SPIS TREŚCI
Ekologiczne pakowanie – co warto wiedzieć o różnych materiałach
Konieczność pakowania różnych produktów dotyczy wszystkich z nas. Czasem potrzebujemy opakowania dla przedmiotów przechowywanych w domu lub firmie. Problem skutecznego pakowania rośnie w przypadku firm, które magazynują, transportują i wysyłają wiele produktów każdego dnia. Wtedy istotne stają się takie aspekty, jak dobre zabezpieczenie zawartości i niska cena pakowania. Ważny jest też aspekt ekologiczny. Troska o środowisko coraz częściej jest jednym z celów działania przedsiębiorstwa i wielu osób prywatnych. Często jest też związana z wymogami prawnymi, a także oczekiwaniami klientów. Dziś zastanowimy się więc, co warto wiedzieć o ekologicznych materiałach do pakowania. Jakie korzyści może przynieść ekologiczne pakowanie?
Celem dzisiejszego artykułu jest nie tylko przedstawienie dostępnych na rynku opcji ekologicznego pakowania. Porównamy je też z innymi materiałami, które dziś są bardzo popularne. Czy warto przesiąść się na ekologiczne opakowania i pakować w zgodzie ze środowiskiem?
Co oznacza termin: ekologiczne pakowanie?
Chyba każdy zgodziłby się ze stwierdzeniem, że ekologiczne pakowanie to dobry wybór. Ale co tak właściwie oznacza ten termin? Przeważnie w przypadku ekologicznych opakowań i przyjaznych dla środowiska naturalnego materiałach pakowych, myślimy o tworzywach z recyklingu, makulatury, łatwo rozkładających się. Istotnie, to bardzo ważne. W przypadku ekologicznych opakowań mówimy jednak również o tym, by były one kompleksowym zabezpieczeniem dla danego produktu. Zamiana tworzywa sztucznego na karton nie przyniosłaby oczekiwanych rezultatów, jeśli musielibyśmy użyć tego ekologicznego surowca wielokrotnie więcej. Liczy się też ostateczny kształt, rozmiar i waga pakunku.
Z tego względu warto uświadomić sobie, że nie każdy produkt może zostać zapakowany w karton, papier pakowy, czy biodegradowalną torbę. Taka ochrona mogłaby nie być wystarczająca. W pozostałych przypadkach zdecydowanie warto jednak wybrać ekologiczne opakowania.
Z czego wykonane są tradycyjne opakowania?
Aby zrozumieć ideę ekologicznego pakowania, warto przyjrzeć się szeroko dostępnym i często wykorzystywanym opakowaniom tradycyjnym. Dziś często są one wykonane między innymi:
- z plastiku
- z folii
- ze szkła
- z metalu
Z pewnością ciężko uznać powyższe tworzywa za przyjazne dla środowiska. Może się to jednak zupełnie zmienić, jeśli spojrzymy na opakowania zwrotne. Jeżeli dane opakowanie będzie wykorzystywane wielokrotnie lub przez bardzo długi czas, nie będzie miało negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Ekologiczne tworzywa
Jakie surowce służą do produkcji ekologicznych opakowań? Przyjazne dla środowiska materiały do pakowania to między innymi:
- papier
- karton
- tektura
- drewno
- inne surowce pochodzenia naturalnego (np. roślinnego)
W pełni ekologicznymi opakowaniami są więc między innymi:
- kartonowe pudełka
- papier pakowy
- koperty papierowe
- arkusze tektury
- papierowe wypełniacze do paczek
- taśma pakowa papierowa
Używając ich można pozostawać w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, nawet przygotowując wiele paczek każdego dnia.
Kartonowe pudełka – ekologiczne i popularne opakowania, których warto używać
Do najbardziej popularnych opakowań, które są jak najbardziej ekologiczne, należą pudełka z kartonu. Kartony są produkowane zwykle z makulatury lub z naturalnego tworzywa – pulpy drzewnej. Dlaczego pudełka zdobyły aż tak dużą popularność? Mają sporo zalet, do których należą:
- niski koszt zakupu opakowania
- świetne zabezpieczenie zawartości
- ekologiczne pochodzenie
- proste pakowanie
- duża dostępność różnych formatów i rozmiarów
- możliwość wielokrotnego używania
- łatwe w przechowywaniu (przed złożeniem są płaskie)
- możliwość ustawiania jednego pudełka na drugim
- można łatwo je podpisywać, naklejać etykiety
Jak widać, kartonowe pudełka charakteryzują się takimi zaletami, których zestawienia na próżno szukać w przypadku innych opakowań. Jeżeli szczególnie zależy Państwo na konkretnych cechach, zapewne znajdą Państwo bardziej wyspecjalizowane pod tym kątem odmiany kartonowych pudełek.
Rodzaje kartonowych pudełek, które warto znać
Zwykłe kartonowe pudełka o prostopadłościennym kształcie są bardzo popularne. Coraz częściej jednak firmy decydują się na skorzystanie z jeszcze bardziej funkcjonalnych pudełek. Dostępne rodzaje kartonowych pudełek to między innymi:
- ekologiczne pudełka z kartonu
- kartony przeprowadzkowe
- kartony archiwizacyjne
- pudełka kartonowe na plakaty (kartony tubowe)
- pudełko na pizzę
- kartony automatyczne z paskiem samoprzylepnym
- ozdobne kartony
- kartony świąteczne
Jak widać, pudełka z kartonu mogą mieć mnóstwo zróżnicowanych sposobów użycia.
Opakowania papierowe – które wybrać?
Do najbardziej przyjaznych dla środowiska opakowań należą te wykonane z papieru. Papierowe materiały do pakowania to między innymi:
- koperty
- torebki papierowe
- papier pakowy
- ozdobny papier
- woreczki ozdobne na prezenty
- papierowe wypełniacze do paczek
Wybór jednego z nich oznacza proekologiczne działanie. W porównaniu z kartonem, papier jako tworzywo do produkcji opakowań ma jednak pewną wadę. Nie zapewnia tak dobrej ochrony, jak karton lub tektura. W przypadku niektórych towarów nie będzie to problemem. Rzeczy bardziej delikatne warto jednak zapakować w inny sposób.
Ekologiczna i bezpieczna paczka – jak ją przygotować?
Bazując na kartonowym pudełku możemy przygotować w pełni przyjazny dla środowiska pakunek. W tym celu warto skorzystać także z innych ekologicznych materiałów. Przed umieszczeniem zawartości w pudełku, można uzupełnić jego wnętrze poprzez umieszczenie ekologicznego wypełniacza do paczek. Zapewnia dodatkową amortyzację, przez co Państwa towar bez uszkodzeń dotrze do odbiorcy.
Całość trzeba skleić, w tym celu warto użyć ekologicznej taśmy pakowej z papieru. Jest równie mocna, jak zwykła taśma pakowa z foliową bazą. Może mieć klej na bazie naturalnego kauczuku, który jest nieco elastyczny i pozwala na mocne przyleganie papierowej bazy. Taką paczkę wystarczy odpowiednio zaadresować i nadaje się do wysyłki.
Proces produkcji ekologicznych opakowań i cykl życia tworzywa
W pełni przyjazne dla środowiska materiały do pakowania powinny cechować się także ekologicznym procesem wytwarzania. Liczy się wtedy sporo aspektów, jak brak nadmiernej eksploatacji lasów, ograniczenie zużycia wody, czy minimalizacja wpływu producenta na środowisko. Z tego względu nie wystarczy wybierać opakowania, patrząc jedynie na tworzywo jego wykonania. Warto zwrócić uwagę również na samego producenta, posiadane przez niego certyfikaty, czy uprawnienia.
W Neopaku znajdą Państwo szereg ekologicznych opakowań. Pochodzą od uznanych producentów, którzy postępują w przyjazny dla środowiska sposób.
Jak przedsiębiorstwo może postępować ekologicznie w kwestii pakowania?
Przedsiębiorstwa, które chcą przyczynić się do ochrony środowiska poprzez stosowanie ekologicznych opakowań, mogą skorzystać z kilku praktycznych porad. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, jakie rodzaje opakowań są najlepsze dla ich produktów i jakie są ich wymagania. Należy wziąć pod uwagę aspekty takie jak wytrzymałość, trwałość, bezpieczeństwo żywności, a także ich waga i wielkość, ponieważ może to mieć wpływ na koszty transportu i magazynowania.
Kolejną praktyczną poradą jest minimalizacja zużycia opakowań. Wiele firm nadal stosuje zbyt duże opakowania, co prowadzi do niepotrzebnego zużycia surowców i zwiększa koszty. Warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy tak dużych opakowań i czy nie można ich zmniejszyć bez wpływu na jakość produktu.
Przedsiębiorstwa mogą również zdecydować się na stosowanie opakowań wielokrotnego użytku, które są bardziej ekologiczne niż jednorazowe opakowania. Należy jednak pamiętać, że wymagają one systemu zwrotu i/lub odnowy, co może stanowić dodatkowe wyzwanie logistyczne.
Ekologiczne pakowanie – podsumowanie artykułu
Reasumując, wykorzystywanie przyjaznych dla środowiska opakowań jest dobrą praktyką. Każdy może wybrać je w miejsce bardziej tradycyjnych materiałów do pakowania. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na samo opakowanie, ale także wpływ jego producenta na środowisko. Wybierając opakowania przyjazne dla środowiska można przyciągnąć wielu klientów i wyróżnić się na tle konkurencji.