W co pakowano prezenty przed wojną?

Opakowania ozdobne są jednym z niezbędnych elementów niemal każdego prezentu. Odpowiadają za kwestie estetyczne podarunku, ale również zabezpieczają zawartość. Sięgając w przeszłość możemy zaobserwować dość ciekawe sposoby pakowania prezentów. Warto przy tym pamiętać, że same prezenty nie były zbyt popularne, a z pewnością robiono je tylko w “wyższych sferach”. Dziś postaramy się sprawdzić, w co pakowano prezenty przed wojną. Niemałym zaskoczeniem może stać się przekonanie, że ozdobne opakowanie sprzed niemal stu lat nie odbiegały tak bardzo od tych używanych dzisiaj.
 

W co pakowano prezenty przed wojną?

Pod kilkoma względami przedwojenne sposoby pakowania prezentów nie różniły się zbyt od dzisiejszych. Przed wojną, opakowania prezentów były równie ważne jak ich zawartość. Wówczas nie było jednak łatwo dostępnych gotowych opakowań, a większość prezentów była pakowana ręcznie. Także spora część podarunków, szczególnie wśród osób niezamożnych, pakowana była w ozdobne opakowania przygotowywane samodzielnie. Do materiałów pakowych, stosowanych niegdyś do pakowania prezentów były między innymi:

W zależności od okazji, wspomniane materiały były wykorzystywane w roli opakowania prezentów. Na przykład, prezenty na ślub pakowano w papier krepowy w pastelowych kolorach, ozdobiony kokardkami i kwiatami z papieru lub tkaniny. Gdy była taka możliwość, dekoracje mogły być też tworzone z naturalnych kwiatów i innych roślin.

Jak pakowano prezenty przed wojną?

Inne popularne materiały na opakowanie prezentów to tektura, papier pakowy, bibuła, czy jedwabna wstążka służąca do przewiązania podarunku. Ten sposób jest wykorzystywany do dziś – zwykle jednak zamiast wstążki z tkaniny stosujemy raczej tasiemki ozdobne.  Często prezent był umieszczony w eleganckiej drewnianej skrzynce, a na jej wieczku można było wygrawerować imię obdarowanego. Taki sposób oczywiście był dostępny raczej zamożnych lub z odpowiednimi możliwościami, np. dostępem do warsztatu stolarskiego. Mimo braku dużych funduszy, mieszkańcy przedwojennej Polski cechowali się ogromną kreatywnością!
 

Samodzielnie wykonane przedwojenne opakowania na prezenty

Niektórzy ludzie używali wtedy również samodzielnie wykonanych papierów ozdobnych, takich jak stemple, kolorowe farby i wykrojniki do wycinania kształtów. Prezenty były pakowane starannie, aby wyglądały jak najpiękniej i aby obdarowany poczuł się wyjątkowy. Dziś opakowania ozdobne różnych typów są dostępne w przystępnych cenach i są proste do kupienia. Nie sposób więc nie docenić starań naszych przodków. Wtedy kwestie finansowe przy pakowaniu prezentów były zastępowane dużym zaangażowaniem i kreatywnym podejściem do wykorzystywania posiadanych materiałów.

W co pakowano prezenty przed wojną?

Choć przed wojną nie było takiego bogactwa gotowych opakowań, jakie dzisiaj mamy, to wtedy ludzie podejmowali wiele wysiłku, aby stworzyć wyjątkowe i piękne opakowania dla swoich bliskich. Dziś również możemy postępować w podobny sposób, tworząc samodzielnie opakowania prezentów. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować ozdobne opakowanie w przedwojennym stylu.
 

Jak w 2023 roku przygotować opakowanie niczym sprzed wojny?

Przedwojenne opakowania cechowały się prostotą i użyciem dość tradycyjnych materiałów do pakowania. W celu przygotowania opakowania w takim stylu, dziś możemy więc wykorzystać:

  • papier pakowy
  • papier typu kraft
  • sznurki i nici
  • ekologiczne ozdoby (np. z drewna lub papieru)
  • nożyczki, bezpieczny nożyk do wycinania

Opakowanie ozdobne w przedwojennym stylu nie powinno natomiast składać się z takich materiałów i artykułów, jak folie, taśma klejąca, dwustronna taśma, czy elementy z laminowanego papieru lub kartonu. To znacznie bardziej nowoczesne materiały do pakowania. Być może niektóre z nich były w użytku jeszcze przed wojną, z pewnością “zwykli” ludzie nie mieli jednak do nich dostępu.

Pakowanie w starym stylu powinniśmy zacząć od wybrania prezentu. Doskonałym wyborem będzie znalezienie przedmiotu, który również nawiązuje do dawnych lat. Świetnym prezentem w dawnym stylu mogą być naturalne przetwory i wyroby rzemieślnicze (miody, domowa nalewka, itp.), książki, czy ręcznie wykonane dekoracje. Następnie dopasowujemy do wielkości tego przedmiotu arkusz papieru pakowego lub kredytowego. Wycinamy z rolki odpowiedni fragment i zawijamy w niego podarunek. Całość wiążemy sznurkiem (np. sznurkiem jutowym), co nada prezentowi nieco charakteru. Możemy dodatkowo ozdobić pakunek, korzystając z drewnianej lub papierowej zawieszki. Można je samodzielnie wykonać.
 

Jakie opakowania ozdobne są dziś najpopularniejsze?

Przed wojną większość opakowań ozdobnych stanowiły własnoręcznie przetworzone produkty i materiały. Dzisiaj większość z nas cierpi na wieczny brak czasu, z tego względu popularnością cieszą się gotowe opakowania. Najpopularniejsze z nich to:

Chcą przygotować opakowanie DIY, możemy jednak wybrać papier dekoracyjny. Dzięki niemu nie tylko zapakujemy prezent dość tanim kosztem. Włożymy też w niego sporo staranności i serca, co obdarowana osoba powinna szczególnie docenić.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Papier pakowy

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *