Bezpieczne zapakowanie kartonu do wysyłki daje spokój, że trafi on do adresata w nienaruszonym stanie. Jeśli szukasz dobrego wypełniacza do opakowań, który zredukuje pustą przestrzeń w paczce, ten artykuł może okazać się pomocy. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie aż 11 typów wypełniaczy, które odpowiednio zabezpieczą Twoje przesyłki. Dowiesz się także jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań oraz jak kształtują się aktualne ceny. Na początek przedstawimy Ci foliowe wypełniacze do paczek, a następnie przejdziemy do ich ekologicznych zamienników. Zaczynajmy!
1. Folia bąbelkowa jako wypełniacz do paczek
Folia bąbelkowa jest powszechnie stosowana w różnych dziedzinach naszego życia – nie tylko do pakowania, ale także bywa używana jako termoizolator. Ma świetne właściwości amortyzujące i jest wodoodporna. Te cechy czynią ją jednym z topowych produktów w dziedzinie pakowania. Często wykorzystuje się ją do owijania delikatnych produktów, które lądują w kartonie do wysyłki. W związku z tym, praktycznym rozwiązaniem, wydaje się opcja zastosowania resztek folii bąbelkowej także do wypełnienia pustych przestrzeni w paczce. Jeśli pakujesz produkty, które nie powinny odczuwać dużych różnic temperatur np. produkty spożywcze, leki lub kosmetyki, to folia bąbelkowa będzie idealnym wypełniaczem. Działa jako izolator i nie pozwala towarom zbytnio się wychłodzić lub przegrzać. Jest ona dostępna w różnych długościach i szerokościach. Na rynku można kupić także antystatyczną folię bąbelkową, która będzie dobrym wyborem, jeśli pakujesz sprzęt elektroniczny. Doskonale chroni przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Jeszcze jedną zaletą folii bąbelkowej jest jej waga – to jeden z najlżejszych sposobów wypełnienia paczek, więc w żaden sposób nie wpływa na koszty wysyłki.
2. Poduszki powietrzne do paczek
Ten kolejny, foliowy produkt jest dedykowany do zredukowania pustych przestrzeni w paczkach. Poduszki AirBag są wypełnione sprężonym powietrzem, dzięki czemu amortyzacja wszelkich wstrząsów jest bardzo dobra. Są one dostępne w pojedynczych opakowaniach lub w formie mat powietrznych. Ich główne cechy to doskonała amortyzacja wstrząsów i drgań, świetna termoizolacja, trwałość oraz korzystna cena. Produkty wykonane z mocnej folii, bez problemu zabezpieczą paczki nawet z kruchymi i łatwymi do zarysowania produktami. Ponadto, poduszki powietrzne to wypełniacz, który wygłusza paczkę. Można je kupić w metrach bieżących lub na sztuki.
3. Worki foliowe AirBag
Worki foliowe AirBag to produkt warty Twojej uwagi, jeśli wysyłasz konkretne typy towarów wrażliwe na uszkodzenia, upadki, wstrząsy i drgania. Możesz je użyć zamiast poduszek powietrznych lub folii bąbelkowej. Worki foliowe, podobnie jak poduszki, są wypełnione sprężonym powietrzem. Ich zaletą jest to, że są dedykowane do danych produktów np. możesz kupić worek foliowy do wysyłki smartfona, na wino albo na laptopa. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to czy dany woreczek jest już napompowany czy należy samemu to zrobić przed wysyłką. Do tego celu można użyć zwykłą pompkę od roweru lub kompresor. Rozwiązanie wydaje się bardzo korzystne dla sklepów internetowych, które posiadają np. sprzedaż wysyłkową telefonów. Woreczki foliowe na smartfon, które będą nienapompowane, można wygodniej przechowywać, ponieważ zajmują mniej miejsca. Idealne dopasowanie rozmiarów folii zabezpieczającej do produktu, pozwoli przyspieszyć proces pakowania.
4. Styropian do pakowania paczek
Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie wypełnienia ze styropianu EPS w kształcie litery S. Do produkcji tego wypełniacza użyto wzmocniony polistyren, co oznacza, że jest on wytrzymały i może doskonale chronić przesyłkę przed uszkodzeniami. Sprawdza się bardzo dobrze do zabezpieczenia produktów delikatnych i posiadających ostre krawędzie. Posiada także właściwości termoizolacyjne, jest elastyczny i sprężysty. Wyjątkowy kształt sprawia, że jeszcze lepiej dopasowuje się do kartonu i jego zawartości zapewniając przesyłce dużą stabilność.
5. Papier kraftowy do wypełniania paczek
Papier kraft to doskonały, ekologiczny wypełniacz do paczek. Dostępny jest w różnej gramaturze np. 60 g/m2 albo 80 g/m2. Im wyższa gramatura, tym papier kraft bardziej przypomina tekturę i jeszcze lepiej chroni przesyłane przez Ciebie przedmioty. Papier można łatwo zgnieść i dopasować do pustych przestrzeni w kartonie. Nie przepuszcza światła, a dwuwarstwowa konstrukcja daje mu dużą wytrzymałość. Jeśli chcesz pakować paczki w sposób ekologiczny, papier kraftowy sprawdzi się perfekcyjnie. Górną jego warstwę stanowią włókna pozyskiwane z drzew iglastych, a warstwa bazowa jest produkowana z dobrej jakości włókien makulaturowych oraz z niebielonych włókien drzewnych. Papier może występować w arkuszach lub rolkach, a jego ceny nie należą do wysokich. W zależności od rodzaju i ilości papieru, ceny możesz podejrzeć tutaj.
6. Eko skropak – wsyp i już!
Ekologiczne wypełniacze do paczek to wybór, który prowadzi do poprawy stanu naszej planety. Dlatego warto inwestować w takie produkty jak eko skropak. Nie trzeba go zgniatać czy specjalnie układać jak w przypadku papieru lub folii. Wystarczy wsypać go do kartonu, a następnie ułożyć w nim przesyłane produkty. Łatwość i szybkość w użyciu to zalety, które czynią ten produkt jednym z bardziej popularnych na rynku. Eko skropak powstaje na bazie składników o pochodzeniu roślinnym, jest biodegradowalny i kompostowalny. Sprawnie można się go pozbyć poprzez polanie go zwykłą wodą z kranu. Pod jej wpływem po prostu znika. Ma bardzo dobre właściwości zabezpieczające, a w paczce prezentuje się ciekawie. Można kupić go w workach np. 500 litrów, 200 litrów albo 100 litrów.
7. Wióry do pakowania, czyli wełna drzewna
To kolejny eko produkt, który świetnie się u Ciebie sprawdzi, jeśli zależy Ci także na dekoracyjnej funkcji wypełniacza. Nie dość, że może być wykorzystywany wielokrotnie lub ulec biodegradacji, to cienkie i długie wiórki wyglądają naturalnie i elegancko. Może być wykorzystywany jako baza przesyłki, w której znajdą się kruche przedmioty takie jak np. butelka wina, filiżanki, świece. Na rynku dostępna jest wiolina w kolorze naturalnym lub barwiona na różne kolory np. różowy lub niebieski. Jest to bardzo ciekawa opcja dla tych, którzy chcą żeby ich paczki wyróżniały się na tle innych i stanowiły spójną całość. Wypełniacz może być ładnie dopasowany do koloru przesyłanego produktu. Ponadto, wełna drzewna jest ekonomiczna, ponieważ jeśli rozluźnisz 1 kg materiału, możesz otrzymać nawet 15 litrów objętości. Oczywiście nie zawsze powinna być ona zbyt mocno poluzowana, bo nie spełni wówczas swojej funkcji amortyzującej.
8. Naturalny wypełniacz SizzlePak
Papierowe sprężynki, czyli SizzlePak to, podobnie jak wełna drzewna, bardzo ładnie prezentujący się wypełniacz do paczek. Charakterystyczny wygląd i dostępność w wielu kolorach czynią go materiałem nie tylko ochronnym, ale także ozdobnym. Podobieństwo do wełny drzewnej można dostrzec także w zwiększaniu objętości po rozpakowaniu. SizzlePak zwiększa objętość prawie trzykrotnie. Jeśli potrzebujesz bardzo elegancko wyglądającego wypełniacza, dobrym pomysłem może być zakup SizzlePak w kolorze złotym. Doskonale wypełnia każdy zakamarek w kartonie, dzięki czemu produkty są w pełni chronione. Używa się go bardzo szybko, ponieważ wystarczy go wsypać do pudełka. Przy tej czynności nie wydziela się żaden pył czy brud, który mógłby wpłynąć na walory estetyczne całego opakowania.
9. Eko Flupis, czyli wypełniacz przypominający chrupki
Zalety wypełniacza Eko Flupis to biodegradowalność, szybki rozkład, dobra amortyzacja, lekkość i sprawne pochłanianie wilgoci. Produkt jest wykonany z rozdrobnionego i spienionego papieru. Wygląda jak chrupki kukurydziane, jest przyjazny dla środowiska i bardzo łatwy w użyciu. Warto go zakupić w dużym opakowaniu np. Flupis w worku 500 litrów. Takie opakowanie wystarczy, żeby odpowiednio zabezpieczyć wiele przesyłek. Ten ekologiczny wypełniacz do opakowań podczas rozkładu nie wydziela tak wielu toksycznych substancji jak inne tworzywa. Jest więc dobrym zamiennikiem np. do folii.
10. Papierowe poduszki powietrzne
Papierowe poduszki powietrzne to bardzo dobra alternatywa dla poduszek foliowych. Bez problemu można je poddać recyklingowi i są w pełni biodegradowalne. Można uznać, że z wszystkich wyrobów papierowych jest to jedno z najbardziej pewnych rozwiązań, jeśli chcemy pakować delikatne produkty. Kupisz je w większym opakowaniu po około 500 sztuk lub w mniejszych, gdzie znajduje się ok. 60 sztuk. Wypełnianie paczek z użyciem papierowych poduszek jest bardzo proste, ponieważ można je rozdzielać. Dzięki temu doskonale dopasujesz potrzebną ich liczbę do zawartości swojej przesyłki.
11. Wypełnienie tekturowe
Wypełnienie tekturowe potrafi bardzo skutecznie zabezpieczać delikatne towary, które mogłyby ulec uszkodzeniu, zarysowaniu lub rozbiciu w trakcie transportu. Przydaje się także do zapewnienia ciężkim przedmiotom dobrego unieruchomienia. Dzięki mocnemu wypełnieniu z tektury, zawartość paczki nie będzie się przesuwała. Karton nacinany może zostać poddany recyklingowi, a tym samym należy do grupy wypełniaczy ekologicznych. Jeśli odbiorca paczki chce pozbyć się opakowania, może w całości wyrzucić karton wraz z takim wypełnieniem do pojemnika na odpady papierowe.