Zero waste w branży e-commerce

Trendy zero waste i less waste zyskują coraz większą popularność i to na całym świecie. Ty również chcesz ograniczyć ilość śmieci, jakie znajdują się w Twoim otoczeniu? I to nie tylko w domu, ale również w pracy? Doskonale się składa. Dlaczego? Ponieważ coraz większa część konsumentów również zwraca uwagę na to, czy sprzedawca dba o środowisko i w jakim stopniu. A biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję na rynku e-commerce, dobrze jest się, czymś wyróżniać. I tak na przykład możesz zachęcić konsumentów do składania zamówień w Twoim sklepie, deklarując ekologiczne pakowanie przesyłek. Chcesz dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej? Zapraszamy Cię do przeczytania naszego artykułu.

Znak recyklingu na kartonowym opakowaniu
 

Zero waste – co to jest?

Czym jest zero waste? Zgodnie z definicją przyjętą przez International Alliance jest to ochrona wszelkiego rodzaju zasobów. Odbywa się ona dzięki odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji. A także dzięki ponownemu wykorzystywaniu zasobów oraz odzyskiwaniu wszelkich produktów, materiałów i opakowań, bez spalania i wyrzucania do ziemi, wody lub powietrza. Gdyby się tam dostały, mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu i życiu zarówno ludzi, jak i zwierząt.
 

Jakimi zasadami powinieneś kierować się w swojej firmie chcąc szczycić się prowadzeniem biznesu zero waste?

Sklepy internetowe, sprzedawcy oferujący swoje produkty na różnego rodzaju platformach sprzedażowych dziennie wysyłają dziesiątki, setki, a nawet tysiące paczek. Jesteś jednym z przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad tym, czy możliwe jest w ogóle pakowanie paczek bez wytwarzania śmieci? Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na to pytanie, czytaj dalej.

Karton wykrojnikowy leżący na papierze kraft

Chcąc prowadzić działalność wysyłkową w duchu zero waste, należałoby przede wszystkim przyswoić sobie podstawowe zasady tej ideologii. Jest ich pięć i nazwane są zasadami 5 R:

  1. Refuse – odmawiaj;
  2. Reduce – ograniczaj się;
  3. Reuse – użyj ponownie;
  4. Recycle – segreguj śmieci;
  5. Rot – kompostuj.

Zdarza się, że do tych pięciu „R” dodawane są jeszcze dwa kolejne – repair co oznacza naprawiaj, oraz remember, czyli pamiętaj o środowisku. Dostosowanie swoich działań oraz funkcjonowania przedsiębiorstwa do tych zasad może znacząc zmniejszyć produkcje odpadów.
 

Kilka słów o historii pojęcia zero waste

Po raz pierwszy pojęcie zero waste zostało wykorzystane przez amerykańskiego chemika Paula Palmera już w latach 70. Odnosiło się ono wtedy do systemu produkcji, a dokładniej rzecz ujmując do wytwarzania rzeczy, które nadawały się będą do ponownego użytku. Czyli w skrócie, do stworzenia pewnego rodzaju gospodarki zamkniętej. Właśnie w takim kontekście pierwotnie używane było to sformułowanie przez wiele lat. Stosunkowo niedawno dopiero, wraz z rosnącą świadomością opinii publicznej o konieczności zmniejszenia ilości produkowanych śmieci wykorzystuje się je jako definicję walki o zasoby.

Wełna drzewna w pudełku kartonowym
 

Ekologiczne wysyłki zamówień – co zrobić, aby móc się nimi pochwalić Klientom?

Kartony to produkty wielorazowego użytku. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Towar, który jest Ci dostarczany do sklepu, z pewnością zapakowany jest właśnie w kartony, których możesz użyć ponownie. Oczywiście, aby wysłać go do klienta, musisz upewnić się, że jest wręcz w idealnym stanie – środowisko, środowiskiem, ale jednak estetyka zamówienia ma również bardzo duże znaczenie. Jeśli karton nie nadaje się do ponownej wysyłki, zawsze może służyć, jako pudełko do przechowywania towaru lub różnego rodzaju akcesoriów znajdujących się na magazynie. Kupując kartony, zwróć uwagę na ich jakość. Dzięki temu nie tylko zwiększysz szansę na to, że przesyłka dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie, ale również w razie zwrotu klient będzie mógł użyć tego samego pudełka. To również działa na korzyść planety.
 

Staraj się unikać plastiku

Oczywiście najczęściej wybieranym materiałem do zabezpieczania wszelkiego rodzaju delikatnych i kruchych przedmiotów jest folia bąbelkowa. Ma doskonałe właściwości amortyzujące. Jest wytrzymała i bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu produktu. Jednak, biorąc pod uwagę, że średnio od 19 do 23 ton plastiku ląduje rocznie w morzach i oceanach, możesz chcieć wykorzystać produkty alternatywne. Ciekawym rozwiązaniem jest np. papier bąbelkowy wykonany z makulatury lub papier nacinany. Materiały te mają podobne właściwości do folii bąbelkowej.

Produkt zawinięty w papier nacinany

Jeśli chodzi o bardziej ekologiczne alternatywy dla wypełniaczy do paczek, to coraz większą popularnością cieszą się papierowe poduszki powietrzne. W sklepie Neopak znajdziesz też ekologiczne wypełniacze papierowe, takie jak sizzlepak, który nie tylko chroni towar, ale również może stanowić element dekoracyjny wnętrza pudełka.
 

Działaj zgodnie z zasadami zero waste – dbaj o środowisko i trafiaj do nowej grupy klientów

Wbrew temu, co może się wydawać, działanie w zgodzie z zasadami zero waste, wcale nie musi być kosztowne. Ograniczenie produkcji śmieci to przede wszystkim chęci i zaangażowanie. A jeśli wyrobisz w sobie i w swoich pracownikach już ten nawyk, możesz nawet zacząć oszczędzać. Na przykład wykorzystując wypełniacze do paczek znajdujące się w kartonach z towarem, który przychodzi do Ciebie od producenta lub z hurtowni. Weź pod uwagę również to, że przestrzeganie zasad zero waste i chwalenie się tym może zaowocować dotarciem do nowej grupy konsumentów.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Produkty Ekologiczne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *