Jak oryginalnie zapakować prezent?

Podczas wręczania upominków warto zadbać także o ich elegancką oprawę, ponieważ odzwierciedla ona zaangażowanie osoby obdarowującej. Już samo dawanie sprawia wielu ludziom przyjemność, ale efektowne zapakowanie upominku wywoła na twarzy odbiorcy jeszcze większy uśmiech. Niektórym osobom może wydawać się, że prace manualne, a szczególnie pakowanie prezentów, nie jest ich domeną, jednak to wcale nie musi być prawda. Na rynku dostępne jest mnóstwo materiałów, które sprawią, że prezent zostanie estetycznie, a co najważniejsze – pięknie zapakowany i będzie wspomnieniem na długie lata. Oryginalne pakowanie prezentów może stać się sztuką, ponieważ wymagana jest tutaj precyzja, staranność oraz ogromna wyobraźnia. Fantazyjna oprawa dla upominków nadaje im wyjątkowego, cennego dla odbiorcy charakteru i może zrobić na nim ogromne wrażenie.

Pakowanie prezentów – jakie akcesoria będą potrzebne?

Pakowanie prezentów musi zostać odpowiednio wcześniej przemyślane i zaplanowane, ponieważ od tego zależy, jakie akcesoria będą przydatne. Rodzaj niezbędnych przyborów i materiałów będzie determinował w głównej mierze kształt pakowanego przedmiotu. Jeśli nie idziemy na łatwiznę i nie pakujemy prezentu z użyciem torebki ozdobnej, musimy przygotować do pracy kilka akcesoriów. Nieodzownym narzędziem podczas pakowania prezentów są nożyczki oraz taśma klejąca. Przyda się również ozdobna wstążka lub sznurek, z których można wykonać kokardę lub inne elementy dekoracyjne. Gotowe kokardki samoprzylepne także nadadzą prezentowi wyjątkowego charakteru. Do pakowania prezentów warto dodatkowo mieć pod ręką pisaki i flamastry. To, jakie ozdoby wykorzystamy, zależy w głównej mierze od okoliczności wręczania prezentów oraz ich odbiorcy.

Pudełko prezentowe z kokardą

Tradycyjne i mniej popularne metody pakowania upominków

Najpopularniejszą, a jednocześnie najprostszą dostępną obecnie metodą pakowania prezentów, jest umieszczenie ich w klasycznej torebce ze sznurkiem. Mniejszą popularnością, ze względu na niezbędne umiejętności w tej materii, cieszy się pakowanie upominków w ozdobny lub szary papier. Typowy papier prezentowy nie wymaga już dodatkowego upiększania, natomiast szary papier można dowolnie przyozdobić. To, czy prezent będzie wyglądał klasycznie, czy jednak będzie się wyróżniał spośród innych, zależy od naszej kreatywności. Nawet banalnie zapakowany prezent może zyskać na wartości dzięki jego dekoracji. Nietypowym materiałem do pakowania prezentów może okazać się tektura falista lub folia ozdobna.

Papier do pakowania prezentów 

Prezenty pakowane w papier

Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz prezenty były pakowane wyłącznie w papier. Najłatwiej za pośrednictwem tego materiału zapakować przedmioty, które mają kształt sześcianu i prostopadłościanu lub zamknięte są w pudełku. Wybierając odpowiedni papier do pakowania, należy pamiętać, że niezwykle istotna jest jego grubość. Im grubszy papier, tym łatwiejszy w formowaniu i posiada większą wytrzymałość. Cieńszy papier może co prawda wyglądać bardziej efektownie, ale niestety szybciej ulega zniszczeniu. Aby zapakować pudełko lub przedmiot w papier, należy wyciąć jego odpowiednią ilość z niewielkim zapasem. Pakowanie powinno rozpocząć się od owinięcia szerszego boku przedmiotu w dół, a następnie należy zagiąć do ośrodka odstający bok papieru. Podobnie należy zrobić z drugim bokiem pudełka. Powstałą na dole część papieru należy zagiąć i przykleić taśmą klejącą. Zapakowane pudełko można obwiązać wstążką bądź przyczepić gotową kokardę.

Pakowanie voucherów, zaproszeń i biletów

Tego typu prezenty najlepiej prezentują się w dedykowanej kopercie. W sprzedaży występuje mnóstwo efektownych kopert ozdobnych, które oferowane są w różnych formatach. Wystarczy dobrać odpowiednią wielkość koperty i dopasować jej wygląd do charakteru osoby obdarowywanej. Upominki w postaci wydruków mogą zostać zapakowane także w niewielkie, ale eleganckie pudełka kartonowe. Takie opakowanie można dodatkowo przyozdobić wstążką lub kokardką.

Ozdobne pudełka prezentowe

Pudełko na prezent może zostać wykonane własnoręcznie ze sztywnego papieru lub tektury. Jeśli jednak ktoś nie jest fanem DIY, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup gotowego pudełka ozdobnego. Najpopularniejsze są pudełka w kształcie sześcianu lub prostopadłościanu, ale w sprzedaży występują także okrągłe pudełka z pokrywką lub flowerboxy na kwiaty. Takie pudełko będzie idealnie dopasowane do zawartości, estetycznie wykonane, ale cenowo z pewnością wypadnie drożej. Chcąc zapakować upominek do pudełka, można skorzystać również z gotowego opakowania kartonowego, które już posiadamy. Wystarczy ozdobić je tylko według uznania czy też dodatkowo owinąć papierem szarym lub ozdobnym, a obdarowywana osoba będzie zachwycona.

Ozdobne pudełko prezentowe 

Prezent ślubny

Upominki dla młodej pary to specyficzny rodzaj prezentów. Otrzymane w tym dniu podarunki pamięta się zazwyczaj do końca życia. W tej sytuacji najważniejszą kwestią jest spełnienie oczekiwań młodej pary i trafienie w jej gust. W pakowaniu prezentów ślubnych dominują torebki prezentowe i oczywiście koperty na upominki w formie gotówki. Czasami prezenty ślubne niewielkich rozmiarów pakowane są w ozdobne pudełka lub owinięte papierem prezentowym.

Jak zapakować butelki?

Alkohol stanowi uniwersalną propozycję prezentową na różne okazje i dlatego cieszy się sporą popularnością. Najchętniej wręczający wybierają jako opakowanie prezentowe podłużne torebki ozdobne, które idealnie pasują do różnej wielkości butelek – wina, whisky czy wódki. Na rynku dostępne są również kartony wykrojnikowe do pakowania butelek. To estetycznie wykonane pudełka, które zazwyczaj wyposażone są w wygodny uchwyt do przenoszenia. Butelki wina można również zapakować do ozdobnej, drewnianej skrzynki, która z pewnością zachwyci odbiorcę i może być później wielokrotnie wykorzystywana. Osoby, które mają smykałkę do prac kreatywnych, mogą butelkę z alkoholem owinąć papierem lub bibułą i obwiązać kokardą albo zapakować ją w piękną tkaninę dekoracyjną (np. tiul lub satynę) oraz udekorować prezent wstążką.

Prezenty świąteczne

Upominki na gwiazdkę stanowią wyjątkowy rodzaj prezentów, wręczanych tylko raz w roku. Do ich pakowania można wykorzystać oczywiście tradycyjne metody, ale dekoracje na opakowaniu powinny nawiązywać bezpośrednio do okazji. Można do tego celu wykorzystać naklejki świąteczne, wstążki z motywem bożonarodzeniowym, brokat, a nawet gałązki żywej choinki. Ostatnio dużą popularnością wśród dekoracji świątecznych cieszą się zasuszone owoce w plastrach – cytryny i pomarańcze. Wystarczy przeciągnąć przez taki plasterek sznurek i dołączyć ozdobę do prezentu.

Pakowanie prezentów na święta 

Pakowanie prezentów o nietypowych kształtach

Prezenty o nieregularnym kształcie mogą zostać włożone do torebki ozdobnej lub do pudełka i opakowane papierem. Zdarzają się jednak przedmioty, do których ciężko jest dobrać dopasowany karton, a do torebek prezentowych się po prostu nie mieszczą. Wówczas idealnym rozwiązaniem wydaje się papier lub folia, np. celofan. Tego typu materiały pozwalają zapakować produkt jak cukierek i obwiązać jego boki wstążką. Do tego celu z powodzeniem można również użyć bibuły. Warto jednak przy tym pamiętać, że jeśli prezent jest ciężki lub posiada ostre krawędzie, papier i bibuła mogą być tutaj niewystarczające i ulec zniszczeniu.

Kosze prezentowe

Kosze prezentowe stanowią wspaniałą propozycję do pakowania upominków. Sprawdzają się świetnie, jeśli wręczamy produkty spożywcze, swojskie wyroby lub niewielkie przedmioty. Kosze prezentowe to bardzo efektowne opakowania, które pozostają pięknym wspomnieniem. Zawartość koszyka można dodatkowo owinąć folią i przyozdobić satynową wstążką.

Pomysłowe opakowania prezentowe

Jeśli chodzi o pakowanie prezentów, to nie ma tutaj określonych, ścisłych zasad i norm. Osobę obdarowującą ogranicza wyłącznie wyobraźnia. Niepowtarzalny charakter opakowania podkreśli również ozdobne wypełnienie.

Pudełko prezentowe w formie kalendarza

Taka opcja sprawdza się doskonale przy kalendarzach adwentowych. Każdy może stworzyć swoją wersję, wykorzystując do tego celu np. pudełka po herbacie lub ozdobne woreczki materiałowe. Wystarczy jedynie wyposażyć pudełko w odpowiednią ilość szufladek lub przygotować woreczki dekoracyjne i umieścić je w pomysłowy sposób na ścianie.

Furoshiki, czyli japoński patent na prezenty

Ten sposób pakowania będzie idealny dla osób, które stawiają na efektowny wygląd i starają się żyć w zgodzie z naturą. Furoshiki sprawdzi się przede wszystkim przy pakowaniu prezentów o nieregularnych kształtach. Do pakowania metodą Furoshiki niezbędny jest kawałek miękkiej, ale trwałej tkaniny. Może tutaj zostać użyte prześcieradło, apaszka lub inny rodzaj materiału, który akurat mamy pod ręką. Prezent można udekorować wstążką, a osoba obdarowana może ponownie wykorzystać otrzymane opakowanie.

Pakowanie prezentów metodą Furoshiki 

Prezenty dla najmłodszych

Dzieci zaliczają się do szczególnej grupy odbiorców upominków. Frajdę sprawia im nie tylko zawartość opakowania, ale również jego wygląd. Przy pakowaniu prezentów dla dzieci należy pozwolić działać wyobraźni. Pudełko prezentowe może np. przeobrazić się w zwierzątko, jeśli dokleimy mu uszy, pyszczek i ogon. W sytuacji, gdy prezent jest przeznaczony dla chłopca, pudełko można przyozdobić małym resorakiem, a fanowi dinozaurów spodoba się z pewnością dekoracja w postaci takiej figurki. W przypadku dzieci doskonale sprawdza się także metoda pakowania upominków na kształt cukierków. Niedawno na rynku pojawiły się również materiałowe worki prezentowe, które swoim wyglądem przypominają worki na kapcie przedszkolne. To także świetny sposób na wręczenie maluchowi upominku.

Ekologiczne pakowanie prezentów

Ekologiczne pakowanie upominków w pierwszej chwili przywołuje na myśl szary papier i papierowe torby prezentowe. Jeśli żyjemy zgodnie z zasadą “zero waste”, z pewnością wykorzystamy ponownie dostępne w pobliżu pudełka kartonowe. W ostatnim czasie chętnie wybierana do pakowania jest papier o strukturze plastra miodu. Ponadto do ekologicznego zabezpieczania prezentów mogą posłużyć stare gazety, komiksy lub papierowe torby zakupowe, a nawet papier śniadaniowy. Świetnie sprawdzą się tutaj także worki jutowe, np. po kawie. Do tego celu warto użyć również naturalnego sznurka, papierowej wstążki i papierowej taśmy klejącej. Eko prezenty mogą również być przyozdobione naturalną dekoracją w postaci zasuszonych plastrów owoców. Do ozdabiania opakowań mogą się przydać także stare, nienoszone już od dawna korale, a także guziki i druciki. Ekologiczne pakowanie wcale nie należy do zadań skomplikowanych, wystarczy po prostu rozejrzeć się dookoła i zastanowić, jakie surowce mogą zostać ponownie użyte do tego celu.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Produkty ozdobne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *