Co to są kody FEFCO i jakie jest ich zadanie?

Co-to-s-kody-FEFCO-i-jakie-jest-ich-zadanieMocno rozwinięty handel internetowy sprawił, że różnego rodzaju opakowania kartonowe to właściwie codzienność każdego sprzedawcy oraz konsumenta. W zależności od tego, gdzie robimy zakupy, pudełka z tektury mogą się od siebie różnić wyglądem, budową czy konstrukcją. Na pierwszy rzut oka większość z nich to identyczny materiał. Jednak prawdą jest, że na rynku funkcjonuje mnóstwo różnych kartonowych opakowań, różniących się od siebie pod wieloma względami. Rozbieżna ilość warstw tektury, materiał różniący się właściwościami, pudełko z osobnym wiekiem lub stworzone z jednego arkusza tektury — to tylko kilka przykładów ich różnorodności. Producenci opakowań z tektury falistej, sprzedając swój produkt, generowali wiele jego opisów, co powodowało niemałe zamieszanie w kategoryzowaniu poszczególnych rodzajów pudełek. Dlatego powstał europejski katalog FEFCO, który do dziś ułatwia podział opakowań oraz ich wybór. Być może nigdy nie zwróciłeś uwagi, ale każde kartonowe opakowanie ma swój dopasowany kod, zwany kodem FEFCO. Czym właściwie są kody FEFCO? Jak ułatwiają funkcjonowanie w branży pudełek kartonowych? Na jakie kody możesz natknąć się najczęściej i co konkretnie oznaczają? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
 

Czym są kody FEFCO?

Co-to-s-kody-FEFCO-i-jakie-jest-ich-zadanie-1Podstawowe pytanie brzmi: czym, tak właściwie, są kody FEFCO? To specjalny system katalogowania za pomocą kodów, przypisanych do różnych rodzajów opakowań, wykonanych z tektury falistej. Katalog FEFCO jest międzynarodową normą, przyjętą przez państwa w Europie. Ułatwia codzienne funkcjonowanie z opakowaniami takim osobom, jak dostawcy, właściciele sklepów internetowych czy producenci różnorodnych towarów. Jest także doskonałym sposobem komunikacji między poszczególnymi osobami, funkcjonującymi na rynku opakowań z tektury falistej.

Jeden kod FEFCO składa się z czterech cyfr, służących do oznaczenia konkretnego rodzaju opakowania. Dzieli się na dwie pierwsze cyfry, które odpowiadają za konkretny rodzaj pudełka, oraz dwie ostatnie cyfry, określające pozostałe charakterystyczne detale danego opakowania. Przykładowo, dwie pierwsze cyfry kodu powiedzą Ci, czy pudełko należy do grupy pudełek klapowych, kartonów teleskopowych czy składanych. Zaś dwie ostatnie podkreślą elementy wyróżniające, jak specjalne łączenie czy dodatkowe skrzydełka. System kodów FEFCO ułatwia codzienną gospodarkę opakowań z tektury falistej, dzięki czemu o wiele łatwiej jest wybierać najlepsze rozwiązania dla danych towarów. 
 

Dlaczego wprowadzono system kodów FEFCO?

Wprowadzenie katalogu FEFCO to odzew na problem, który miał miejsce na rynku kartonowych opakowań. Producenci pudełek z tektury falistej nie mieli jednego sposobu, na określenie swoich produktów, dlatego ich opisy były zupełnie różne. Powodowało to zamieszanie oraz rozbieżności, przez które konsumenci nie wiedzieli, na które pudełka mają się zdecydować. Aby uprościć cały proces, stworzono katalog z konkretnymi kodami, dzięki którym każdy producent pudełek mógł określić ich właściwości i styl. Kategoryzacja usprawniła cały ruch na rynku opakowań e-commerce. Katalog oraz kody FEFCO powstały dzięki organizacji znanej jako European Federation of Corrugated Board Manufacturers, czyli Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej. Działa ona jako reprezentacja całego przemysłu dotyczącego opakowań z tektury falistej na terenie państw Europy. 
 

Kilka znaczeń kodów FEFCO

Co-to-s-kody-FEFCO-i-jakie-jest-ich-zadanie-2Choć system kodów FEFCO jest ogólnie przyjętą normą w branży pudełek z tektury falistej, nie każdy jest świadomy ich znaczenia. Dzieje się tak, ponieważ kodami posługują się głównie producenci oraz przedsiębiorstwa, kupujące dany produkt. Warto jednak znać kilka przykładowych kodów, aby wiedzieć, co się za nimi kryje. Główny podział kodów ze względu na kategorie pudełek wygląda następująco:
  • 0100 – to rolki i arkusze tektury;
  • 0200 –  zarezerwowany dla pudeł klapowych;
  • 0300 — pudła teleskopowe — to opakowania, które składają się z więcej niż jednej części, posiadają wieko lub spód, które zachodzą teleskopowo na siebie;
  • 0400 – pudła składane i tace – są zwykle wycinane z jednego arkusza tektury;
  • 0500— pudła wsuwane to opakowania składające się z większej liczby części (wewnętrznych oraz obwolut), które można w różnych kierunkach wsuwać w siebie. Grupa ta obejmuje także obwoluty do innych pudeł;
  • 0600 – pudła trwale łączone. Zbudowane są z dwóch oddzielnych części końcowych oraz korpusu, które przed użyciem należy zszyć lub skleić; 
  • 0700 – pudełka klejone jednoczęściowe. To pudełka klejone, złożone zwykle z jednej części, gotowe do użycia po ich prostym złożeniu;
  • 0900 – wyposażenie wewnętrzne pudeł. Stanowią je takie elementy, jak: wkładki, przekładki, kratownice, wypełniacze i tym podobne.
W jaki sposób kody są dopasowywane pod konkretne pudełka? Głównie opiera się to na ich budowie, sposobie łączenia oraz narysowanej siatce. Każde pudełko, spełniające dane kryteria kodu, zostaje nim oznaczone i staje się konkretną kategorią.  
 

Pudełka kartonowe 0201

Co-to-s-kody-FEFCO-i-jakie-jest-ich-zadanie-3Jedną z najczęściej używanych kategorii opakowań to 0201, czyli popularne kartony klapowe. To pudełko z tektury falistej, składające się z czterech ścian bocznych, złączonych ze sobą już na etapie produkcji. Posiada dwie ściany, górną i dolną, które są podzielone na cztery mniejsze części. Aby je złożyć, należy nasunąć na siebie wszystkie elementy w odpowiedni sposób, a następnie połączyć trwale za pomocą taśmy klejącej. Klasyczne pudełka klapowe to doskonałe rozwiązanie w wielu branżach. Można w nich transportować niemalże każdy produkt. Dzięki dużemu otworowi górnemu, w prosty sposób można w nim umieścić różne rodzaje towaru tak, aby zajmowały określone miejsce i nie obijały się o siebie. Zajmują one sporo miejsca na palecie, a do ich użytku niezbędna jest większa ilość taśmy klejącej. Dostępne są w wielu różnych rozmiarach, a ich popularność oraz prosta budowa przekłada się na niską cenę. Mogą być przechowywane w płaskiej, rozłożonej formie, co sprawia, że wymagają niewiele miejsca magazynowego. To jedno z klasycznych, kartonowych pudełek o prostej konstrukcji, bez dodatkowych ozdobników. Idealnie sprawdzi się w przypadku niedużych firm lub przy okazjonalnej wysyłce czy przechowywaniu. 
 

Pudełka z kodem 0427

Pod kodem 0427 kryją się dobrze znane pudełka wykrojnikowe. To specyficzny rodzaj opakowań z tektury falistej, który do złożenia nie wymaga specjalnego użycia dodatkowych środków klejących. Zwykle jest on stworzony z jednego arkusza tektury, a jego specyfika polega na specjalnych wnękach, służących do złożenia i zaczepienia poszczególnych elementów. W ten sposób pudełko powstaje niczym trójwymiarowe puzzle. To rozwiązanie wyjątkowo estetyczne, posiadające górną klapę do otwierania i zamykania. Ponieważ nie wymaga użycia taśmy klejącej, minimalizuje ryzyko uszkodzenia przy otwieraniu pudełka, co pozwala na jego ponowne wykorzystanie. Klienci mogą zostawić pudełko wykrojnikowe i przechowywać w nim różne produkty. Karton jest odpowiednio wytrzymały, doskonale nadaje się do różnego rodzaju produktów. To pudełko zaprojektowane pod potrzeby e-commerce, doskonale spełniające różne kryteria i wymagania handlu internetowego. Ponieważ kartony wykrojnikowe docierają do firm w formie całkowicie rozłożonej, zajmują minimalną ilość miejsca magazynowego. Nie posiadają również dodatkowego elementu plastiku w formie kleju. Pudełka wykrojnikowe zapewniają doskonałe doznania podczas rozpakowywania przesyłek, a dzięki różnorodności rozmiarów, możliwe jest dostosowanie pudełka tak, by całkowicie zminimalizować pustą przestrzeń. To doskonałe rozwiązanie dla handlu internetowego. 

Inne, często spotykane opakowania

Co-to-s-kody-FEFCO-i-jakie-jest-ich-zadanie-4Na co dzień możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele opakowań, oznaczonych specyficznymi kodami FEFCO Cię otacza. Spotkać je można na każdym kroku, a trudny zapis numeryczny łatwo rozpoznać, zaglądając do specjalnego katalogu FEFCO. Uszeregowano w nim wszystkie najważniejsze kwestie oraz poszczególne kody. Aby było jasne, które pudełko pasuje do którego kodu, przy każdym z nich zawarto zarys siatki oraz wizualizację samego pudełka z wyszczególnionymi elementami charakterystycznymi. Przeglądając katalog szybko można się zorientować, że kształty wielu pudełek oznaczonych kodami widujemy na co dzień. Jednym z nich jest kod 0460, czyli klasyczne, kartonowe opakowanie na zgrzewkę mleka. Spotykamy je każdego dnia w większych sklepach, na półkach z różnego rodzaju towarami. Podobnie jest z kodem 0446. To element kartonowy, w którym transportuje się i przechowuje między innymi całe partie opakowań jogurtów czy śmietany. Z wyglądu charakteryzuje się okrągłymi dziurkami, w których umieszcza się produkt, aby stał stabilnie pionowo przy transporcie. A kod 0457? To nic innego, jak kartonowe pudełeczko ze specyficznymi uszami, które założone w odpowiedni sposób pozwalają na jego złożenie. Najczęściej spotkać je można w cukierniach, jako sposób na przechowywanie i sprzedaż ciasta. Z kolei kody 0322 oraz 0323 znaleźć można we wszelkich sklepach obuwniczych, ponieważ ich budowa to klasyczne pudełko na buty. Dzięki rysunkom poszczególnych pudełek specjalnie zaprojektowany katalog z kodami FEFCO umożliwia proste sprawdzenie danego oznakowania. Znając poszczególne kategorie oznaczone pierwszymi dwoma cyframi kodu, możesz z łatwością się po nim poruszać. To doskonale zaprojektowane narzędzie dla osób działających w branży e-commerce. 

Choć na pozór określenie “kody FEFCO” kojarzyć się może z czymś trudnym do rozszyfrowania, jest to bardziej intuicyjna kwestia, niż można sobie wyobrazić. Konkretna kategoryzacja dzięki specjalnym kodom ułatwia dopasowanie danego pudełka z tektury falistej do katalogu. To sprawia, że komunikacja między dostawcami i sprzedawcami jest o wiele sprawniejsza. Kody FEFCO to także ciekawostka dla osób, które z pudełkami mają do czynienia na co dzień jako konsumenci. Mimo że ich znajomość nie jest niezbędna przy robieniu zakupów przez internet, pozostaje interesującą wiedzą, przybliżającą temat działania producentów opakowań tekturowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *