SPIS TREŚCI
Wszyscy popełniamy błędy podczas przeprowadzek!
Podczas natłoku obowiązków związanych z przeprowadzką, zapomnieć można o wielu kwestiach. Przeprowadzka do nowego lokum to zawsze grom emocji i próba prawidłowej organizacji czasu. Jeśli nie masz dużego doświadczenia z tym tematem, to proces ten może być długoterminowy. Wszystkie niezaplanowane czynności przeprowadzkowe wiążą się chaosem oraz z przypadkowym zapakowaniem wszystkiego.
Większość z nas popełnia te same błędy podczas przeprowadzki. Mogą one utrudnić całe przedsięwzięcie oraz spowolnić pracę wynajętego transportu. Przy pomyłkach lub niedociągnięciach dochodzi stres i dezorientacja. Wynikiem czego pakowanie rzeczy do przeprowadzki jest niedbałe oraz często wydarza w pośpiechu. Proces przeprowadzki może przytłaczać. Jednakże poniższy tekst powinien odpowiednio przygotować cię do niej oraz pomoże uniknąć niepotrzebnych pomyłek.Poznaj błędy, które nie wiesz, że popełniasz podczas przeprowadzki.
Błąd 1 – brak harmonogramu pakowania
Harmonogram pakowania pozwala oszacować, ile czasu potrzeba na poszczególne etapy przeprowadzki. Warto zatem spisać sobie niezbędne rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą. Czasem nawet nie wiemy, ile przedmiotów mamy w szafie czy w szufladach. Podczas przeprowadzki okazać się może, że tych rzeczy jest naprawdę wiele.
Ustalając plan pakowania warto doliczyć sobie dodatkowy czas na niespodziewane przeciwności. Mogą to być ww. przedmioty, o których nie pamiętaliśmy bądź problemy związane z firmami zewnętrznymi (np.opóźniony transport).
Brak harmonogramu przeprowadzki krok po kroku prowadzi do ogromnego chaosu i dezorganizacji. Właśnie dlatego dokładne zaplanowanie przeprowadzki powinno być pierwszą czynnością, jaka zostanie wykonana zanim podejmiemy się cokolwiek pakować. Im bardziej szczegółowy harmonogram, tym łatwiej będzie przebiegać cały proces pakowania.
Planowanie przeprowadzki warto ustalić z pozostałymi domownikami lub z osobami, które pomagają ci w niej. Jeśli nie będzie to ustalone, to osoba niedoinformowana może np. nie przyjechać w dane miejsce na czas, lub dwie osoby mogą zorganizować tą samą rzecz jednocześnie.
Błąd 2 – brak powiadomienia sąsiadów o wyprowadzce
Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w bloku z windą. W takiej sytuacji zapewne większośc kartonów i opakowań będziesz wozić windą, co uniemożliwi jej korzystanie m.in. przez osoby starsze bądź matki z dziećmi.
Uprzedzenie sąsiadów o planach przeprowadzkowych pomoże Ci uniknąć wielkich nieprzyjemnych sytuacji podczas korzystania z udogodnień w transporcie kartonów.
Drugą kwestią jest hałas, jaki może spowodować noszenie kartonów z rzeczami. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na przeprowadzkę w tygodniu. Znacząca większość musi nosić kartony w ciągu weekendu, czyli w dni, w które Twoi sąsiedzi chcą odpoczywać w spokoju. Nieszczególnie moga ich cieszyć wszelkie odgłosy szarpanych kartonów, jednak jeśli uprzedzisz ich o swoim planie odpowiednio wcześnie, to istnieje szansa, że wykarzą się znacznie większych zrozumieniem wobec Twoich weekendowych hałasów.
Błąd 3 – wybór złej firmy przeprowadzkowej
Jest to najczęstszy błąd ludzi, którzy pierwszy raz się przeprowadzają. Dobra firma przeprowadzkowa to klucz do sukcesu. Warto zatem wcześniej poczytać o tych firmach w Internecie lub zasięgnąć porady znajomych czy rodziny, którzy mają przeprowadzkę już za sobą. Zdarza się, że firmy przeprowadzkowe są niekompetentne, wtedy cała logistyka przeprowadzki może być zburzona.
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z firmy przeprowadzkowej z Internetu, warto sprawdzić opinie. Należy także pamiętać, że nie zawsze najtańsza oferta jest tą najgorszą
i na odwrót. Ceny są ważne, ale jednak tutaj doradzamy zasadę – jakość ponad cenę. Dobrze wybrana firma od przeprowadzek wykonuje za nas połowę pracy.
Sprawdź naszą ofertę z kartonami do przeprowadzki:
Błąd 4 – odkładanie pakowania na ostatnią chwilę
Odkładanie pakowania na ostatnią chwilę może być uciążliwe ze względu na to, że w określonym czasie trzeba zwolnić obecne mieszkanie. Brak wystarczającej ilości czasu powoduje chaos, który prowadzić może do nieprzyjemnych i stresujących sytuacji. Segregacja wszystkich rzeczy, spakowanie ich, poopisywanie itp. zajmuje wiele czasu. Czasem czas, który oszacowaliśmy na pakowanie rzeczy, przedłuża się. Przez co, jeśli zostawiamy pakowanie na ostatnią chwilę, najczęściej dezorganizuje cały plan.
Dodatkowo okazać się może, że większość rzeczy jest niepotrzebna i trzeba je wyrzucić. Wtedy potrzeba dodatkowego czasu na posegregowanie rzeczy niechcianych i tych, które będą w nowym miejscu. Mając mało czasu, staramy się jak najszybciej spakować potrzebne rzeczy i wtedy nie mamy pewności, czy dobrze je zabezpieczyliśmy. Jest to kolejny z błędów przeprowadzkowych, o których często zapominamy.
Błąd 5 – rezygnacja z pomocy
Rezygnacja z pomocy innych jest przede wszystkim błędem, jeśli jest to nasz pierwsza przeprowadzka w życiu. Jeśli jesteś osobą mało zorganizowaną, to pomoc przyda się jak najbardziej z każdej możliwej strony. Nie bójmy się nie tylko otrzymywać pomocy, ale i o nią prosić. Ciężkie meble czy sprzęty mogą być zagrożeniem dla życia oraz zdrowia. Jeśli natomiast nie chcesz korzystać z pomocy przyjaciół czy bliskich, warto poprosić fachowców o odpowiednie zabezpieczenie, typu pasów mocujących czy mat amortyzujących. Sprawdzą się też wózki do transportowania lub inne potrzebne akcesoria.
Niektórzy robią wszystko sami. Nie ma w tym nic złego, jednakże w niektórych sytuacjach warto przyjąć pomoc. Im więcej osób bierze udział w takie przeprowadzce, tym praca idzie szybciej i sprawniej. Np. przy znoszeniu kartonów z góry na dół, przyda się dodatkowa praca rąk. Warto później zrewanżować się miłym upominkiem dla pomagających.
Błąd 6 – mała ilość przyborów do pakowania
Spakowanie praktycznie całego mieszkania wymaga dużej ilości kartonów i akcesoriów do pakowania.
Dodatkowo poza kartonami, warto zaopatrzyć się w worki na śmieci, nie tylko do wyrzucenia śmieci, ale np. na ubrania. Przyda się też folia bąbelkowa, dzięki której w bezpieczny sposób zapakujesz naczynia z kuchni.
Poza wyżej wymienionymi rzeczami, warto również mieć dużo folii stretchowej lub taśmy klejącej, do zabezpieczenia pudeł. Ponadto przyda się też marker lub karteczki samoprzylepne i długopis. Należy zatem wcześniej już składować sobie pudła i inne potrzebne rzeczy, by niczego podczas pakowania nie zabrakło. Parę dni wcześniej można mniej więcej oszacować ile się ma rzeczy i zrobić porządki w mieszkaniu. Będzie to dobry sposób, ponieważ zawsze podczas porządków coś się wyrzuca, a tak to nie będziecie bez potrzeby pakować ponadprogramowych rzeczy.
Błąd 7 – nieoznakowane kartony
Kluczem sprawnej przeprowadzki jest dobre opisanie kartonów z rzeczami. Dzięki temu wiemy, co w którym się znajduje oraz na które kartony należy szczególnie uważać. Dodatkowo, jeśli pudeł będzie dużo, to dokładnie wiedzieć można, co jest
w którym. Ułatwi to późniejsze wypakowywanie rzeczy w nowym miejscu.
Dzięki poopisywaniu kartonów odnośnie tego, jaka zawartość mieści się w środku, łatwiej będzie je poustawiać w samochodzie do przeprowadzki. Wiadomo wtedy jest, które można gdzie umieścić.
Warto także przygotować sobie oddzielne walizki z rzeczami i ubraniami, które będą potrzebne po dotarciu do nowego mieszkania. Mogą to być rzeczy codziennego użytku lub najpotrzebniejsze produkty.
Błąd 8 – nieposegeregowane przedmioty
Segregacja rzeczy jest idealna podczas przeprowadzki, ponieważ uświadomić sobie można, ile ma się niepotrzebnych rzeczy. Warto poświęcić większą ilość czasu na uporządkowanie wszystkich rzeczy tematycznie. Wtedy będziecie mieli pewność, że książki nie trafią do jednego pudła z talerzami. Dzięki segregacji łatwo będzie spakować naprawdę potrzebne rzeczy. Przy okazji będzie się miało miejsce na nowe rzeczy w nowym miejscu.
Właściwa segregacja pozwala na szybsze rozpakowanie rzeczy oraz odnalezienie przedmiotów, które są nam niezbędne w pierwszych dniach po przeprowadzce. Nie ma nic gorszego, niż transport wszystkich rzeczy do nowego mieszkania, by mieć dodatkową pracę na segregowanie ich na miejscu. Segregacja oraz wyrzucenie zbędnych przedmiotów da gwarancję szybkiej i sprawnej przeprowadzki.
Błąd 9 – nieposprzątanie poprzedniego mieszkania
Niezależnie od tego, czy wyprowadzamy się od rodziców, czy zmieniamy mieszkanie, porządek powinien być wpisany na listę do zrobienia. Bałagan nie może zweryfikować, czy na pewno wszystko zostało zabrane. Puste lokum powinno być wysprzątane, ze względu na ewentualnych nowych lokatorów. Ponadto czyste mieszkanie zawsze wygląda lepiej, niż zagracone i zaniedbane.
Środki czystości oraz przybory do sprzątania powinny być spakowane ostatnie w kolejności. Dzięki temu nie trzeba będzie na koniec szukać odpowiedniego pudła, gdyż będzie się je miało pod ręką. Takie przybory można później spakować go osobnego pudła lub worka i przewieźć do nowego miejsca.
Ta sama zasada dotyczy nowego miejsca zamieszkania. Warto przed ulokowaniem swoich rzeczy w nowym mieszkaniu posprzątać je z kurzu czy z innych rzeczy. Przyspieszy to proces urządzania się, a pierwsza noc w nowym, czystym miejscu będzie na pewno przyjemna.
Błąd 10 – zbyt dużo rzeczy w jednym kartonie
Gdy brakuje odpowiedniej ilości pudeł, przeważnie staramy się wszystko „upchać na siłę”, jednakże jest to wielki błąd. Wiele rzeczy może się w ten sposób po prostu zniszczyć. Ponadto, jeśli rzeczy w pudle nie będą poukładane, a wrzucone i wciśnięte na siłę, to pudło nie ma możliwości dobrze się zamknąć. Może w tym przypadku rozwalić się, a nasze wszystkie rzeczy wylądują wszędzie – ale nie w nowym mieszkaniu.
Nieprofesjonalne pudła do pakowania szybko mogą się zniszczyć i nie będzie już z nich żadnego pożytku. Warto więc znaleźć nie tylko dobre i solidne pudła, a przede wszystkim podejść do pakowania z głową.
Błąd 11 – niesprawdzenie adresów
Podczas obecnego miejsca zamieszkania pewnie zdarzyła się sytuacja, że coś zamówiliście. Mogła to być paczka nadana kurierem lub po prostu listonosz z gazetką z promocjami sklepu, w którym robicie zakupy. Warto zatem pozmieniać adresy wszędzie tam, skąd mogą przyjść jakieś paczki, listy itp.
Jeśli zapomnisz o tej ważnej kwestii, to istnieje ryzyko, że następni lokatorzy mogą nie dość, że dostawać waszą korespondencję, to jeszcze ją otwierać.
Błąd 12 – mierzenie sił ponad zamiary
Jeśli okazało się, że przewożonych rzeczy jest więcej, niż się spodziewaliście, nie ma co mierzyć się z tym samemu. Do przewozu np. komody nie wystarczy samochód osobowy. Tak samo jest z dźwiganiem mebli. Nawet jeśli dany przedmiot jest na pozór lekki, to przez cały dzień noszenia rzeczy do nowego mieszkania, może być to już lekko uciążliwe. Warto w tym przypadku realnie przemyśleć ilość rzeczy oraz gatunek transportu i dopasować wszystko tak, by nie mieć dosyć po jednym dniu.
A może kartony na duże gabaryty?:
Błąd 13 – brak miejsc do zaparkowania
Po zapakowaniu wszystkich pudeł z rzeczami do samochodu transportowego, trzeba mieć gdzie zaparkować. Przed planowaną przeprowadzką warto zorientować się, czy przy nowym lokum jest dużo miejsc parkingowych. Niestety takie sytuacje mają miejsce i są częste w miejscach w centrum miasta. Zwłaszcza, jeśli pudeł z rzeczami jest tyle, że ich noszenie z samochodu do mieszkania potrwa dłuższą chwilę.
Błąd 14 – brak planu na rozpakowanie po przeprowadzce
Przeprowadzka nie kończy się zapakowaniem wszystkich rzeczy w pudła, przewiezienie ich i wniesienie na górę. Czeka jeszcze rozpakowywanie. Bez przygotowanego planu może się to skończyć rozpakowywaniem nie parogodzinnym, a parodniowym. Po spakowaniu i opisaniu rzeczy do pudeł, warto na kartce papieru zanotować, które w jakiej kolejności mają być zapakowane w samochodzie. Wtedy te bliżej drzwi samochodowych będą wynoszone jako pierwsze, czyli jako pierwsze zostaną rozpakowane w nowym mieszkaniu. To bardzo ułatwia późniejsze funkcjonowanie i planowanie, co gdzie umieścić lub postawić.
Błąd 15 – decyzje podejmowane bez zastanowienia
Częstym błędem, o którym nie wiesz, że popełniasz podczas przeprowadzki, to decyzje podjęte bez zastanowienia. Nie należy podejmować pochopnych decyzji w związku
z wynajęciem odpowiedniej firmy przeprowadzkowej. Tak samo jeśli chodzi o pudła, kartony czy taśmy samoprzylepne. Każdą z tych rzeczy należy wybrać starannie oraz dowiedzieć się, która z nich jest najsolidniejsza oraz najlepiej sprawdza się podczas przeprowadzki. Kartony znalezione przypadkiem najczęściej nie nadają się do wielokrotnego użytku, czy rozpadają się przy pierwszym pakowaniu. Najlepiej wybrać te, które albo są już solidnie złożone, albo można złożyć je samemu przy pomocy odpowiednio mocnej taśmy samoprzylepnej.
To, przy czym również trzeba zwracać uwagę jeśli chodzi o decyzje podejmowane bez zastanowienia, to markery. Wcześniej wspomnieliśmy, żeby przeprowadzka poszła sprawniej, dobrze było by poopisywać wszystkie pudła. Chodzi o to, żeby podpisać co w jakim pudle możemy znaleźć. Dzięki temu rozpakowując rzeczy w nowym miejscu wiadomo będzie, które pudła zanieść do sypialni, a które do kuchni.
Jeśli chodzi o taśmę samoprzylepną, to też jest ważnym elementem przeprowadzek. Dzięki niej skleić można pudła tak, by nie rozpadły się po pierwszych paru krokach. Dobrej jakości taśmy posłużą długo, jeśli odpowiednia nie będzie odklejać się od razu po naklejeniu jej na pudło czy karton. Jednakże jeśli chcemy zakleić całe pudło, również od góry, to nada się taśma, którą z łatwością będzie można oderwać, by otworzyć je i wyjąć przenoszone rzeczy.
Błąd 16 – niekorzystanie ze schowków magazynowych
Jeśli mamy taką możliwość, to warto skorzystać ze schowków magazynowych. Jeśli np. trzeba z dotychczasowego mieszkania wyprowadzić się w szybkim czasie, a do obecnego mieszkania jeszcze nie można składować rzeczy. Wtedy wystarczy zainteresować się tematem schowków magazynowych. Wynajem takich schowków nie jest zbytnio kosztowny, lecz w takiej sytuacji jest bardzo pomocny.
Warto dowiedzieć się w Internecie które schowki są najbardziej korzystne cenowo oraz są najbliżej twojego domu. Oczywiście są też gorsze strony, a mianowicie, że trzeba poświęcić więcej czasu oraz energii na jeżdżenie z kartonami nie tylko z punktu A do punktu B. Trzeba również zboczyć z drogi i poświęcić na to więcej planu koncepcyjnego. Taki schowek można wybrać pod swoje potrzeby, jakimi są wielkość czy piętro, na które kartony można dostarczyć i bezpiecznie przechować.
Błąd 17 – nieodpowiednie zabezpieczenie delikatnych przedmiotów
Często zdajemy sobie sprawę z tego, że delikatne przedmioty trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Nadadzą się wtedy do tego dużej ilości papiery, chusteczki higieniczne, czy folie bąbelkowe. Jeśli przeprowadzasz się z miejsca zamieszkania, to zapewne posiadasz dużo szklanych przedmiotów. Mogą to być naczynia, szkatułki, ozdobne figurki, czy nawet meble
z elementem szklanym. Jeśli chodzi o naczynia, to np. talerze poprzekładać można miękkim papierem lub folią bąbelkową. Dodatkowo kubki czy szklanki wepchać można do środka np. gazety i owinąć miękkim zabezpieczeniem. Dzięki temu unikniemy potłuczenia się zastawy stołowej.
Jeśli natomiast chcemy przewieźć lustro, czy to małe, czy to duże, to warto owinąć je folią bąbelkową. Samo lustro zabezpieczyć można ubraniami, przyklejając do jego ramy ubranie lekko taśmą. Z meblami ze szklanymi elementami jest podobnie. Jeśli jest to żyrandol lub lampka, to owinąć można je w swoje własne ubrania. Dzięki temu znajdziemy dodatkowe miejsce na przewóz swoich ubrań. Jednakże nadadzą się do tego również koce lub ręczniki.
Błąd 18 – brak poinformowania operatorów o zmianie miejsca zamieszkania
Jeśli w obecnym miejscu zamieszkania mamy wykupioną np. telewizję czy Internet, to warto poinformować o przeprowadzce swoich operatorów. To jest o tyle ważne, że jeśli byłeś zadowolony z dotychczasowych usług, to warto przejść z tym samym operatorem w nowe miejsce zamieszkania. Być może masz naliczone jakieś zniżki, które są korzystne i chciałbyś je przedłużyć lub odnowić w nowym miejscu. Nie dość, że będzie to korzyść dla ciebie, to i może operator doceni to, że w nowym miejscu również stawiasz na jego usługi.
Podsumowanie – najczęstsze błędy przeprowadzkowe
Z tego artykułu dowiedziałeś się już, jakie błędy są najczęstsze przy planowaniu przeprowadzki. Gwarantujemy, że przy wystrzeganiu się ww. błędówy, przeprowadzka minie ci szybko i sprawnie. Najważniejszymi z nich jest oczywiście zrobienie harmonogramu, dzięki któremu praca pójdzie jak po maśle.
Do przeprowadzki należy podejść z głową. Warto więc przysiąść i zastanowić się, czy błędy, które wymieniliśmy popełniłbyś i ty, a wtedy przeprowadzka wisiałaby na włosku. Do całego przedsięwzięcia trzeba podejść rozsądnie, bez chaosu i przede wszystkim nie na ostatnią chwilę. Dostosuj się do podanych wskazówek, a sam zauważysz, że przeprowadzka przeprowadzana w ten sposób będzie szybka, łatwa i przyjemna.
Jeśli nabędziesz już odpowiedniego doświadczenia, to nie tylko podczas kolejnej przeprowadzki będziesz przygotowany. Dzięki temu możesz z łatwością pomóc
w przeprowadzce znajomym czy rodzinie. Te wskazówki są bardzo potrzebne, by zrobić to jak należy.