Czy folia stretch ma klej i dlaczego się klei?

Każdy, kto choć raz w życiu używał folii stretch musi przyznać, że produkt ten cechuje się bardzo dużą przyczepnością do nawierzchni, na którą jest nanoszony. Właśnie dzięki tej cesze stretch znajduje swoje bardzo szerokie zastosowania i jest tak ceniony przez klientów. Jednakże, w czym tak naprawdę tkwi sekret folii stretch? W jaki sposób jest ona produkowana, że w końcowym efekcie tak idealne sprawdza się przy szerokich zastosowaniach? Dziś odpowiemy na oba te pytania.
Czy-folia-stretch-ma-klej-i-dlaczego-si-klei

 

Czy folia stretch jest wyposażona w klej?

Dla każdego, kto ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości w tej materii, wyjaśniany – folia stretch nie posiada żadnego kleju. Nie jest smarowana żadnym tworzywem klejącym po produkcji, ani nie stosuje się substancji klejących podczas jej wytwarzania. Możesz bardzo łatwo samemu to sprawdzić. Rozwiń fragment folii stretch i spróbuj zeskrobać klej z jej powierzchni. Możesz też polać folię wodą – wiele klejów jest rozpuszczalnych w wodzie. Od razu mówimy, że nic to nie da, bowiem folia stretch jest pozbawiona takich substancji.
 

Jak zatem folia stretch się klei?

Istnieje kilka powodów, dla których folia stretch tak znakomicie przylega do różnych przedmiotów. Sekret tkwi przede wszystkim w tym jak folia jest produkowana. Przyjrzyjmy się wspólnie z bliska temu, jakie ma to przeniesienie na praktykę.
 

Produkcja folii metodą rozdmuchu

Jedną z popularnych metod produkcji folii stretch jest metoda rozdmuchu. Z grubsza polega ona na tym, że najpierw roztapiamy żywicę, a następnie rozprowadzamy ją za pomocą powietrza w sposób maszynowy oraz poprzeczny. Otrzymujemy w ten sposób produkt najwyższej jakości, który znakomicie sprawdza się w wielu branżach.
 

Wszystko dzięki właściwościom folii

Otrzymaną w wyniku produkcji metodą rozdmuchu folię stretch możemy już od razu stosować, w zależności od potrzeb. Tak się składa, że wysoki parametr przyczepności folii jest zależny od jej faktury. Dzięki temu, że folia ma gładką powierzchnię, przylega ona bez najmniejszego problemu zarówno do plastiku, drewna, papieru jak i kartonów, a nawet produktów żywnościowych. Nie bez znaczenia jest także to, jak gruba jest dana folia i jaki jest jej stopień elastyczności. Tutaj można w prosty sposób przeprowadzić logiczną dedukcję – im wyższa elastyczność, tym większa przyczepność. Co więcej, cecha ta przyczynia się także do tego, iż produkt ten w bardzo łatwy sposób dopasuje się do nietypowych kształtów.
 

Skoro folia nie ma kleju, to czy jest wydajna?

Oczywistością jest, że zawsze staramy się zmaksymalizować efektywność oraz zminimalizować koszty czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Nastały takie czasy, że niemal każdy musi zastanawiać się, jak zmniejszyć koszty, gdyż te rosną ciągle w górę. Oprócz tego, warto zastanowić się nad ekologicznym podejściem w każdej dziedzinie życia. Jak wiadomo, branża wysyłkowo-pakownicza zużywa bardzo dużo materiałów, które nieczęsto są ekologiczne dla środowiska. Na szczęście możemy temu zaradzić poprzez zmianę używanych materiałów oraz uefektywnianie naszej pracy korzystając z nich. Jak wiadomo, folia stretch zrobiona jest z polietylenu, którego rodzaje mogą być recyklowane, ale niestety same w sobie nie posiadają dobrej biodegradowalności.

Oczywiście, nie pozbędziemy się tego przydatnego materiału z dnia na dzień, gdyż niestety nie ma obecnie dobrego, bardziej ekologicznego zamiennika. Możemy próbować owijać nasze towary papierem kraftowym, ale jego właściwości nie są takie same jak te, od folii stretch. Na szczęście możemy zyskać na efektywności i ekologiczności poprzez lepsze posługiwanie się materiałami takimi, jak folia stretch. Jedną z metod uefektywniających naszą pracę z folią stretch jest łączenie kilku przedmiotów naraz. Dzięki rozciągliwości folii możemy bezproblemowo połączyć ze sobą dwa przedmioty, co oszczędza nam pracy przy ich przenoszeniu. Trik ten pozwala nam również zaoszczędzić nieco folii. Najlepiej przed rozpoczęciem foliowania zastanowić się, czy możemy jednocześnie ofoliować kilka rzeczy naraz. Zaoszczędzi to nam nieco folii, ale także pracy i potencjalnie miejsca, gdzie możemy te ofoliowane towary składować.

Jak więc widać gołym okiem, produkt nie musi posiadać kleju – jako chemicznej substancji, aby praca z nim była efektywna. Warto zwracać na to uwagę, gdyż każdy zaoszczędzony centymentr folii to pieniądze, które się zwracają. 

Folia bez kleju – za to skuteczna

Folia stretch – jeśli się nad tym głębiej zastanowić – nie mogłaby nigdy posiadać kleju. Często tego produktu używamy do owijania paczek. Klej sprawiłby, że folia na trwale przyległaby do kartonu i już nic za bardzo dalej nie moglibyśmy z tym zrobić. Ale, co ważniejsze w tym kontekście to fakt, że folia używana jest często do pakowania żywności. Gdyby posiadała ona klej to eliminowałoby ją z tego użycia. A tak – możemy folię zastosować wszędzie tam, gdzie tylko jest potrzeba. Zapakujemy w nią skutecznie talerz z jedzeniem do lodówki czy przygotujemy przesyłkę.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folia stretch

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *