę po południu, że na jutro do szkoły potrzebna jest sklejona bryła, a w domu kleju brak. W takiej sytuacji przygotowanie kleju na bazie mąki ziemniaczanej i pszennej będzie ciekawym rozwiązaniem. Oprócz tego, że klej własnej roboty sprawdzi się przy sklejaniu papieru możesz go jeszcze użyć do klejenia:
- bibuły;
- gazet;
- włóczki;
- tektury.
Jakie zalety ma przygotowany w domu klej z mąki ziemniaczanej i pszennej?
Wśród zalet korzystania z kleju przygotowanego w domu z mąki ziemniaczanej i mąki pszennej można wymienić m.in. niski koszt produkcji. W dodatku bez wychodzenia w domu. W większości domów można bowiem znaleźć takie produkty jak mąka ziemniaczana i mąka pszenna oraz gorąca woda. Jakimi jeszcze zaletami wyróżnia się klej robiony w domu?
- Jest nietokstyczny – nie ma w nim żadnych związków, które mogłyby przy kontakcie ze skórą Twojego dziecka czy Twoją doprowadzić do podrażnień. Co więcej, nawet ewentualne spożycie takiego kleju przez dziecko, nie będzie niebezpieczne.
- Jest ekologiczny – niezużyty klej można spokojnie wyrzucić, nie martwiąc się o jego utylizację. Dzięki temu nie przyczyniasz się do składowania góry śmieci na wysypiskach, nie korzystasz z plastikowych opakowań.
- Łatwo się go usuwa – nawet w przypadku poplamienia ubrań czy pobrudzenia włosów i rąk nie ma problemu z usunięciem kleju. Również z mebli zejdzie bez problemu – wysstarczy w tym celu użyć miękkiej ściereczki z delikatnym detergentem.
Chcesz spróbować zrobić klej z mąki? Łap poniżej przepis:
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej;
- 1 czubata łyżka mąki pszennej;
- 1/2 szklanki zimnej wody;
- 1 szklanka wrzątku.
Do naczyń wsypujesz mąkę ziemniaczaną i pszenną. Wlewasz pół szklanki zimnej wody. Następnie całość bardzo dokładnie mieszasz aż do powstania jednolitej masy. Gdy pozbędziesz się grudek, zalewasz przygotowaną masę wrzątkiem. Pamiętając o tym, że cały czas należy mieszać miksturę. Klej powinien uzyskać konsystencję ciasta na naleśniki.
Zainteresowaliśmy Cię tym pomysłem? Spróbuj zrobić swój klej w domu i podziel się z nami w komentarzach, jak Ci poszło.