SPIS TREŚCI
Wysyłanie przedmiotów za granicę dotyczyć może zarówno przesyłek prywatnych jak i komercyjnych przesyłek handlowych. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób i firm wysyła rzeczy poza granice Polski. Aby bezpiecznie przesyłać towary należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą, aby przedmioty były bezpieczne. Oto 10 wskazówek, jak bezpiecznie wysyłać towary za granicę.
1. Wybierz pewnego i sprawdzonego doręczyciela/firmę kurierską
Pierwsze zasada jest dość oczywista. Należy wybrać doręczyciela, który specjalizuje się w dostarczaniu paczek za granicę. Wybór usług kurierskich i pocztowych na szczęście jest bardzo duży.
Wśród najpopularniejszych przedsiębiorstw świadczących usługi doręczeń za granicę wymienić można Pocztę Polską. Jej zaletą jest duża sieć placówek pocztowych, dzięki czemu każdy może wygodnie nadać paczkę. Poczta Polska dostarcza ponadto paczki praktycznie do każdego kraju na świecie.
Alternatywą dla publicznego operatora pocztowego są firmy kurierskie, jak m.in. UPS, FedEx, DHL, GLS, DPD i inne. Osobom prywatnym najłatwiej natomiast będzie skorzystać z jednej z dostępnych w Polsce platform usług kurierskiej jak Furgonetka albo ePaka. Oczywiście nie jest to lista wyczerpująca.
2. Upewnijmy się co można wysyłać do danego kraju
Wysyłając przesyłkę za granicę należy pamietać, aby nie wysyłać niczego co jest w danym kraju zabronione. W poszczególnych państwach obowiązują różne przepisy. To co jest zabronione w jednym kraju może być w innym dozwolone. Informacje o ograniczeniach należy więc sprawdzić dla konkretnego miejsca docelowego. Dowiedzieć można się o tym u poszczególnych doręczycieli lub w firmach kurierskich. Wysyłka przedmiotów zabronionych może sprawić, że paczka nie dotrze bezpiecznie do adresata.
Wymienienie wszystkich towarów zabronionych w poszczególnych krajach byłoby w tym miejscu trudne. Możemy jednak powiedzieć, że najczęściej niedozwolonymi do wysyłania za granicę towarami są rzeczy tak oczywiste jak broń, materiały wybuchowe, narkotyki, kość słoniowa, żywe zwierzęta a także rośliny, futra, materiały pornograficzne, papierosy czy alkohol. Szczególną ostrożność należy też zachować w przypadku przesyłki pieniędzy w gotówce, papierów wartościowych, leków, biżuterii, kosmetyków, dzieł sztuki czy artykułów spożywczych.
3. Zapoznaj się z przepisami celnymi kraju docelowego
Wysyłając paczkę poza granice Unii Europejskiej może pojawić się konieczność spełnienia dodatkowych wymagań celnych. Wymagania celne mogą w przypadku niektórych rodzajów towarów określać dodatkowe warunki obrotu, jak np. posiadanie odpowiednich certyfikatów, zaświadczeń lub pozwoleń.
Ponadto wysyłając przesyłkę poza UE może pojawić się konieczność wypełnienia deklaracji celnej oraz uiszczenia cła. Wskazane jest również podanie dokładnych danych kontaktowanych do siebie i do adresata – na wypadek problemów w urzędzie celnym. Dokładne, rzetelne i poprawne wypełnienie dokumentów pozwoli uniknąć ewentualnych opóźnień w dostawie.
4. Prawidłowo zaadresuj przesyłkę
Wydaje się to oczywiste, ale prawidłowe zaadresowanie przesyłki jest szczególnie istotne w przypadku nadawania za granicę. Dotyczy to zarówno adresu odbiorcy jak i nadawcy. Problemy z dostarczeniem ze względu na niedokładne zaadresowanie, w przypadku przesyłek zagranicznych może spowodować dużo większe opóźnienie i być dużo bardziej kosztowne niż w przypadku przesyłek krajowych.
Najważniejsze dane adresowe to: imię i nazwisko lub nazwa odbiorcy, ulica, numer domu i/lub mieszkania, kod pocztowy, nazwa miasta i nazwa kraju. W przypadku dużych krajów, zwłaszcza nieunitarnych, wskazane może być podanie regionu lub stanu. Adres należy podać zgodnie z zasadami adresowania w kraju docelowym co oznacza, że chociaż adres będzie zawierał takie same informacje, będą one umieszczone w innej kolejności. Nazwę kraju dobrze podać dodatkowo w języku angielskim. Używajmy liter drukowanych.
Aby mieć pewność, że adres się nie rozmaże do jego zapisania skorzystać warto z dobrej jakości markera lub pisaka.
5. Weź pod uwagę czas podróży przesyłki
Należy pamiętać, że czas przesyłki zagranicznej jest dużo dłuższy niż przesyłki krajowej. Jeśli ma ona dotrzeć na określony dzień, należy ją wysłać z odpowiednim wyprzedzeniem. Czas doręczenia jest szczególnie istotny w przypadku wysyłania towarów szybko psujących się oraz o szczególnych warunkach przechowywania. Z tego względu w przypadku niektórych towarów warto podjąć decyzję o wyborze przesyłki lotniczej.
Nadając przesyłkę za granicę należy wziąć pod uwagę okresy wzmożonej pracy dla firm kurierskich jak święta lub sezony wyprzedaży, kiedy czas doręczenie może być dłuższy. O orientacyjny czas dotarcia przesyłki zapytajmy w firmie kurierskiej.
6. Wybierz solidne opakowanie zewnętrze
Nasz towar czeka daleka podróż zagraniczna. Abe mieć pewność, że będzie on bezpieczny, zwrócić uwagę należy na wytrzymałe i bezpieczne opakowanie zewnętrzne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakiego rodzaju przygody spotkają paczkę, zwłaszcza w trakcie zmian środków transportu.
Paczka w trakcie dostawy może być rzucana, przewracana albo przygniatana. Przed przypadkowym uszkodzeniem może ją uchronić wybór odpowiednio wytrzymałego opakowania do przesyłek pocztowych lub kartonu wysyłkowego. Jeśli wysyłamy płaski przedmiot wybrać można również jedną z wytrzymałych kopert bąbelkowych.
Ważne jest też dobre zaklejenie paczki. Pomimo tego, że wiele kartonów jest wykonanych w ten sposób, że można zamknąć je bez pomocy taśmy klejącej, w szczególności kartony wykrojnikowe, to jednak do wysyłki wskazane jest solidne ich zaklejenie. Do tego celu można wybierać spośród bogatej oferty taśm pakowych.
7. Jeśli to możliwe wybierz opakowanie dedykowane do danego rodzaju towaru
Do niektórych rodzajów towarów można wybrać dedykowane rodzaje opakowań. Warto z nich skorzystać, gdyż zapewnią najlepszą ochronę wysyłanego przedmiotu w trakcie długiej podróży zagranicznej. Opakowania takie są dostosowane rozmiarem, a niekiedy specjalnymi inteligentnymi rozwiązaniami, do ochrony konkretnych produktów. Przykładami mogą być:
- dedykowane opakowania na laptopy
- owijki na książki
- pudełka na kubki
- kartony na felgi
8. Zabezpiecz zawartość przed przemieszczaniem
Aby w trakcie transportu nasz towar nie przemieszczał się wewnątrz paczki trzeba go unieruchomić. Jest to istotne, gdyż w trakcie przesyłek dalekodystansowych często zmieniają się środki transportu, a podróż jest długa. Jest więc więcej okazji w trakcie których niestabilny towar mógłby się w paczce obijać i uszkodzić.
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie zawartości przed przemieszczaniem się jest wypełnienie przesyłki odpowiednim wypełniaczem do paczek. Na dłuższe trasy sprawdzą się przykładowo wypełniacze Flopak, Flupis, Skropak, pianka rosnąca Instapak, poduszki powietrzne do pakowania albo ich alternatywna – papierowe poduszki powietrzne. Oraz wiele innych.
W przypadku nadawania przedmiotów niebezpiecznych, z ostrymi krawędziami, dobrym rozwiązaniem jest ich kilkukrotne owinięcie folią bąbelkową i sklejenie taśmą klejącą.
Aby upewnić się co do właściwej orientacji przestrzennej przesyłki w trakcie przepakowań, a także zapewnić, że pracownicy odpowiedzialni za transport będą wiedzieli o delikatnej zawartości, warto oznaczyć paczkę odpowiednią etykietą informacyjną.
9. Zabezpiecz opakowanie przed zabrudzeniem
W trakcie międzynarodowej podróży nasza paczka może być narażona na różne warunki atmosferyczne w trakcie zmiany środków transportu. Może też ulec zabrudzeniu. Abe ją przed tym zabezpieczyć najlepsze będzie jej owinięcie folią stretch. Najczęściej do tego celu wykorzystywana jest czarna folia.
10. Śledź swoją przesyłkę
Długa podróż może wiązać się z dużą liczbą przystanków i zmian formy transportu w węzłach logistycznych zanim towar dotrze do odbiorcy. Aby mieć pewność, że z paczką wszystko jest po drodze w porządku, a także czy termin dostawy nie jest zagrożony, warto śledzić przesyłkę.
Obecnie wiele firm logistycznych udostępnia możliwość stałego śledzenia online trasy przesyłki. Dzięki temu możemy na bieżąco weryfikować czy wszystko jest w porządku. Warto dodatkowo skorzystać z opcji powiadomienia o odbiorze przez adresata. Jeśli musimy udokumentować odbiór, warto skorzystać, w miarę dostępności, z usługi otrzymania zwrotnego poświadczenia doręczenia.