Najtańsze opakowania na rynku – kiedy można ich używać?

Najtańsze opakowania na rynku – kiedy można ich używać? Do najtańszych opakowań należą te wykonane samodzielnie z wykorzystaniem niedrogich materiałów do pakowania:

  • papier pakowy
  • folia stretch
  • folia bąbelkowa
  • tektura

tanie sposoby na pakowanie
Wiele produktów możemy zapakować właśnie w ten sposób i będzie to dla nich wystarczająca ochrona. W dzisiejszym artykule przedstawimy największe zalety i wady takich opakowań. Wskażemy też na alternatywy – nieco droższe opakowania, które jednak pozwalają zaoszczędzić sporo czasu spędzonego na pakowaniu.
 

Jak przygotować paczkę i nie wydać dużo pieniędzy?

Ekonomiczne pakowanie to dość istotny aspekt działalności w wielu branżach. Chodzi o to, by wysyłając lub przechowując towary zapewnić im wystarczającą ochronę, a przy tym wydać jak najmniej pieniędzy.. To możliwe, chociażby dzięki niedrogim opakowaniom dostępnym w Neopaku.

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób stawia na ekologię i minimalizm, wybór odpowiedniego opakowania staje się coraz bardziej istotny. Jednak nie zawsze najtańsze opakowania na rynku, takie jak papier pakowy czy folia stretch, są dobrym wyborem dla naszej firmy. Warto zastanowić się, kiedy można z nich skorzystać, a kiedy lepiej wybrać inne rozwiązanie. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie opakowań wykonanych z papieru lub kartonu, które są biodegradowalne i nadają się do recyklingu. Takie opakowania mogą być wykorzystywane do pakowania różnego rodzaju produktów, w tym również żywności. Ważne jest jednak, abyNajtańsze opakowania na rynku – kiedy można ich używać? Do najtańszych opakowań należą te wykonane samodzielnie z wykorzystaniem niedrogich materiałów do pakowania:
wybierać opakowania wykonane z papieru lub kartonu z odpowiednimi certyfikatami, które zapewnia, że surowiec pochodzi z zrównoważonego źródła.
 

Papier pakowy – niedrogi i skuteczny sposób na pakowanie

Pierwszym produktem, który warto przedstawić, jest papier pakowy. Zwykle jest wytwarzany z makulatury. Nadaje się też do recyklingu i jest podatny na kompostowanie. Dzięki temu możemy uznać papier pakowy za w pełni ekologiczny produkt. Pakowanie z wykorzystaniem papieru pakowego jest dość proste, choć wymaga poświęcenia nieco czasu. Musimy odciąć z arkusza lub rolki papieru pakowego odpowiedni fragment. Następnie zakrywamy wszystkie elementy pakowanego przedmiotu. Całość można już skleić taśmą pakową. W celu nadania lepszych właściwości ochronnych, opakowanie może się też składać z kilku warstw papieru pakowego. Poza niską ceną, łatwym pakowaniem i ekologią, papier pakowy jest też dość uniwersalnym materiałem do pakowania. Możemy zarówno użyć go jako opakowania, jak i w roli wypełniacza do paczek lub do dodatkowego zabezpieczenia produktów (np. szklanek) w większym pudełku). Wtedy wystarczy użyć nieco mniejszych fragmentów papieru.

papier pakowy

Mimo wielu zalet papieru pakowego, należy pamiętać, że produkt ten nie zapewnia skutecznej ochrony przed wilgocią, a także nie jest wystarczająco wytrzymały, by zabezpieczyć ciężkie przedmioty. W przypadku pakowania delikatnych przedmiotów, takich jak szkło czy ceramika, należy użyć specjalnych opakowań z pianką lub bąbelkową folią, które zapewnią odpowiednią ochronę.
 

Największe zalety papieru pakowego

Do największych zalet papieru pakowego zaliczamy:

  • jest tani
  • łatwy w użyciu
  • można go ciąć, wyginać, kleić
  • przyjazny dla środowiska
  • uniwersalny
  • łatwy w przechowywaniu – nie zajmuje wiele miejsca
  • można po nim pisać, drukować nadruki, przystawiać pieczątki, nakleić coś

 

Kiedy warto użyć kartonu lub tektury do pakowania?

Jeśli zależy Państwu na uzyskaniu bardzo dobrej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, można zapakować produkt w kilka warstw papieru pakowego. Wtedy jednak dobrym wyjściem jest też wybór mocniejszego materiału do pakowania: kartonu. Do pakowania rzeczy delikatnych, ciężkich, lub gry potrzebujemy po prostu mocnego opakowania, warto wybrać:

  • pudełka z kartonu
  • tekturę falistą
  • koperty tekturowe
  • arkusze kartonu lub tektury

W zależności od tego, czy wybiorą Państwo gotowe opakowanie (pudełko lub kopertę), czy nie , czas niezbędny do pakowania będzie różny. Dzięki budowie z wielu warstw papieru, opakowania z kartonu charakteryzują się dużą wytrzymałością. Niestety, podobnie do papieru pakowego, opakowania z kartonu lub tektury również nie są odporne na dostęp wilgoci, płynów, czy chemii. Do zabezpieczenia przed nimi niezbędne wydaje się więc być użycie materiałów do pakowania z tworzyw sztucznych – folii.
 

Największe zalety kartonu i tektury

Do plusów opakowań wykonanych z kartonu lub tektury zaliczamy:

  • wytrzymałość
  • dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne
  • amortyzuje wstrząsy i drgania
  • łatwe w użyciu (szczególnie gotowe opakowania)
  • ekologiczne
  • lekkie, mimo swojej trwałości

 

Folie – tani sposób na zabezpieczenie produktów

Kolejnym niedrogim materiałem do pakowania, którego warto używać, jest folia. Najczęściej spotykamy się z dwoma rodzajami tego produktu:

  • folia typu stretch
  • folia bąbelkowa

Oba mają szerokie zastosowanie w trakcie zabezpieczania towarów na czas przechowywania i wysyłki. Folia stretch jest niedroga, zabezpiecza przed dostępem wilgoci i sprawia, że paczka wygląda estetycznie. Folia bąbelkowa jest natomiast świetnym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami mechanicznymi. Właściwie jedynym minusem obu produktów jest fakt, że nie są tak przyjazne dla środowiska, jak materiały papierowe i z kartonu.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Materiały do pakowania

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *