Historia powstania opakowań plastikowych

Czy historia powstania opakowań plastikowych jest ciekawa? Oczywiście, że tak! Można by na ten temat napisać niejedną pracę naukową. Dziś postaramy się przybliżyć pokrótce historię opakowań z tworzyw sztucznych. Zajmiemy się też przedstawieniem popularnych rodzajów plastikowych opakowań i materiałów do pakowania z tworzyw sztucznych. W dużym stopniu zrewolucjonizowały otaczający nas świat, jak i samo zagadnienie przechowywania różnych produktów. Ciężko dziś wyobrazić sobie życie bez plastikowych opakowań.
 

Wpływ opakowań z tworzyw sztucznych na naszą codzienność

Opakowania różnego rodzaju pełnią kluczową rolę w codziennym życiu każdego z nas.. Stanowią one nie tylko sposób pakowania produktów, ale również narzędzie marketingowe, czy pozwalają na łatwiejsze przechowywanie i transportowanie przeróżnych rzeczy. Opakowania umożliwiają producentom dostarczenie produktów do klientów w bezpieczny i skuteczny sposób. Nie inaczej jest w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych.

Opisywane dziś opakowania z plastiku mają wpływ na codzienne życie ludzi, ponieważ dzięki nim możemy zapakować niemal każdy z produktów spożywczych oraz innych. Plastikowe opakowania na żywność i napoje, takie jak butelki, pudełka, torebki i pojemniki, pozwalają na przechowywanie w odpowiednich warunkach i przez dłuższy czas. Nie tylko chronią przed zepsuciem się zawartości. Pozwalają też utrzymać ją wewnątrz opakowania. Ciężko byłoby sobie wyobrazić przechowywanie niektórych produktów w opakowaniach z papieru lub kartonu. Dzięki opakowaniom, producenci różnych towarów są też w stanie sprzedawać swoje produkty w sklepach detalicznych i sieciach handlowych. Klienci mogą je łatwo transportować do domu.

reklamówka

Głównymi zadaniami opakowań są:

  • zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniem
  • możliwość łatwego transportowania, wysyłki i przechowywania różnych rzeczy
  • wykorzystanie jako nośnik treści marketingowych – promocja produktu i producenta
  • poprawa trwałości, zwiększenie wygody użytkowania

 

Co było przed opakowaniami z plastiku?

Zanim plastikowe opakowania stały się popularne, istniały już różne sposoby pakowania. Dawne opakowania często były wykonane z papieru, szkła, metalu i innych materiałów. Plastik lub folia nie były jeszcze znane. Opakowania z papieru były stosowane już w starożytności, w postaci worków lub pojemników wykonanych z papirusu. W późniejszych czasach, papierowe opakowania stały się jeszcze bardziej popularne. Zaczęto je stosować do pakowania żywności, a także innych produktów. Opakowania szklane były natomiast wykorzystywane głównie do przechowywania płynów, takich jak alkoholowe. 

Niektóre produkty, w tym także jedzenie, były natomiast przechowywane w metalowych puszkach, a nawet w beczkach. Nic więc dziwnego, że dzisiejsze opakowania z plastiku bez trudu je zastąpiły. Wraz z rozwojem technologii i wynalezieniem coraz to nowych i lepszych tworzyw sztucznych, pojawiły się nowe możliwości pakowania. Plastikowe opakowania stały się tanie, wytrzymałe i powszechnie dostępne.
 

Historia opakowań z tworzyw sztucznych

Pierwsze plastikowe opakowania pojawiły się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. W 1933 roku amerykański chemik, Wallace Carothers, wynalazł poliamid. Materiał ten stał się podstawą do produkcji tworzyw sztucznych, takich jak nylon. Nylon był natomiast początkowo stosowany do produkcji rajstop i lin. Szybko jednak zaczęto go wykorzystywać również do produkcji opakowań. Tam sprawdziły się jego właściwości – połączenie elastyczności i trwałości. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju plastikowych opakowań było wynalezienie tworzywa sztucznego zwanego polietylenem. Miało to miejsce  w 1939 roku. Polietylen był lżejszy i bardziej wytrzymały niż nylon, co uczyniło go idealnym do produkcji opakowań.

historia opakowań foliowych

Rozwój  przemysłu petrochemicznego i odkrycie kolejnych rodzajów tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu (PCV) i polistyren (PS) sprawiły, że plastikowe opakowania stały się jeszcze bardziej popularne. Stopniowo zaczęły zastępować tradycyjne opakowania z papieru, drewna, szkła i metalu. Plastikowe opakowania są o wiele tańsze w produkcji, lżejsze i bardziej wytrzymałe. Do dziś są  popularnym wyborem dla producentów żywności, napojów i innych produktów. Dzięki różnorodnym właściwościom tworzyw sztucznych, producenci mogą tworzyć opakowania o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, co umożliwiło bardziej estetyczne i funkcjonalne opakowania dla różnych produktów.

 

Rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo wiele rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych. Do najpopularniejszych należą:

Warto pamiętać o tym, że opakowania foliowe i plastikowe nie są tak ekologiczne, jak te z papieru lub kartonu. Często jednak ciężko jest je zastąpić. Pamiętajmy więc o właściwym postępowaniu podczas wyrzucania zbędnego już opakowania. Wiele opakowań plastikowych może też posłużyć do wielokrotnego użytku. Stają się dzięki temu całkiem przyjazne dla środowiska.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folie

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *