Pakowanie na magazynie – optymalizacja procesu

Proces pakowania w logistyce jest często pomijany podczas realizacji zamówienia. Może to jednak prowadzić do znacznego spadku wydajności. Jak możemy zoptymalizować pakowanie produktów i ich paletyzację? Jakie rozwiązania zwiększają produktywność tych zadań? Przyjrzyjmy się temu bliżej poniżej.

-Pakowanie-na-magazynie--optymalizacja-procesu

Niższe koszty pakowania i optymalizacja procesów

W systemie wysyłkowym wszystkich, firm materiały opakowaniowe i procesy pakowania, odgrywają często niedocenianą rolę jako czynnik kosztów. Ponieważ procesy, podobnie jak dostawcy, często rozwijały się wraz z firmą, prawie nigdy nie są później kwestionowane. Często podczas planowania brana jest pod uwagę tylko cena zakupu opakowań wysyłkowych, a zapomina się, że w zależności od rodzaju opakowania powstaje szereg dodatkowych kosztów. Wielu aspektów materiału opakowaniowego, jako czynnika kosztotwórczego, jest pierwszym punktem wyjścia do obniżenia kosztów pakowania zamówień. Oprócz wprowadzenia kwestii kosztów ważna jest ciągła analiza wszystkich powiązanych procesów w celu wykorzystania atrakcyjnego potencjału oszczędności w perspektywie długoterminowej oraz optymalizacji procesów pakowania i wysyłki

Optymalizacja opakowań w oparciu o lepszy przepływ pracy, wysyłki, produkcji i pakowania często nie jest konieczna, ponieważ optymalizacja opakowań jest bardzo niska w skali wydatków większości przedsiębiorców. Tak naprawdę wszystko jest łatwiejsze, niż myślisz i nawet niewielkie zmiany mogą uwolnić ogromny potencjał oszczędności. Ponadto istnieją kompetentni eksperci, którzy mogą wesprzeć Cię w międzywydziałowej analizie procesów, przeprowadzając międzydziałowe wywiady. Jest to jedyny sposób na posiadanie niezbędnego know-how, aby sprawdzić ceny pod kątem ich zgodności z rynkiem, ponieważ często zależą one również od bieżących cen surowców. Jako przedsiębiorca nie możesz sam mieć oko na wszystkie te czynniki, dlatego powinieneś skorzystać z kompetentnych osób kontaktowych, producentów i dostawców. Twoja firma może odnaleźć ogromny potencjał racjonalizacji, gdy znane procesy zastąpią dobrze przemyślane procesy i materiały opakowaniowe. W tym celu współcześni dostawcy usług opakowaniowych pełnią rolę podobną do konwencjonalnego kontrolingu, odkrywając potencjał optymalizacji i obszary problemowe.
 

Wiele aspektów kosztów pakowania 

Jeśli jesteś producentem, hurtownikiem czy działasz w obszarze handlu internetowego, powinieneś skupić się na uproszczeniu etapów pracy i zmniejszeniu zużycia ilości materiału opakowaniowego w swoich rozwiązaniach opakowaniowych, takich jak maszyna do poduszek powietrznych lub. Zastosowanie folii bąbelkowej zamiast konwencjonalnego wypełniacza można osiągnąć, na przykład, lepszą wydajność objętościową na przesyłkę. Czasami wystarczy zastąpić wypełniacze styropianowe folią bąbelkową, aby zaoszczędzić. Nie wspominając o znacznie mniejszej przestrzeni do przechowywania folii bąbelkowej. W ten sposób skutecznie obniżysz koszty pakowania.

Jednak koszt materiału opakowaniowego to tylko jeden z wielu aspektów optymalizacji opakowań. W rzeczywistości koszty zakupu materiałów opakowaniowych stanowią średnio tylko 20% całkowitych kosztów pakowania. Pozostałe 80% to koszty procesów pakowania, takie jak koszty wysyłki, koszty personelu do przetwarzania i logistyki wewnętrznej. Zakres, w jakim ponoszone są koszty pakowania od paczek do pojemników, zależy oczywiście od indywidualnych czynników, takich jak branża czy wielkość firmy. Niemniej jednak można z grubsza stwierdzić, że w różnych branżach tylko około jedna trzecia wszystkich kosztów związanych z opakowaniem jest ponoszona na zakup materiałów opakowaniowych. Istnieje wiele ukrytych czynników kosztowych, znanych również jako niewidoczne koszty pakowania. Są to np.:

  • przechowywanie materiałów opakowaniowych,
  • nieoptymalny wskaźnik wykorzystania wolumenu (lepiej zaplanuj przesyłki i dostosuj je do rozmiarów pudełek),
  • nieaktualne specyfikacje,
  • przestarzały asortyment materiałów opakowaniowych,
  • koszty kompletacji i wysyłki,
  • utylizacja opakowania,
  • koszty wewnętrznego pakowania i procesów logistycznych,
  • zbyt duże zużycie materiału,

Wszystkie te czynniki można zoptymalizować innowacyjnym materiałem opakowaniowym. Oprócz wspomnianej już folii bąbelkowej możesz również skorzystać z wielowarstwowej folii stretch. Dzięki jej ogromnemu potencjałowi rozciągliwości możesz używać folii stretch w mniejszej ilości i przy mniejszym zużyciu materiału. Dobra folia stretch, dzięki swoim właściwościom, jest bardzo uniwersalnym materiałem, a co za tym idzie oszczędnym. Jeśli w Twojej firmie istnieje również wewnętrzne przetwarzanie zwrotów, obsługa opakowań szybko staje się nieznanym czynnikiem generującym koszty w dziesiątkach procesów firmy. Cały łańcuch musi być przeanalizowany w celu uzyskania prawdziwego podejścia do zmniejszenia kosztów pakowania.

-Pakowanie-na-magazynie--optymalizacja-procesu-1

Inteligentna optymalizacja opakowań w celu zmniejszenia wszystkich elementów kosztów pakowania

Gdy tylko znane są relacje wokół wewnętrznego systemu wysyłkowego, wskazana jest analiza poszczególnych procesów. Na przykład większe firmy powinny przeanalizować warunki w ich poszczególnych lokalizacjach w ramach całościowej optymalizacji opakowań. Analiza opakowań wysyłkowych i procesu pakowania, jako część inteligentnej optymalizacji opakowań, obejmuje zakup opakowań, logistykę wewnętrzną, pakowanie zamówień i ich wysyłkę. Ważnym czynnikiem jest również transport, specjalne życzenia klientów (recykling, opakowania przyjazne dla środowiska, reprezentatywne opakowanie) oraz ilość wariantów opakowań, które są używane do wysyłki. Tutaj odchylenia w procesach mogą wskazywać na dobre i złe strategie postępowania z opakowaniami. Bezpośrednia rozmowa z poszczególnymi działami od zakupów przez magazyn po specjalistów ds. logistyki jest pomocna w poznaniu różnych perspektyw na temat opakowań. 

Oczywiście warto zastanowić się, czy używany do tej pory materiał opakowaniowy jest nadal odpowiedni, czy też dostępne są lepsze alternatywy. Pamiętaj jednak, że jakość Twoich materiałów nie powinna ucierpieć, aby zapewnić bezpieczną wysyłkę towarów. Istnieją lepsze punkty wyjścia do obsługi opakowań we własnym zakresie, na przykład podczas etykietowania i pakowania pudełek w magazynie lub w dziale wysyłki. W zależności od bazy klientów i branży możliwe jest również skorzystanie z puli pakerów z dostawcami usług. W takim przypadku opakowanie zostanie dostarczone i opłacone tylko wtedy, gdy Twoja firma tego wyraźnie potrzebuje. Oszczędza to koszty przechowywania i przyspiesza dużą liczbę procesów wewnętrznych, gdy tylko system zostanie wykorzystany we własnym zakresie. 

Kolejnym aspektem inteligentnej optymalizacji opakowań jest analityka predykcyjna i analiza łańcucha dostaw. Oznacza to możliwość przewidzenia, jakiej ilości opakowań będziesz potrzebował i w jakim okresie. Dokładna analiza szczytów w transporcie, produkcji i innych obszarach logistyki umożliwia na przykład dokładniejsze oszacowanie i zakup tylko wymaganych ilości opakowań. Pozwala ona również stwierdzić, które rozmiary opakowań są rzadko używane i, że rozwiązaniem może być opakowanie zbiorcze. Co więcej, za pomocą dużych zbiorów danych można dokładniej określić, gdzie zwiększenie wydajności naprawdę ma sens, ponieważ instynkt przedsiębiorcy nie zawsze jest nieomylny.
 

Wykorzystaj efekty synergii optymalizacji opakowań

W ramach analizy procesu oraz wywiadów międzywydziałowych i międzylokacyjnych często stają się jasne środki, które można zastosować w środowisku pracy i przepływie pracy w produkcji, pakowaniu i wysyłce. Tutaj możesz często przyspieszyć optymalizację pakowania za pomocą niezwykle niedrogich środków. Bardziej precyzyjny dobór zastosowanego opakowania może na przykład zmniejszyć nakład pracy i obciążenie pracowników, co z kolei zmniejsza koszty pośrednie, takie jak zwolnienia chorobowe. Pomocne mogą być np. pomoce do stania i regulowane stoły do ​​pakowania. Sensowne jest również sprytne zorganizowanie stołów do pakowania i zredukowanie niezbędnych kroków do minimum. Akcesoria do maszyn do poduszek powietrznych oferują na przykład możliwość zastosowania mobilnego stołu do pakowania, dzięki czemu nie każdy pracownik potrzebuje własnej maszyny, gdyż taki stół może być używany tam, gdzie jest potrzebny. Nawet drobne rzeczy, takie jak zastąpienie styropianu folią bąbelkową jako materiałem wypełniającym, mogą mieć bardzo pozytywne skutki. Na przykład zastosowanie nowoczesnej ręcznej folii stretch umożliwia nie tylko oszczędność materiału. Jednocześnie odwijanie ręczne lub przy użyciu dyspenserów do folii stretch jest znacznie łatwiejsze, a tym samym oszczędza siłę roboczą. Z kolei taśma stretch do palet pomaga chronić towary przed przewróceniem się podczas ruchów wewnętrznych, bez konieczności ich całkowitego rozciągania za każdym razem, co również oszczędza materiał i czas.
 

Zmniejsz różnorodność opakowań

Innym środkiem często zaniedbywanym w kontekście optymalizacji opakowań jest ograniczanie różnorodności opakowań. Nowoczesne materiały opakowaniowe umożliwiają, na przykład w postaci zmiennych składanych pudełek, dopasowanie wielkości opakowania do produktu zamiast posiadania na magazynie różnych rozmiarów opakowań. Oszczędza to koszty zakupu, pojemność magazynową i etapy pracy. Zwiększasz również stopień wykorzystania objętości, ponieważ precyzyjnie dopasowany kształt każdego produktu pozwala zaoszczędzić materiał wypełniający. Ostrzeżenia, takie jak „ Niebezpieczeństwo stłuczenia ” przyklejane jako naklejka do kartonów, oznacza, że nie musisz kupować specjlnych kartonów do tego typu wysyłek. Nowoczesna i oszczędna taśma ostrzegawcza łączy w sobie taśmę klejącą i ostrzeżenie, a także oszczędza etapy pracy i koszty.

-Pakowanie-na-magazynie--optymalizacja-procesu-2

Postrzegaj obsługę opakowań jako całościowy problem

Sprawna obsługa opakowań w Twojej firmie jest pożądana ze wszystkich stron. Jakie problemy pojawiają się i jakich kosztów można uniknąć, powinny zostać wyraźnie omówione. Zamiast zajmować się pojedynczymi objawami problemu w magazynie, zaopatrzeniu czy sprzedaży, na obsługę opakowań należy spojrzeć całościowo. Wprowadzone we właściwych miejscach zmiany mają pozytywny wpływ na różne obszary firmy. W końcu cały łańcuch wartości jest ze sobą ściśle powiązany. Doradztwo zewnętrzne jest często opłacalne w celu uzyskania wstępnych wskazówek dotyczących optymalizacji własnego systemu wysyłkowego, ale  możesz również sam zrobić dokładną analizę, poprzez przeprowadzenie audytu, na każdym etapie wysyłki.
 

Rozwiązania automatyzacji procesu pakowania w logistyce

Jak już wiesz, opakowanie wysyłkowe odgrywa ważną rolę w obniżaniu kosztów i zwiększaniu wydajności. Jeżeli mówimy o samym opakowaniu, przede wszystkim powinieneś zadbać o dwie najważniejsze rzeczy, aby Twoje opakowania były optymalne:

1. Standaryzacja doboru rozmiarów jednostek ładunkowych

Niezależnie od tego, czy towary są paletyzowane, czy przewożone w pojedynczych kartonach, ograniczenie paczek do kilku rozmiarów oszczędza miejsce i czas przy wyborze oraz zapewnia większy porządek i kontrolę. W przypadku, gdy opakowanie jest większe niż produkt, pustą przestrzeń wypełnia się materiałem wypełniającym. W tym kontekście należy również wspomnieć, że kolejnym ciekawym rozwiązaniem są kartony o regulowanej wysokości. Pudełka tego typu posiadają nacięcia, które ułatwiają dopasowanie do różnych rozmiarów produktów.

2. Kontrola stanu opakowań

Oczywiście magazyn nie może być sparaliżowany przerwą w dostawach materiałów opakowaniowych. Podobnie jak w przypadku zarządzania zapasami, należy unikać nadmiernego gromadzenia zapasów, aby zwolnić cenną przestrzeń magazynową. Dobry dostawca materiałów opakowaniowych pracuje z krótkim czasem realizacji i szybko dostarcza zużyty materiał.

-Pakowanie-na-magazynie--optymalizacja-procesu-3

Jednak sama zmiana opakowań nie zmieni procesu pakowania i wysyłki towarów. W całej skali jest to bardzo mała oszczędność. Przede wszystkim musisz myśleć o mechanizacji lub automatyzacji procesów kompletacji i pakowania zamówień. Automatyzacja może wystąpić w kilku fazach przygotowania zamówienia. Na przykład w fazie kompletacji można rozważyć skrócenie zbyt długich tras kompletacji, a w fazie pakowania możliwe jest skrócenie czasu spędzonego na każdej paczce, które zazwyczaj jest szczególnie czasochłonne. Warto więc pomyśleć o:

1. Automatyczne pakowanie

Oprócz odporności i jakości materiałów drobne szczegóły również mają znaczenie. Takie rzeczy jak samoskładające się kartony lub pudełka z automatycznymi zamknięciami, dzięki którym montujesz dużo szybciej i łatwiej niż tradycyjne pudełka, mogą mieć znaczący wpływ na optymalizację procesu pakowania i wysyłki towarów.  Opakowania wysyłkowe lub torby z możliwością wielokrotnego zamykania znacznie ułatwiają życie Twoim pracownikom w logistyce zwrotnej w magazynie. A dodatkowo oszczędzasz na materiałach takich jak taśma klejąca.

2. Automatyczne systemy do obsługi procesów pakowania w logistyce

W zależności od tego, czy jest to pojedyncza paczka, czy towar na paletach, istnieją następujące rozwiązania:

  • Owijarki do palet: automatyzacja montażu palet pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Zazwyczaj łączy się je z innymi maszynami, takimi jak automatyczne wiązarki do palet i systemy identyfikacji, które automatycznie odczytują kody i przesyłają je do systemu.
  • Maszyny napełniające: Produkują materiał wypełniający do wypełniania luk w opakowaniach. Maszyny te mogą zgniatać papier pakowy, nadmuchiwać poduszki powietrzne lub wytwarzać styropian, który amortyzuje wstrząsy podczas transportu.

Ale uważaj, gdyż automatyzacja zmieni wiele narzędzi i procesów w Twojej codziennej logistyce. Włączenie technologii do Twojej przestrzeni roboczej będzie zatem wymagało realnego zarządzania zmianami w Twoich zespołach. I jak każdy projekt będzie musiał obejmować  szkolenie operatorów w zakresie nowych technik. Nie wahaj się tworzyć naprawdę dynamicznych materiałów szkoleniowych, które od A do Z wyjaśnią zastosowanie nowych systemów, a także nowe zasady bezpieczeństwa, które należy stosować. Spotykaj się również regularnie ze swoimi pracownikami, aby umożliwić im dzielenie się doświadczeniami związanymi z tymi nowymi produktami oraz przezwyciężenie ich zastrzeżeń poprzez nadanie znaczenia tym nowym praktykom. Wdrażając nowe rozwiązania, nie próbuj zbyt szybko uzyskiwać zwrotu z inwestycji. Na przykład osiągnięcie zwrotu z inwestycji w systemie automatyzacji zajmuje zwykle od 3 do 5 lat. 
 

Podstawy do zapamiętania w 4 punktach:

  1. Przygotuj swój projekt automatyzacji, wyznaczając właściwe cele w zakresie produktywności procesów i dobrego samopoczucia w pracy operatorów.
  2. Potraktuj automatyzację jako proces podzielony na segmenty: najpierw skoncentruj się na fazach przygotowania zamówienia, w których technologia przyniesie rzeczywistą wartość dodaną, a następnie wdroż ją w innych, mniej znaczących segmentach.
  3. Wybierz technologie, które naprawdę pasują do Twoich głównych celów , oceniając korzyści dla konkretnego magazynu. Jeśli masz mały budżet, polegaj najpierw na mechanizacji, zanim wyruszysz w przygodę z automatyzacją, która jest droższa i bardziej kompleksowa.
  4. Poprowadź wdrożenie tego nowego sprzętu w ramach projektu zarządzania zmianami, aby pracownicy kompletujący zamówienia uczestniczyli w przygodzie tak, jak powinna. Cel: nadal promować ich pracę, wyjaśniając im korzyści płynące z tych technologii dla nich i dla magazynu.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Magazyn

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *