SPIS TREŚCI
Papier pakowy – opakowanie uniwersalne
Papier pakowy ze względu na swoje właściwości użytkowe znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych, w handlu i przemyśle. Sprawdza się jako ochrona przed brudem, wilgocią, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, czy wreszcie jako zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem osób trzecich.
Obecnie, pomimo olbrzymiej dostępności wielu opakowań wykonanych z tektury lub tworzywa sztucznego, papier pakowy pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych i jednocześnie proekologicznych rozwiązań. Jednocześnie ma atrakcyjną cenę i jest ogólnodostępny, dlatego tak chętnie sięgają po niego zarówno sklepy wysyłkowe, jak i osoby prywatne.
Zdjęcie autorstwa Cup of Couple z Pexels
Papier do pakowania – rodzaje
- papier makulaturowy: dostępny w arkuszach lub w rolce; jako materiał biodegradowalny może być stosowany bez obaw o środowisko; ma najniższą cenę ze wszystkich rodzajów papieru do pakowania,
- papier półpergaminowy: hydrofobowy i nieco transparentny; ze względu na wysoką gramaturę (powyżej 35g/m2) jest bardzo trwały i odporny na przypadkowe uszkodzenie; stosowany do pakowania artykułów spożywczych, ale bywa też wykorzystywany do przerysowywania wzorów (np. szablonów krawieckich),
- papier pakowy KRAFT: uniwersalny szary papier do pakowania; stosowany w kwiaciarniach, sklepach spożywczych oraz cukierniach; sprawdza się jako zabezpieczenie paczek podczas transportu,
- papier ozdobny: występuje w szerokiej gamie kolorów, wzorów i wykończeń; wykorzystywany do pakowania prezentów oraz prac plastycznych,
- papier PD/SD: jedna strona arkusza jest matowa, a druga błyszcząca; ma dość szerokie zastosowanie w różnych branżach.
Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels
Segregacja i utylizacja papieru do pakowania
Aby w pełni zrozumieć potrzebę segregacji i utylizacji papieru do pakowania, warto poznać i zrozumieć proces recyklingu tego surowca.
ETAP 1: Zbieranie – makulatura trafia do papierni.
ETAP 2: Rozwłóknianie – papier zostaje zmieszany z gorącą wodą, rozdzielony na włókna celulozowe i poddany wstępnemu oczyszczaniu.
ETAP 3: Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń – oddzielenie z frakcji papieru zanieczyszczeń ciężkich.
ETAP 4: Odbarwianie i bielenie – jeśli surowiec zostanie przerobiony na tekturę falistą lub papier pakowy ten etap jest pomijany.
Zdjęcie autorstwa Anna Tarazevich z Pexels
Papier pakowy – gdzie wyrzucać?
Warto przy tym pamiętać, że włókna papieru bardzo źle reagują na wodę, tłuszcz oraz wszelkie rodzaje kleju. Poddane działu tych substancji pęcznieją i tracą swoje pierwotne właściwości. Z mokrego czy zatłuszczonego papieru do pakowania nie powstanie już papier dobrej jakości. Należy zatem zwracać uwagę, czy odpady umieszczane w niebieskim pojemniku są suche i czyste.
WAŻNE: Zanim umieścisz papier do pakowania w pojemniku na odpady, zastanów się, czy można go ponownie wykorzystać, np. do prac plastycznych lub jako ekologiczny wypełniacz do paczki przeznaczonej do wysyłki.
Gdzie wyrzucić papier do pakowania prezentów?
Gdzie wyrzucić śliski papier pakowy?
Co można wrzucać do pojemnika na papier?
- papier pakowy,
- opakowania z papieru lub tektury,
- katalogi, prospekty, foldery,
- papier szkolny i biurowy,
- gazety i czasopisma,
- książki i zeszyty,
- torebki i worki papierowe.
Zdjęcie autorstwa Lara Jameson z Pexels
- zabrudzony i mocno zatłuszczony papier,
- papier powlekany folią,
- kalka biurowa,
- tapety,
- kartony po mleku, soku i innych napojach,
- pieluchy jednorazowe i pozostałe materiały higieniczne,
- worki po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych,
- inne odpady komunalne (w szczególności niebezpieczne).
Papier pakowy – jak utylizować i gdzie wyrzucać?
Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z rodziną lub znajomymi. Jednocześnie zapraszamy na nasz blog firmowy, gdzie każdego dnia publikujemy nowe, ciekawe treści w branży opakowaniowej i nie tylko.
Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels