Gdzie wyrzucać taśmę klejącą?

W Polsce prowadzona jest selektywna zbiórka różnych rodzajów odpadów. Często pojawia się pytanie gdzie wyrzucać taśmę klejącą? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż mamy różne jej rodzaje. Taśmy różnią się m.in. materiałem z jakiego są wykonane. Jeśli materiał z którego wytworzona jest taśma nadaje się do recyklingu odpowiedź powinna być oczywista. Tak jednak nie jest. Już sam fakt, że taśmy pokrywa się klejem, może budzić wątpliwość, gdzie je wyrzucać. Zacznijmy jednak od samego początku.
 

Frakcje odpadów

W Polsce od 1 lipca 2017 roku wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, selektywnie zbiera się: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe i odpady ulegające biodegradacji.
 

Rodzaje pojemników na odpady

Odpady zbierane selektywnie powinny trafiać do jednego z następujących pojemników:

  • papier – pojemnik niebieski,
  • metale, odpady opakowaniowe wielomateriałowe i tworzywa sztuczne – pojemnik żółty,
  • szkło – pojemnik zielony,
  • odpady biodegradowalne – pojemnik brązowy.

Jeśli odpady nie zaliczają się do żadnej z wyżej wymienionych frakcji, należy wrzucać je do pojemnika na odpady zmieszane.

różne rodzaje pojemników na odpady
 

Zasady wyrzucania odpadów do pojemników na papier

Do pojemników na papier wyrzuca się odpady i opakowania z papieru lub tektury. Nie można jednak wyrzucać m.in. papieru mocno zabrudzonego lub zatłuszczonego, powlekanego folią, zabrudzonego materiałami budowlanymi, tapet oraz oczywiście innych niż papier odpadów komunalnych.
 

Zasady wyrzucania odpadów do pojemników na metale i tworzywa sztuczne

Do żółtych pojemników wyrzuca się m.n. odpady i opakowania z tworzyw sztucznych, w tym opakowania wielomateriałowe. Nie można jednak do nich wrzucać m.in. odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz oczywiście innych niż tworzywa sztuczne i metale opadów komunalnych. Niestety pojemnik żółty budzi najwięcej wątpliwości, a co gorsza gminy czasami podają różne wytyczne co do zakresu wyłączeń. W razie wątpliwości warto więc upewnić się w urzędzie właściwej gminy lub miasta, co możemy wyrzucać do żółtego pojemnika.
 

Do jakich pojemników wyrzucać taśmę klejącą?

Co do zasady, każdy rodzaj taśmy należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Dotyczy to zarówno taśmy pakowej jak i  taśm budowanych, remontowych, montażowych i oznaczeniowych. Nie ma znaczenia czy taśma wykonana jest z tworzywa sztucznego, podgumowana czy jest papierowa.

Wybór pojemnika na odpady zmieszane jest oczywisty w przypadku taśm budowlanych czy montażowych. Są one najczęściej zabrudzone materiałami budowlanymi, których nie można wyrzucać do innych pojemników. W przypadku pozostałych taśm, ponieważ nie podlegają one co do zasady recyklingowi, nie ma sensu ich selektywna zbiórka. Mogą być one wykonane z różnych rodzajów tworzyw, co jest trudne do określenia i mało opłacalne ze względu na niewielki ich udział masowy w ogólnej ilości surowców do przetworzenia. Problem stwarzają również kleje.
 

Są jednak wyjątki, kiedy taśmy możemy wyrzucić do innego pojemnika:

  • czyste opakowanie z tworzywa sztucznego oklejone taśmą możemy wyrzucić do pojemnika żółtego;
  • opakowanie papierowe, np. z kartonu, możemy wyrzucić do pojemnika niebieskiego także jeśli jest oklejone resztami taśmy, o ile nie jest jej za dużo; po prostu oderwijmy tyle taśmy ile jesteśmy w stanie;
  • taśmy papierowe ekologiczne, zarówno pakowe jak i ostrzegawcze, jeśli są oznaczone jako biodegradowalne, możemy wyrzucić do pojemnika na odpady bio – brązowego; jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości skorzystajmy z pojemnika na odpady zmieszane.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Taśmy

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *