SPIS TREŚCI
Czy opakowania podrożeją w 2023 roku?
Branża opakowaniowa z roku na rok znacznie się rozwija, co prawda może nie pod względem różnorodności materiałów, które wykorzystuje się do produkcji opakowań, a pod względem różnorodności formy i technik, w jakich projektowane i produkowane są opakowania. Jeśli chodzi o tworzywa, materiały, z których opakowania są produkowane, to nie ma co ukrywać, że w dzisiejszych czasach raczej wracamy do korzeni, a więc papierowych materiałów takich jak karton czy tektura.
Czy rok 2023 przyniesie wzrost cen opakowań kartonowych i tekturowych? Wiadome jest, że tego rodzaju opakowania potrzebują specjalnych warunków do przechowywania. Większość producentów produkuje opakowania z nawiązką, by móc realizować na bieżąco zamówienia przede wszystkim hurtowe składane przez inne podmioty gospodarcze, które będą zamawiały ilości opakowań liczone w tysiącach sztuk, a także będą wymagały jak najszybszej dostępności tego rodzaju opakowań.
W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy ceny opakowań kartonowych oraz tekturowych mogą pójść w górę w roku 2023 i przyszłych, poszukamy zależności, które mogą wpłynąć na takie podwyżki.
Jakie opakowania są najbardziej popularne w dzisiejszych czasach?
Nie ma co ukrywać, że coraz większa rzesza klientów znacząco zaczyna zwracać uwagę na aspekt ekologiczności produktów, które kupuje. Podobnie będzie w przypadku opakowań stosowanych zarówno w sklepach stacjonarnych jak również w branży e-commerce. Zrównoważony rozwój oraz ekologia to dwa zagadnienia, które będą podstawą. Ponadto coraz więcej firm znacznie zwraca uwagę na łatwość i skuteczność brandingu swoich opakowań, a opakowania tekturowe i kartonowe sprawdzają się w tym przypadku najlepiej. Opakowania przyjazne dla środowiska w najbliższym czasie mogą stać się bezdyskusyjną koniecznością w przypadku sprzedaży usług i towarów.
Dlatego też możemy śmiało stwierdzić, że na obecną chwilę, opakowania ekologiczne, wykonane z papieru są opakowaniami najbardziej popularnymi. Zaliczyć do nich możemy wszelkie kartonowe i tekturowe pudełka, składane, automatyczne, owijki na książki, kartony z wiekiem, torebki papierowe, koperty papierowe 3D. Moglibyśmy tak wymieniać praktycznie bez końca, ponieważ aktualna oferta ekologicznych opakowań w większości sklepów z branży opakowaniowej na bieżąco rośnie, a oferta różnego rodzaju projektów mniej lub ciekawszych, również rośnie.
Wartym uwagi aspektem jest również to, że konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na fakt, aby opakowanie było wykonane z jednego materiału, co w znacznym stopniu przyśpiesza i ułatwia segregację i recykling takiego opakowania.
Jak powinno się przechowywać opakowania kartonowe i tekturowe?
Przechowywanie opakowań kartonowych, tekturowych, papierowych toreb i wielu innych jest niesamowicie wymagające od producentów tego rodzaju opakowań. To przede wszystkim konieczność dbałości o stałe, odpowiednie warunki. Jakie to są warunki? Już tłumaczymy.
Przede wszystkim opakowania z papieru, a więc wyżej wymienione, powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, odpowiednia temperatura to od 5 do 30 stopni Celsjusza. Temperatura ta musi być stała, niewskazane są wysokie wahania na przestrzeni krótkiego czasu, ponieważ może prowadzić to do znacznych uszkodzeń w postaci zniekształceń opakowań. Ponadto jeśli chodzi o temperaturę i magazynowanie opakowań, to opakowania z papieru nie powinny znajdować się blisko źródeł ciepła takich jak grzejniki, elektryczne wentylatory ciepła i tym podobne.
Wilgotność powietrza jest drugim aspektem, który jest bardzo istotny w całym procesie przechowywania i magazynowania tekturowych i kartonowych opakowań. Minimalna wilgotność to 30 procent, natomiast maksymalna to 70 procent. Ponadto opakowania powinny być odpowiednio odizolowane od podłoża, zanieczyszczeń w postaci kurzu i brudu znajdującego się w powietrzu. Opakowania powinny być zabezpieczone przed niekontrolowanym rozsypaniem się po magazynie.
Powyżej opisaliśmy w skrócie, jakie są główne wymagania pod względem przechowywania opakowań wykonanych z papieru, są to najważniejsze elementy, a warto wspomnieć, że wymagań tych jest o wiele więcej, choć nie spełniają już tak istotnej roli.
Co może wpływać na cenę opakowań kartonowych?
Biorąc pod uwagę wymagania, dotyczące przechowywania papierowych opakowań, to w kwestii ceny opakowań, może nam przychodzić na pierwszą myśl koszt przechowywania takich opakowań. Konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury oraz wilgotności łączy się bezpośrednio z kosztem energii, którą musi ponieść producent podczas przechowywania wyprodukowanych przez siebie opakowań. Dodatkowo warto wspomnieć, że cena energii elektrycznej również drastycznie wzrosła więc sama praca maszyn produkcyjnych jest również droższa, a to na pewno wpłynie na finalną cenę opakowań kartonowych i tekturowych.
Inflacja to oddzielny temat, ponieważ ceny wszystkich dóbr, mediów, kosztów życia pracowników, w wyniku inflacji znacznie rosną. Inflacja ma bezpośredni wpływ na wysokość kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także na finalne ceny usług i towarów.
Gdzie kupić opakowania kartonowe i tekturowe?
Mniej wymagające opakowania kartonowe, takie jak kartony z wiekiem do przechowywania w domu różnych przedmiotów możemy kupić w każdym większym sklepie wielobranżowym lub w sklepie z wyposażeniem dla domu. Jednak jeśli poszukujemy specjalnych, odpowiednio zaprojektowanych opakowań ekologicznych, to musimy udać się do odpowiedniego sklepu, najlepiej z branży opakowaniowej.
Jednak jeśli jako konsument, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, cenisz sobie swój czas, to kartonowe, tekturowe lub po prostu ekologiczne opakowania możesz kupić w naszym sklepie internetowym neopak.pl. Sprawdź naszą szeroką ofertę produktową, a w przypadku większych zakupów negocjuj cenę.