SPIS TREŚCI
Każdego dnia na całym świecie wykorzystuje się tysiące, jeśli nie setki tysięcy tak zwanych trytek. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można spiąć nie tylko kable, przewody czy linki, ale także naprawić prowizorycznie wiele narzędzi, a nawet całe pojazdy. Profesjonalną nazwą trytki jest opaska zaciskowa.
W jaki sposób powstały trytki?
Opaski zaciskowe pierwotnie były wykorzystywane z ich rodowitym przeznaczeniem, a więc do „wiązania” przewodów elektrycznych. Były one wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle lotniczym. Człowiek o nazwisku Logan, pracownik firmy Thomas & Betts, wpadł na pomysł w roku 1958, by ulepszyć proces montażu samolotów. Dzięki temu pomysłowi zastąpiono sznurki nasączane woskiem specjalnymi opaskami, najpierw wykonanymi z metalu, w późniejszym czasie z nylonu. Pierwszą nazwą popularnej dziś trytki była nazwa Ty-Rap. Z czasem również w innych branżach dostrzeżono ich potencjał i zaczęto je stosować w motoryzacji, budownictwie czy elektronice.
Do czego służą opaski zaciskowe?
Opaski zaciskowe często służą do łączenia przewodów i kabli w większe wizki. Dzięki temu różnego rodzaju kable są dużo prostsze w organizacji. Jednocześnie w podobny sposób można używać opasek zaciskowych także z innymi przedmiotami. Dużą zaletą trytek jest możliwość dość swobodnego regulowania wielkości, czy raczej przekroju opaski. Wystarczy zacisnąć trytkę w odpowiedni sposób, a mocniejszy nacisk spowoduje zmniejszanie się wielkości zapięcia.
Popularnym zastosowaniem opasek zaciskowych jest mocowanie kołpaków samochodowych, aby te nie zostały zgubione podczas jazdy po wybojach. Istnieją nawet specjalne rodzaje trytek, które mają kolor zbliżony do typowej barwy srebrnych kołpaków – dzięki temu są mniej widoczne, a samo mocowanie jest bardziej estetyczne.
Nie możemy zapominać o tym, że opaska zaciskowa znakomicie sprawdza się też w domowych zaciszach. Możemy ją skutecznie wykorzystywać wtedy, kiedy chcemy coś skapkować bądź zabezpieczyć, a szczególnie przydatny produkt okaże się w garażu i ogrodzie.
Skąd wzięła się potoczna nazwa opaski zaciskowej, trytka?
Pierwotną nazwą opasek zaciskowych była nazwa Ty-Rap, jednak w naszym kraju, potocznie nazywa się je trytkami. Potoczna nazwa opaski zaciskowej wzięła się oczywiście od specyficznego dźwięku, który taka opaska zaciskowa wydaje podczas jej zapinania. Chyba każdy, kto używał choć raz trytki, wie, o czym teraz piszemy.
Jakie są rodzaje opasek zaciskowych?
W przemyśle produkcji opakowań występuje niejeden rodzaj tego produktu. Dostępne są np.:
- opaski zaciskowe do sali zabaw – opieka nad dzieckiem nie jest łatwa. Wystarczy chwila nieuwagi do tego, aby wydarzył się wypadek. Dlatego w pobliżu miejsc, w których bawią się dzieci, warto zadbać o zwiększony poziom bezpieczeństwa. Jeśli konieczne jest spięcie jakichś kabli lub przewodów, warto wykorzystać trytytki. Jednak nie takie zwykłe. Na rynku dostępne są opaski zaciskowe z płaskim zamkiem. Dzięki temu zmniejszona jest ilość elementów odstających, a powierzchnia paska jest gładka;
- wielorazowego użytku opaski zaciskowe karalikowo-kulkowe (CLT) – praktyczne, wytrzymałe i z wygładzonymi krawędziami. Ich użycie minimalizuje ryzyko uszkodzenia przewodów elektrycznych. Jeśli chcesz stosować je w domu lub ogrodzie, to również jest to możliwe. Nie musisz martwić się o uszkodzenie gałęzi krzewów lub drzew. Wyposażone są one w dubeltowe zamki, dzięki czemu istnieje możliwość wykonana podwójnej wiązki;
- opaski zaciskowe ze stalowym zębem 2-LOCK wyposażone są w innowacyjny system blokujący, którego wyłamanie jest wręcz wyeliminowane. Łatwe i bezpieczne w użyciu – obie strony opaski są idealnie gładkie;
- opaski kablowe wykrywalne, które produkowane są z tworzyw sztucznych z domieszką tlenków żelaza. Oznacza to, że trytytki tego rodzaju zyskują właściwości ferromagnetyczne. Skutkiem tego jest możliwość identyfikacji przy użyciu detektorów rentgenowskich oraz wykrywaczy metali, które wykorzystuje się w branży spożywczej i farmaceutycznej.