Historia powstania tektury falistej

Dziś w wielu branżach wykorzystuje się tekturę falistą. To jeden z niedrogich i ekonomicznych materiałów do pakowania. Tektura o karbowanej strukturze czasami służy też do zabezpieczania różnych powierzchni – na przykład podczas budowy, remontu, malowania.

Historia tektury falistej

Tektura falista to jeden z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych, używanych do pakowania i przesyłania towarów. Ale skąd się wzięła ta wytrzymała, falista tektura? Zapraszamy do przeczytania historii jej powstania.
 

Historia tektury falistej i kartonu

Aby poznać początki tektury falistej, warto zastanowić się, z jakiego surowca się ją wytwarza. Karton, z którego wykonuje się tekturę, to materiał otrzymywany z miazgi drzewnej. Po raz pierwszy wynaleziono go w Chinach około 200 lat p.n.e. W Europie karton pojawił się dopiero w XIII wieku i był wówczas produkowany ręcznie. Dopiero w XVIII wieku zaczęto używać maszyn do wytwarzania kartonu. Nawet wtedy jednak karton i tektura były bardzo drogie. Ciężko wyobrazić sobie, by – tak jak dziś – używano ich po prostu w celu niedrogiego zapakowania lub zabezpieczenia czegoś.

Z czasem zaczęto szukać sposobów na poprawienie jego wytrzymałości i ochrony przewożonych w nim produktów. W 1856 r. amerykański wynalazca Albert Jones wpadł na dość nietypowy pomysł. Jego efektem było to, że Amerykanin wynalazł tekturę falistą, która okazała się idealna do pakowania i przesyłania towarów.
 

Co to jest tektura falista?

Tektura falista to rodzaj papieru o większej wytrzymałości i elastyczności niż zwykły karton. Zbudowana jest z trzech warstw: dwóch płaskich warstw papieru, nazywanych płaszczami, i jednej falistej warstwy, nazywanej rdzeniem. Falisty rdzeń zapewnia większą sztywność i sprężystość tektury. Dzięki temu tektura falista jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia i wstrząsy, co umożliwia bezpieczne przewożenie w niej przedmiotów.

tektura falista

Tektura falista o karbowanej strukturze jest obecnie szeroko wykorzystywana w przemyśle opakowaniowym. Używana jest do produkcji kartonów, pudełek, tub i rur, w których transportowane są różne produkty. Dzięki swojej wytrzymałości, tektura falista jest też doskonałym materiałem do zabezpieczania przedmiotów podczas transportu, w czasie przeprowadzek czy remontów. Jest to materiał opakowaniowy, którego historia sięga XIX wieku, a wynalazcą był amerykański wynalazca Albert Jones. Tektura falista stała się jednym z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych dzięki swojej wytrzymałości, sprężystości i możliwości dostosowania do różnych kształtów i rozmiarów przedmiotów.

Rodzaje ekologicznych materiałów do pakowania:

  • papier pakowy
  • karton(np. kartonowe pudełka)
  • tektura (np. arkusze tekturowe)

 

Zastosowanie tektury falistej dziś i w przeszłości

Początkowo tektura falista była wykorzystywana przede wszystkim do pakowania różnych towarów, w tym między innymi owoców czy warzyw. Jednak z czasem zaczęto ją stosować w coraz większej liczbie zastosowań, dzięki czemu zyskała dużą popularność w przemyśle i w życiu codziennym. Ze względu na fakt, że tektura, podobnie do kartonu i papieru, jest dość łatwo biodegradowalna, ciężko jednoznacznie wskazać na sposoby jej wykorzystania w dawnych czasach. Być może służyła naszym przodkom również do innych celów, niestety trudno mówić o jakichś dowodach potwierdzających to.

Obecnie tektura falista jest raczej stosowana do produkcji opakowań, w tym m.in. kartonów, pudełek, tub, kontenerów, palet oraz wiele innych produktów. Dzięki swojej wytrzymałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz niskiej cenie, tektura falista jest jednym z najpopularniejszych materiałów do pakowania i transportu towarów.
 

Wykorzystanie tektury karbowanej w wielu branżach

Poza przemysłem opakowaniowym, tektura falista znajduje także zastosowanie w innych branżach, takich jak budownictwo czy przemysł meblarski. W budownictwie wykorzystywana jest m.in. jako materiał izolacyjny do ocieplenia dachów czy ścian, natomiast w przemyśle meblarskim do produkcji różnego rodzaju opakowań oraz jako materiał wypełniający meble.

W ostatnich latach tektura falista często jest wykorzystywana w trakcie prac budowlanych remontowych. Chroni powierzchnie i elementy wyposażenia wnętrza przed zachlapaniem, zabrudzeniem lub uszkodzeniem mechanicznym. Dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi i trwałości, tektura falista stała się też w wielu branżach alternatywą dla tradycyjnych materiałów, takich jak drewno czy metal.
 

Jakie opakowania są dziś produkowane z tektury falistej?

W Neopaku znajdą Państwo wiele materiałów do pakowania i opakowań wyprodukowanych z tektury:

tektura falista
 

Czy tektura jest ekologiczna?

Jednym z największych zalet tektury jest jej ekologiczne pochodzenie. Dziś zwykłe wytwarza się ją z makulatury. Dzięki temu materiały i opakowania tekturowe są podatne na recykling. Są też biodegradowalne. Wszystko to sprawia, że tektura, podobnie kartonu i papieru, jest  produktem przyjaznym dla środowiska.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tektura

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *